Minulla on kaksi kuivapuristelaattavaihtoehtoa keittiön, aulan, eteisen, porrasaukon jne laataksi. Sama laatta tulisi ehkä olohuoneeseenkin parketin asemesta. Toinen laatta on Pukkilan Metropolitan Stone 40x80 kiillotettu laatta ja toinen Laattapisteen Kc Stone 60x60, jonka pinta on karheampi. Uskoisin, että tuo kiillotettu on huomattavasti helpompi pitää puhtaana, eli lika ei siihen niin "imeydy".
Neliskanttinen on puolet halvempi ja hillitympi. Pukkilan laatasta ei taasen mehuroiskeet ja irtoraskat näkyneet niin helposti... Siinäpä pulma. Onko kellään kokemuksia?
Mulla ongelma, että en voi antaa olla yhtään roskia lattialla - jos näkö huononee, niin en hommaa laseja :D
Neliskanttinen on puolet halvempi ja hillitympi. Pukkilan laatasta ei taasen mehuroiskeet ja irtoraskat näkyneet niin helposti... Siinäpä pulma. Onko kellään kokemuksia?
Mulla ongelma, että en voi antaa olla yhtään roskia lattialla - jos näkö huononee, niin en hommaa laseja :D
Vastaukset 2
Vanhimmat
Et voi antaa olla roskia lattialla, vai et voi nähdä roskia lattialla? :-)
Jos ensimmäinen, niin ota semmoinen josta roska ja lika näkyy, että saat helposti siivottua. Jos jälkimmäinen, niin sitten semmoinen jossa ei näy, niin tarvii siivota vähemmän... ;-)
No mutta oikeasti...
1. karsi pois ne vaihtoehdot, joiden tekniset ominaisuudet eivät täytä kriteereitäsi
2. ota se mistä itse tykkäät enemmän
3. jos et osaa päättää, ota "ajattomampi"
4. jos et keksi kumpi on ajattomampi, mieti asunnon potentiaalista ostajaa, että mistä se tykkäisi
Kiitos päätöspolusta, mutta kun ei aukea niin ei.
Loppusuoralla on kaksi laattaa, joista toinen 40x80 kiiltelevä suorakaiteenmuotoinen kiillotettuna ja värivaihteluita sisältävänä on helpompi pitää puhtaana ja siinä ei niin pikkuroskat näy ja toinen 60x60 olisi hillityn mattahohteinen tasavärisempi laatta, jossa mahdollisesti esim. luutun vesijäljet ja pikkuroskat näkyvät paremmin.
Kun näin suorakaiteenmuotoisen ihastuin siihen, mutta nyt tuo hillitympi tuntuu tyylikkäämmältä. Mies kyllä taitaa päätyä tuohon suorakaidelaattaan.
Mutta jos toinenkin olisi edes siedettävä pitää siistinä, niin kyllä siihen päädyttäisiin, kun lähtöhinta puolet halvempikin.
Eli tällaita juupastelua, kun käytännön kokemusta itsellä ei ole. Tällaiset päätökset on niin vaikeitaaaaaaa