Ketä hävettää?

Minua hävettäisi aivan hirvittävästi jos olisin ylivelkaantunut, ts. lainaa yli kaksi kertaa vuositulot aivan jumalattoman pitkällä maksuajalla.
Eikö ketään muuta ole joka tuntisi (tai tuntee) samoin?
121751
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

voihan sitä lainaa ottaa niin paljonko kuin haluaa eihän
sitä tarvitse maksaa pois. Sehän on pankkien vika kun lykkää rahaa jokaiselle niin miksei sitä sit-
ten ottas, samaten kaikki pikaluotot ja luottojen
järjestelyluotot ei muuta kuin lainatkaa vaan ja murehtikaa sitten joskus voisko ne mitenkään maksaa pois jos ei voi niin ei sitten, muutako lisävelkaa vain.
ei ne haudassa enään paljon haittaa. Ei muuta kuin hyvää velkakesää kaikille velallisille ja tommoiset
kuin pankkitoimihenkilöt ensimmäisenä saunan taakse ja no arvaatte kyllä.

Äänestä

..ylivelkaisten puolesta.

Olen varautunut "laihempiin aikoihin" jo pidemmän aikaa, jo silloin kun otin ensiasuntolainani, 2000-luvun alussa. Se on muutaman vuoden sisällä maksettu.

Äänestä
  • mua ainakin hävettäisi yhtä lailla jos olisin pankkitoimihenkilö- katoava luonnonvara.
    Ja nekin jäljellä olevat ovat kaltaisiasi paskiaisia, kulkevat nokka pystyssä ja vapaa-aikana kännissä jeesustelevat ja vittuilevat suomi kaksnelosessa.

    Äänestä

> Minua hävettäisi aivan hirvittävästi jos olisin ylivelkaantunut, ts. lainaa yli kaksi kertaa vuositulot aivan jumalattoman pitkällä maksuajalla.

Eikös tuo pankkitoimihenkilön tapauksessa tarkoittaisi noin viidenkymmenen tuhannen euron lainaa? Sellainenhan taitaa olla ihan tavanomainen pieni asuntolaina...

Äänestä
  • täällä Suomessa sitten monellakaan, tuskin tällä kullinlutkuttaja pankkilärvälläkään olisi muuta kuin vuokrayksiö. Vai myytkö itseäsi jos olet jonkun näköinen kurppa? Siinä tapauksessa lisäansioden turvin lurppahuuli sinulla voi jokin omistus luukku olla.

    Äänestä

olet joka asiaan puuttuja.

Äänestä

Mun mielestä ylivelkaantuminen on toki häpeä, mutta kutsuisin sitä enemmän tyhmyydeksi.

Siis kaikilla varmaa o ollut saatavana tietoa ylivelkaantumisesta, ei sitä uutisissa ole liian vähää yhtää uutisoitu.

kukaa ei voi sanoa, ettei oo tienny miten käy jos syö leipomattoman pullan... ilmaa siitä saa vatsaansa.

Ei vaan.... pari hyvää vinkkiä kaikkille, näin saat elämäs kuntoon.

1. Kaikki 30 vuotiaat ottaaa 40 vuoden asuntolaina.
- vaikutus: Pitkällä laina-ajalla oleva laina ei jousta jos tulee ongelmia.
- Vaikutus: Pitkälle lainalle otettu korko on korkeampi.

2. Ota pitkän lainan lisäksi vielä muutama kymppitonni turhaa lainaa, pitäähän sitä autoa ja kesämökkiä olla.

3. Hoe lähellä olevalle ihmiselle rakkautta...
- aivan 100 varma, että sulla ei oo muutman vuoden jälkeen enää mitään.

4. Laita pari lasta samaan aikaan maailmaan, niin velkahelvettisi voi jatkua lastenkin elämässä heidä koko elämäns.

Kaiken huipuksi, syöt ja ostat kaiken muun tarpeellisemmankin velaksi... ja oravanpyörä pyörii...

Niin... ei siinä mitää, että pistää vuoden tulot piikkiin... Asuntovelallisella ei oikee oo muuta vaihtoehtoakaan...


Mut ei se mitää... pankkien syytähän tää velan antaminen on... tietojärjestelmät o varmaan olemassa, että pankit vois vaihtaa tietoa keskenään asiakkaan likvititeetista

Pankit vois oikeesti vaatii lyhyemmät maksuohjelmat ja vähentää rahan antamista ja vaatia niitä nolla saldoja-

Äänestä

enemmän silloin kun asuin vuokralla.Tänään ja seuraavat 14 vuotta maksan 900 eur/lyhennyksiä ja korkoja kun taas vuokralla maksaisin 1300 eur/kk joka taatusti nousisi seuraanav 14 vuoden aikan.Ei velassa ole mitään hävettävää mikäli se otetaan järkevään tarkoitukseen.

Äänestä
  • joten kohta puntti tutisee.

    Äänestä

  • ostit kalliilla kirjoitti:

    joten kohta puntti tutisee.

    siis uuden täältä eteläespoosta 165,000 eurolla ja tällä hetkellä myydään 245,000 euroon.Tutiseeko punttini???.Hei haloo.. jos maksan 400 euroa vähemmän kuukaudessa niin miksi pidät ostokseni kalliina?Punttini tutisi sillä vuokralla asumisessa.

    Äänestä

Aika huvittava nikki sulla. Et kyllä ole pankissa muuta kuin korkeintaan siivoojana.
Totuushan on, että mikäli ihmisillä ei olisi lainan tarvetta, niin pankit ei pysyisi pystyssä.

Äänestä

Pitäsköhän sun virkaintosena kysyy, et josko saisit sille TEIDÄN pankille nostaa hiukan aukioloaikaa, että SINÄ saat tehdä siellä PANKISSA töitäsi niin kauan että väsyt tohon?
Jos nyt oikeesti edes olet pankissa töissä, koska kuka pankin duunari kehtais sanoo, ettei enää lainoja pienitulosille jne? Sanoohan sen järkiki, että jollaki ne sinunki palkat ois maksettava?

I D I O O T T I!

Löysää nutturaas tai solmiotas, kumpi ikää oletkaa, on hiukan tylsä toi sun elämäs varmasti tällä hetkellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pankkitoimihenkilö_I kirjoitti:

Minua hävettäisi aivan hirvittävästi jos olisin ylivelkaantunut, ts. lainaa yli kaksi kertaa vuositulot aivan jumalattoman pitkällä maksuajalla.
Eikö ketään muuta ole joka tuntisi (tai tuntee) samoin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu