Rovdyr - Norskikauhua

Tuttuun kaavaan rakennettu terrorikauhupätkä ei häpeile jatkaessaan The Texas ChainSaw Massacren viitoittamalla polulla.

Kovin tuli tästä elokuvasta mieleen Wrong Turn niminen hirvitys, mutta toisin kuin WT tämä leffa pelitti aika sujuvasti ja onnistuu olemaan tuoreen oloinen, mitä nyt aivan loppuun asti ei ihan puhti riittänyt lyhyestä kestostaan huolimatta.

Armotonta brutaalia terroria, raakuuksia, nihilismiä ja ärsyttävää norjan kieltä.

Filmi käy esimerkistä siitä, ettei toimiva kauhu tarvitse kovin kummoista käsikirjoitusta toimiakseen.

Neljä nuorta matkalla jonnekin pakettiautolla joskus 70-luvulla törmää karvaiseen metsästäjä porukkaan, joka lie kyllästynyt hirvien jahtaamiseen ja siirtynyt ihmisten lahtaamiseen.

Ainakin omaa sydäntä lämmitti se miten raa'an ja julman mieleyhtymän elokuva teurastuksillaan synnytti eläinten tappamiseen.:D

Metsää on oikeastaan käytetty aika harvoin kauhuelokuvissa tehokeinona, vaik' syytä olisi kuten tämä elokuva todistaa - metsä on pirun pelottava paikka.

Filmistä voi bongata esim. Last house on the Left -elokuvasta musiikinpätkän, lopussa autossa soiva musiikki puolestaan oli kuin suoraan TCM:sta - joka paljastaa tarkkaavaiselle ja kauhutietoiselle katsojalle loppuratkaisun, joka muuten jäisi arvailujen varaan.
Olin kuulevinani myös metsän äänien seasta äänipätkän Just Before Dawn -leffasta (tai sitten olin vain kännissä).

**½ or ***

2

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nävy

      ainakaan Discshopissa, joten mistä pätkän olet nähnyt ja onko sitä myynnissä missää

      • Vaikka itse katsoin waretetun pätkän;) - puolustuksekseni täytyy kuitenkin todeta, että vähintäänkin vuokraan leffan kun ilmestyy Makuuniin, kun jäi norskinkielisenä vähän vajaaksi kokemukseksi, vaikkei toisaalta siinä pahemmin sellaista dialogia ollut jota ei olisi ymmärtänyt eleistä ja ilmeistä päättelemällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe