Onko joku eronnut eläkevakuutuksien rahojen takia?

Oliko vaikeaa?

Inflaatio syö kaikki hyvät eläkevakuutussäästöt ja lisäsäästäminen ei kannata. Pitäisikö ottaa ero? Vaatiiko vakuutusyhtiö lopullisen kakkosvaiheen päätöksen ja nimikirjanotteen?

8

1388

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jo eronnut ja työtön

      Voi olla, että vaaditaan käräjäoikeuden päätös avioerosta, mutta ehkä kannattaisi kysyä asiaa jo harkinta-ajan alettua.
      Silloinhan on mahdollista tehdä ositussopimuskin, jossa voi olla mainittuna tuo eläkevakuutussäästö.

      Itse olen eronnut jo, ja lisäksi työtön. Nyt aion todellakin nostaa säästöni. Tarvittavat dokumentit saan työvoimaviranomaisilta ja/tai kelasta. Lisäksi tarvitaan sivutuloverokortti, jonka mukaan takaisinnostosumma verotetaan. Vero lohkaisee siis liki kolmanneksen säästöstä.

      • .....

        "Silloinhan on mahdollista tehdä ositussopimuskin, jossa voi olla mainittuna tuo eläkevakuutussäästö."

        Eläkevakuutusssäästö kannattaa ehdottomasti pimittää osituksessa.


      • Rehellisyys maan perii
        ..... kirjoitti:

        "Silloinhan on mahdollista tehdä ositussopimuskin, jossa voi olla mainittuna tuo eläkevakuutussäästö."

        Eläkevakuutusssäästö kannattaa ehdottomasti pimittää osituksessa.

        Eläkesäästövakuutus on avioliiton aikana karttunutta omaisuutta, joka KUULUU osituksen piiriin.

        Eihän karttunutta säästöä ole pakko jakaa puolisoiden kesken, en minäkään antanut exälleni siitä senttiäkään. Ositussopimuksessa voidaan sopia että vakuutuksen omistaja saa pitää säästönsä.

        En ymmärrä mihin tähtäät neuvollasi.


      • tasoa täällä...
        ..... kirjoitti:

        "Silloinhan on mahdollista tehdä ositussopimuskin, jossa voi olla mainittuna tuo eläkevakuutussäästö."

        Eläkevakuutusssäästö kannattaa ehdottomasti pimittää osituksessa.

        voi sitä näinkin asiaa hoitaa.


    • Entinen hölmö

      Ero tuli ja nostin eläkevakuutukseni. Vakuutusyhtiö halusi virkatodistuksen tai 2-vaiheen päätöksen eli lopullisen tuomiopaperin. Pitää hakea kolmen kuukauden sisällä tuomiosta.

      • Ei ap.

        Mikä vakuutusyhtiö?
        Pitikö vakuutussäästö nostaa kolmen kuukauden sisällä avioerotuomion astuttua voimaan? Mihin tällainen aikaraja perustuu?


      • Entinen hölmö
        Ei ap. kirjoitti:

        Mikä vakuutusyhtiö?
        Pitikö vakuutussäästö nostaa kolmen kuukauden sisällä avioerotuomion astuttua voimaan? Mihin tällainen aikaraja perustuu?

        Meikäläisellä oli alunperin Pohjolassa aloitettu järjestöjen eläkevakuutus. Firmat yhdistyivät/muuttivat nimeään ja viime vaiheessa vakuutus päätyi OP-henkivakuutus Oy:öön, josta sen lopetin.

        "Yksityishenkilön vakuutuksessa irtisanomisperusteena on tuo avioero. Perustetta voi käyttää kolmen kuukauden ajan avioeropäätöksen saamisesta. Siitä, että vakuutuksen lakkauttaa "kesken" vakuutusajan, ei mitään sanktiota/ liikekulua peritä. Toki vakuutuksen vuosittainen liikekulu vähennetään vakuutuksen päättymishetkellä, koska sitä ei voi siinä tapuksessa vähentää vakuutuksen vuosipäivänä.
        Verotus taas menee kahteen osaan, koska verolaki muuttui pari vuotta sitten. Se osuus vakuutussäästöstä, mikä on kerrytetty vanhan verolain aikaan (eli v. 2005 loppuun mennessä) on ansiotuloverolain alaista suoritusta Teille ja uuden lain voimaantulon jälkeen eli v. 2006 alkaen pääomaverolain alaista suoritusta. Tällä hetkellä pääomaveroprosentti on 28%."

        Näin minulle vastattiin ko. yhtiöstä ja näin myös tapahtui. Ja sorry kun vastasin vasta nyt :-)


      • zzz..
        Ei ap. kirjoitti:

        Mikä vakuutusyhtiö?
        Pitikö vakuutussäästö nostaa kolmen kuukauden sisällä avioerotuomion astuttua voimaan? Mihin tällainen aikaraja perustuu?

        Aikaraja perustuu vakuutuksenantajan ja ottajan väliseen sopimukseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      138
      5104
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3376
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2684
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2358
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      261
      1791
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      47
      1729
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1577
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1546
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1520
    10. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      19
      1281
    Aihe