skodan 1.9tdi moottorit

Onko skodassa oikeasti skodan tekemä moottori vai onko se vw konsernin tekeleitä?
52008
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tarjoamistasi vaihtoehdoista lähempänä on VW-konsernin tekele sikäli, että moottorit tuodaan Skodan tehtaalle. Jos ne valmistettasiin Skodankin tehtailla, olisivat ne sittenkin VW-konsernin tekeleitä. Minulla on jo toisessa autossa kyseinen moottori. Hyvin ovat pelittäneet (edellisellä 173000 ja jälkimmäisellä vasta noin 2000 km).

Äänestä

Ei kuule, se on tietysti Audin tekemä.

Äänestä
  • mahanpohjaa kutittaa ja naurattaa,vw konsernin moottoripaja on unkarissa ja sieltä sitä myllyä pukkaa audiin volkkariin skodaan ja siittimeen muihinkin merkkeihin esim.uusi mittsun lanceri on konsernin 2.0 tdi koneella varustettu ja pari muutakin...

    Äänestä

on senverran asiasta,että kun muutamia kuukausia sitten Superbin etujarrupalojen vaihdon yhteydessä (165th km) huoltomies huomasi vetoakselin suojakumin rikkoutuneen, niin uusi kumi tilattiin edullisemman hinnan vuoksi vw- organisaation kautta, samasta mistä jarrupalatkin olivat tulleet. Niin sama kumi kävi johonkin Audinkin malliin. Ihmettelinkin kun vetoakselissa ja tukivarsissa ei ollut ollenkaan Skodan "räpylöitä" vaan pelkkiä "rinkuloita". Sain asiaan sellaisen selityksen, että kaikissa konsernin vehkeissä, joissa on sama mootorityyppi (se kolmikirjaiminen yhdistelmä) sisältävät saman voimansiirtopaketin: moottorin, vetoakselit, varmaankin vaihteiston... Elikkä minun tapauksessani v. 2003 varmaankin kaikki konsernin 1.9 tdi mallit, joissa kone on pitkittäin keulalla on varustettu samalla paketilla, oli auton keulassa sitten rinkula,räpylä tai muu merkki. Vaikka eipä niitä malleja montaa taida olla... Elikkä varmaankin ne brändäykset kohderyhmille haetaan jostain muusta kuin peruskoneista. Toki konsernissa näyttää pätevän nokkimisjärjetys tietyissä asioissa, yleensä uutuudet esim. common rail,tulevat ensiksi Audiin. Vaikka yllättävän nopeasti Rs Ocuun CR näyttää tulevan. Selvennän asiaa vielä senverran, että ei se minun autostani tee yhtään parempaa tai huonompaa, että siinä käytetään konserniosia.

Äänestä
  • Tämäkin "nokkimisjärjestys" johtunee enempi siitä, että miltä konsernin merkiltä on sopivasti tulossa uusi malliversio, jossa esim. uusi mylly on luontevaa esitellä. Jos esim uusi Superb olisi tullut markkinoille ennen uutta Audi A4:sta, voisi hyvinkin olla, että uusi Common Rail dieseli olisi esitelty ensin sen nokalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapsena raiskattu kirjoitti:

Onko skodassa oikeasti skodan tekemä moottori vai onko se vw konsernin tekeleitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu