http://www.iltalehti.fi/uutiset/200805057609162_uu.shtml
Tuntuu että tässä maassa lapsen hengellä ei ole mitään väliä kun joka päivälle riittää näitä aikuisten välinpitämättömyydestä johtuneita lasten kuolemia.
Mitäköhän ihmettä tuossakin busssikuskin päässä liikkunut kun ei ole teroittanut lapselle, että bussin edestä ei KOSKAAN mennä tien yli. Sehän olis pitänyt opettaa jo silloin kun ekaa kertaa nousi koulukyytiin. Autokuskihan tuossa oli syyllinen, mutta bussikuski vähintään outo tyyppi.
Tuntuu että tässä maassa lapsen hengellä ei ole mitään väliä kun joka päivälle riittää näitä aikuisten välinpitämättömyydestä johtuneita lasten kuolemia.
Mitäköhän ihmettä tuossakin busssikuskin päässä liikkunut kun ei ole teroittanut lapselle, että bussin edestä ei KOSKAAN mennä tien yli. Sehän olis pitänyt opettaa jo silloin kun ekaa kertaa nousi koulukyytiin. Autokuskihan tuossa oli syyllinen, mutta bussikuski vähintään outo tyyppi.
Vastaukset 26
Vanhimmat
syyllistäminen ei tuo lasta takaisin. jälkiviisaus on niin helppoa.
anna asianomaisten surra äläkä kommentoi ja kritisoi täällä.
Onko lapsia tuhlattavaksi asti sinusta kun ei voi ottaa oppia ettei tapahtuisi uudestaan?
ei tietenkään torvi mutta satun tietämään tapauksen ja sun viisaudet ei paljon lohduta.
Ja miten se omaisten ssurua häiritsee jos lausuu muutaman sanan bussikuskin toimista? Ei varmaan omaisetkaan ihan hyvällä ajattele tuollaista
Vanhemmille se kasvatus kuuluu eikä bussikuskeille!
Autokuski varmasti kärsii tapauksesta koko loppuelämän, harmittaa hänen puolestaan myös. Todella surullinen tilanne, muttei bussikuskinkaan vika. Eihän tielle saa mennä, ennen kuin on katsonut tuleeko autoja. Tulit sitten bussin takaa tai et. Bussikuski ei kuitenkaan ole papukaija, joka kertoo jokaiselle lapselle joka päivä, miten ulkona tulee toimia. Miettikääs..
niin ei silti voi taata, että jokainen lapsi niitä sääntöjä noudattaisi - vai pitäiskö vielä taluttaakin jokainen tien yli?
tuollainen napero tekee uskoo ihan kiltisti jos bussikuski sanoo että bussin edestä vaan takaa
Jos kerta turhia lapsikuolemia tapahtuu sun mielestä noin paljon, niin kerros millainen tapaus on sitten ei-turha lapsikuolema?
ei se ole kuskin homma opettaa lapsia käyttäytymään ja kulkemaan vaan kodin! Siellä saa äiti ja isä katsoa peiliin ja miettiä tuliko niin tehtyä..
Onnettomuuksia sattuu ja siksi niitä sanotaan onnettomuuksiksi. Itseäni surettaa kaikesta huolimatta eniten se kuski, jonka alle poika meni sillä hänellä ei ole asiaan mitään osaa ja on joutunut keskelle painajaista...
ei takuullavarmasti edes nähnyt poikaa kuskinistuimeltaan, kyllä bussit sen verran suuria ovat. Vanhempien tehtävä on opettaa lapsilleen, miten jalankulkijan liikenteessä täytyy toimia, mutta surullisen totta on myös, että lapsen päästä tiedot ja neuvot häviävät paljon helpommin ja äkillisemmin kuin aikuiselta - kun on kiire kotiin tai kavereille tai on jotain muuta kivaa odotettavissa.
Niitä todella turhia lapsikuolemia sattuu joka päivä, joka minuutti joka puolella maailmaa mm. puhtaan juomaveden puutteessa, yhtään väheksymättä tämän nyt kuolleen pojan tapausta.
sun logiikalla bussikuskilla ei ole mitään vastuuta yli ajamistaan lapsista koska bussista on vaikee nähdä eteenpäin. ???. Olisko siinä tapauksessa vieläkin enemmän syytä kuskilla terottaa skideille että bussi ohitetaan takaa ei edestä???
ja edelleen vastuu on vanhemmilal ei kuskeilla. Ja ainakin täälläpäin autosta poistutaan aina takaovesta poikkeuksetta.
Ja todellakin bussista ei näe alas eteensä vaan vasta vähän matkan päähän ja siksi lapsille opetetaankin pienestä asti että bussin edestä ei koskaan ikinä mennä! Siinä voi silloin todellakin jäädä sen bussin alle tai kuten nyt oli sen takaa tulevan auton alle..
Vastuu lapsista on edelleen vanhemmilla eikä ammatikseen ihan jotakin muuta kuin kasvatustyötä tekevillä!
bussikuski on oman bussinsa kuningas ja aivan varmasti yksikään 8 vuotias ei kirmaa edestä jos bussikuski niin haluaa. Se tehdään selväksi silloin kun ensimmäisen kerran sitä yrittää
LIIKENNESÄÄNNÖT!!! lapselle pitää opettaa, että ei missään tapauksessa saa ylittää tietä jos ei ole suojatietä, ja silloinkin vasta kun on varma ettei autoja tule! se on ihan ykkösasia ja opettaminen kuuluu pelkästään vanhemmille. Lapsen on helpompi muistaakkin se, ettei tietä ylitetä muutenkuin suojatiellä. olisi tämänkin pojan henki säilynyt.
Kummallista logiikkaa sinulla. taidat kuulua niihin tyyppeihin, jotka ovat sitä mieltä, ettei kotona tarvitse enää huolehtia/kantaa vastuuta mistään tai opettaa/kasvattaa kakaroita mitenkään, kun kaikki kuuluu jollekkin muulle taholle, joita sitten voi syyttää kun jotain kamalaa tapahtuu...huhhuh!
Sun mielestä siis kaikki juoppojen ja muiden idioottien lapset on sillai lainsuojattomia että saa ajaa vaikka yli bussilla koska se on kodin vastuulla opettaa.
Ajatellaanpa tuollaista koulukyytiä. Samat skidit ja samat kuskit vuodesta toiseen. Mikä ihmeen vaikeus kuskilla on avata se pää ja sanoo että edestä ei mennä???
Pointtini oli se, että onnettomuus oli ainoastaan vanhempien syytä, ei bussikuskin. vastuu kasvatuksesta ja opettamisesta on AINA vanhemmilla!! Miten tossa edes kuski olis ehtinyt varoittaa kun kakara juoksee jo autotielle. ihmettelen kyllä poikaakin, koska itse olen 5-vuotiaasta asti osannut ylittää tien ja tajunnut olla todella varovainen aina. noh, mulle ne säännöt on opetettu sitten, toisille ei.
siis en tarkoittanut että oli ainoastaan vanhempien syytä, pelkkä onnettomuushan se oli, mutta jos kerran on pakko selvittää kenen vastuulla pojan liikenteessä käyttäytyminen oli, niin tietysti vanhempien!!
, koulutukseenkaan ei sellaista kuulu. missä muka luki että oli koulukyyti? ihan tavallinen linja-auto se oli ton uutisen mukaan.
tätä uusavuttomuutta!. toi skidi on kulkenu samaa linjaa kolme vuotta ja kuskit kansa. Kyl siinä ajassa jo olis kuski ehtiny sanoa etä mee takaa.
Bussikuski ei oo lastenvahti mutta jos mä ajaisin niin sanoisin ensimmäiselle edestä kirmaavalle skidille että mun bussin edestä et juokse se on varma.
bussikuski ei tosiaankaan voi estää lapsia juoksemasta bussin edestä! jokaiselle bussista poistuvalle lapselle ei tosiaankaan bussikuskin tarvitse huomauttaa erikseen että menkää nyt sitten bussin takaa!!! ja vaikka sanoisivatkin niin ei ole takuuta siitä että kuuntelevat.
bussikuski hoitaa tehtävänsä ja ajaa sitä bussia. vanhempien tehtävä on kouluuttaa lapsensa kulkemaan oikealla tavalla liikenteessä ja vastata siitä että ovat kypsiä itsekseen kulkemaan bussilla kouluun ja kotiin.
mielestäni on kamalaa syyttää bussikuskia tapahtuneesta.
tämä ohittava auto olisi kyllä voinut vähentää vauhtia kun näkee että bussi on pysähtynyt.
hänenkään syyksi ei kyllä tapahtunutta voi laittaa.
vanhemmatkin on voinut opettaa lapsen kuinka kuljetaan mutta .... lapset unohtaa!!!!
voisikohan siis olla syyttelemättä ketään tästä onnettomuudesta?
toivottavasti moni ottaisi opikseen tästä ja olisi varovaisempia liikenteessä.
Nyt tulee sitten se tyhmä kysymys hlöauton blondilta kuljettajalta.. En muista missä minulle on opetettu, mutta pienenä koululaisena mentiin aina bussin takaa tien yli. Näin myös takana tulevat autoilijat huomaavat pois jäävät.
Mutta siis.. Linja-auto ehtii vilkuttamaan vasuriin lähteäkseen pysäkiltä. Taajamassa/kaupungissa minä hiljennän ja päästän bussin ensin. Jos olen ehtinyt melkein rinnalle, ajan normaalilla vauhdilla pois alta (n. 40m/h). Jos tällöin tulee lapsia linja-auton takaa, huonosti voi käydä. Kaupungin ulkopuolella/maaseudulla linja-auto väistää, vaikka olisikin vilkku päällä. Ajan maantiellä edelleen nopeusrajoitusten mukaan (n. 60-80km/h) linja-auton ohi. Jos lapsia tulee tielle bussin takaa, taas voi käydä huonosti. Autokoulusta ei ole niin pitkä aika, muttei siellä liiemmin kehoitettu hiljentämään bussin kohdalla. Tietenkin maalaisjärkeä voi käyttää..
huomaa, että et ole kasvattanut lasta. Syyllistä nyt ketä vaan, niin oletg melkoisen pimeä. Jos lapsi säntää tielle, ei hän olem uistanut yhtäkään neuvoa tai ohjetta. Varmasti tuokin lapsi on kuullut sen vanhemmiltaan, bussikuskikin on varmasti sanonut useamman kerran, mutta lapsi toimii silti ajattelemattomuuttaan väärin.
Ei varmasti säntää jos ei ole alkuunkaaan annettu siihen lupaa. Skidihän oli kulkenut tuolla busssilla jo 3 vuotta
kuitenkin. Eri asia olisi, jos olisi ollut ensimmäistä kertaa kyydissä. hän siis unohti kaikki ohjeet ja teki niinkuin ei olisi saanut. Minkäs teet.
Se on kumma, että aina kun jotain sattuu, niin joku syyllinen pitää löytää! Näitä nyt vaan sattuu tapahtumaan monien asioiden summana! Ainahan ne turhia on, mutta kaikki ei valitettavasti ole estettävissä.