Tuttuun kaavaan rakennettu terrorikauhupätkä ei häpeile jatkaessaan The Texas ChainSaw Massacren viitoittamalla polulla.
Kovin tuli tästä elokuvasta mieleen Wrong Turn niminen hirvitys, mutta toisin kuin WT tämä leffa pelitti aika sujuvasti ja onnistuu olemaan tuoreen oloinen, mitä nyt aivan loppuun asti ei ihan puhti riittänyt lyhyestä kestostaan huolimatta.
Armotonta brutaalia terroria, raakuuksia, nihilismiä ja ärsyttävää norjan kieltä.
Filmi käy esimerkistä siitä, ettei toimiva kauhu tarvitse kovin kummoista käsikirjoitusta toimiakseen.
Neljä nuorta matkalla jonnekin pakettiautolla joskus 70-luvulla törmää karvaiseen metsästäjä porukkaan, joka lie kyllästynyt hirvien jahtaamiseen ja siirtynyt ihmisten lahtaamiseen.
Ainakin omaa sydäntä lämmitti se miten raa'an ja julman mieleyhtymän elokuva teurastuksillaan synnytti eläinten tappamiseen.:D
Metsää on oikeastaan käytetty aika harvoin kauhuelokuvissa tehokeinona, vaik' syytä olisi kuten tämä elokuva todistaa - metsä on pirun pelottava paikka.
Filmistä voi bongata esim. Last house on the Left -elokuvasta musiikinpätkän, lopussa autossa soiva musiikki puolestaan oli kuin suoraan TCM:sta - joka paljastaa tarkkaavaiselle ja kauhutietoiselle katsojalle loppuratkaisun, joka muuten jäisi arvailujen varaan.
Olin kuulevinani myös metsän äänien seasta äänipätkän Just Before Dawn -leffasta (tai sitten olin vain kännissä).
**½ or ***
Rovdyr - Norskikauhua
2
270
Vastaukset 2
- nävy
ainakaan Discshopissa, joten mistä pätkän olet nähnyt ja onko sitä myynnissä missää
Vaikka itse katsoin waretetun pätkän;) - puolustuksekseni täytyy kuitenkin todeta, että vähintäänkin vuokraan leffan kun ilmestyy Makuuniin, kun jäi norskinkielisenä vähän vajaaksi kokemukseksi, vaikkei toisaalta siinä pahemmin sellaista dialogia ollut jota ei olisi ymmärtänyt eleistä ja ilmeistä päättelemällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011613
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä391165Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23930Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita164771Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13740Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja200695- 46679
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13657Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39588- 33580