Vihreä tee

Helou!

Osaiskohan kukaan auttaa.. Eli mieltä askarruttava kymysys kuuluu.. Onko vihreä tee yrttiteetä? : )
61066
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos yrttiteellä käsitetään teenomaista juomaa, jota ei ole kuitenkaan saatu teepensaan lehdistä uuttamalla niin siinä mielessä vihreä tee ei ole yrttitee. Vihreä tee saadaan teepensaan lehdistä aivan aidolla tavalla - itse asiassa ehkä vielä aidommalla kuin ns. musta tee.

Mustaa teetä valmistettaessa teepensaan lehtien annetaan hapettua eli fermentoitua, jolloin ne muuttuvat mustiksi - siitä nimi. Vihreätä teetä valmistettaessa hapettuminen estetään kuumalla ilmalla kuivaamalla, jolloin lehdet säilyttävät vihreän värinsä - siitä puolestaan tämä nimi.

Vihreässä teessä sanotaan olevan enemmän terveysvaikutteisia ainesosia, koska siinä on enemmän parkkihappoja ja alkaloideja jäljellä.

Yhtä kaikki - saman pensaan lehtiä. Eikä mitään tekemistä ns. pupujussinteen kanssa.

Äänestä
  • ..tiedosta. Vaikkei mukava tieto ollutkaan, joudun luopumaan teen juonnista ja elättelin vielä toivoa että saisin jatkaa vihreän teen juontia, mutta aina ei voi voittaa. : )

    Äänestä

  • Tietämätön.. kirjoitti:

    ..tiedosta. Vaikkei mukava tieto ollutkaan, joudun luopumaan teen juonnista ja elättelin vielä toivoa että saisin jatkaa vihreän teen juontia, mutta aina ei voi voittaa. : )

    Mistä syystä voi joutua luopumaan vihreän teen juonnista?

    Äänestä

  • Fermentoidaanko tee anaerobisesti vai aerobisesti. Anaerobisessa fermentoinnissa tapahtuu erilaisia hapettoman tilan reaktioita, eli siinä tapahtuu eräänlainen mätänemisreaktion alkaminen. Myös siinä kehittyy hyvinkin epämiellyttävän hajuisia rikkiyhdisteitä. Eli onko musta tee mätänemisestä aiheutuneita reaktiotuotteita sisältävä ja vaaleammat teet olisi fermentoitu aerobisesti ja näin sisältäisivät raikkaampia aromiaineita.

    Anaerobisen fermentoinnin aiheuttamat epämiellyttävät aineet onneksi ainakin osittain poistuvat tuotteesta loppukuivauksen ja muun käsittelyn aikana.

    Fermentointi voi olla myös jotakin anaerobisen ja aerobisen väliltä. Niukkahappisen fermentoinnin tulos voi olla vieläkin "kamalampi" kuin täysin anaerobisen fermentoinnin tulos, mutta pareneehan miellyttävyys loppukäsittelyissä. Teollisissa prosesseissa hygienia kuitenkin pysynee hallinnassa.

    Kotifermennoinnissa anaerobinen tai niukkahappinen menetelmä tuottaa melkoisen bakteerimäärän ja muutenkaan tulos ei ole ollenkaan varma. Jätesankoon moni anaerobinen kotifermentointi johtaa...

    ...kääntyi sivuraiteille...

    Äänestä

  • Iltateetä kirjoitti:

    Fermentoidaanko tee anaerobisesti vai aerobisesti. Anaerobisessa fermentoinnissa tapahtuu erilaisia hapettoman tilan reaktioita, eli siinä tapahtuu eräänlainen mätänemisreaktion alkaminen. Myös siinä kehittyy hyvinkin epämiellyttävän hajuisia rikkiyhdisteitä. Eli onko musta tee mätänemisestä aiheutuneita reaktiotuotteita sisältävä ja vaaleammat teet olisi fermentoitu aerobisesti ja näin sisältäisivät raikkaampia aromiaineita.

    Anaerobisen fermentoinnin aiheuttamat epämiellyttävät aineet onneksi ainakin osittain poistuvat tuotteesta loppukuivauksen ja muun käsittelyn aikana.

    Fermentointi voi olla myös jotakin anaerobisen ja aerobisen väliltä. Niukkahappisen fermentoinnin tulos voi olla vieläkin "kamalampi" kuin täysin anaerobisen fermentoinnin tulos, mutta pareneehan miellyttävyys loppukäsittelyissä. Teollisissa prosesseissa hygienia kuitenkin pysynee hallinnassa.

    Kotifermennoinnissa anaerobinen tai niukkahappinen menetelmä tuottaa melkoisen bakteerimäärän ja muutenkaan tulos ei ole ollenkaan varma. Jätesankoon moni anaerobinen kotifermentointi johtaa...

    ...kääntyi sivuraiteille...

    Hapettamisesta käytetään usein virheellistä nimitystä "fermentointi". Hapettamisella ja hiostamisella voidaan tarkoittaa samaa asiaa.

    Fermentointi tapahtuu suljetussa tilassa ja siihen ei käytetä ulkopuolista hapetuslähdettä. Teetä ei siis fermentoida vaan hapetetaan. Ainoastaan Puer-tee, eli kiinalaisten musta tee on fermentoitua teetä. Yleisesti musta tee tarkoittaa yleisiä hiostamalla hapetettuja teen laatuja.

    Jostain kumman syystä käsitettä fermentointi käytetään nykyisin aivan väärin. Fermentointi ei ole hiostamista. Jostain syystä ammattilaisetkin käyttävät hiostamisesta fermentointi nimitystä. Oikein tehty kompostointi on fermentointia.

    Äänestä

Teepensas voidaan luokitella yrttikasviksi. Sen sisältämät aineet ovat saman tyyppisiä kuin meidän yrttikasvien sisältämät aineet, vaikkakin oikeassa teessä on ne teelle tyypilliset aineet. Mutta muuten tässä mielessä oleellista eroa ei ole.

Suomessa yrttiteeksi mielletään kuitenkin yleensä kotimaisista raaka-aineista valmistettu tee, riippumatta siitä onko kotimainen tee vihreää vai onko se hapetettu tavallisen teen tapaan.

Voidaan myös kysyä: Onko kaupan maustetut teet yrttiteetä? Niissähän ei välttämättä ole aitoa teetä hippuakaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietämätön.. kirjoitti:

Helou!

Osaiskohan kukaan auttaa.. Eli mieltä askarruttava kymysys kuuluu.. Onko vihreä tee yrttiteetä? : )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu