Ns.Irak-vuodon esitutkinta alkaa olla(kepulaista
määritelmää käyttääkseni)selvää kauraa.
Mannisen ja Jäätteenmäen osalta juttu siirtyy
syyteharkintaan.
Jäätteenmäkeä epäillään yllytyksestä virkasa-
laisuuden rikkomiseen,Mannista virkasalaisuuden
rikkomisesta.Kivaa.
määritelmää käyttääkseni)selvää kauraa.
Mannisen ja Jäätteenmäen osalta juttu siirtyy
syyteharkintaan.
Jäätteenmäkeä epäillään yllytyksestä virkasa-
laisuuden rikkomiseen,Mannista virkasalaisuuden
rikkomisesta.Kivaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Annelille!
Valtakunnansyyttämättäjättä Kuusimäki "on mukana" syyteharkinnassa varmistamassa, että syytettä ei tule eikä Jukka Tammen moka toistu. Siinähän syyttäjä kuvaili rikoksen, mutta päätti ettei nosta syytettä, koska esimiehensä (=valtakunnansyyttämättäjättäjä) oli ilmoittanut kumoavansa sen.
Syytesuoja on toteutettu Suomessa tuolla tavalla, ja ainoa, joka siihen voisi puuttua on eduskunta. Arvatkaa puuttuuko!
Mutta asia on juuri näin.
Tutkimatta ovat jättäneet merkittävämpiäkin asioita, mm. EU:hun liittymis-rytäkässä sattuneet mokat. Pääministerinä oli silloin Esko Aho ja oikeusministerinä Anneli Jäätteenmäki.
Asiat on jääneet jurpimaan paitsi minua, myös monia muita. Oikeutta ei ole jaettu kyllä aina tasapuolisesti, se on varma.
sitä Annelia oikein pitäis syyttää ?
Teille saakka ei ole posti vielä ehtinyt?
http://ww2.yle.fi/cgi-mod/search.pl?action=page&id=229330&s=Jäätteenmäki
Ei ole rikos pyytää virkamieheltä salaisia asiakirjoja. Virkamiehen on kieltäydyttävä antamasta. Asia on virkamiehen vastuulla.
On toinen asia virkamiehen yllyttäminen rikkomaan lakia tältä osin. Mikä nyt on asiakirjan pyytämistä ja mikä yllyttämistä rikokseen, on jo aika vaikeasti tulkittavissa oleva asia. Toiseksi kuinka salaisia nuo asiakirjat olivat? Oliko prosessissa muitakin osapuolia? Asia ei siis ole suinkaan selvä lopputuloksen osalta! Mielestäni asiassa on eniten taitamattomuutta ja kömpelyyttä jota on vaikea ymmärtää, kun kysymyksessä ovat lakiasioiden tuntijat. Omituista sähellystä!
>" asiassa on eniten taitamattomuutta ja kömpelyyttä jota on vaikea ymmärtää, kun kysymyksessä ovat lakiasioiden tuntijat."
Näin varmasti. Entisenä ulkoministerinä Jäätteenmäki varmasti tiesi, kuinka ohuilla jäillä liikkui.
Ulkoasianvaliokunnan jäsenä tiesi varmasti myös sen, minkä Tuomiojakin vahvisti, että olisi saanut asiakirjat nähtäväkseen virallistakin tietä pyytämällä.
Käsittämätöntä sähellystä oli myös se, että liitti joulukuiset keskustelut sotakoalitioon, vaikka se perustettiin vasta monta kuukautta myöhemmin.
Mitä salassapidettävyyteen tulee, niin se on lain mukaan asiakirjan laatijan päätettävissä. Sen jollakin perusteella haltuunsa saaneella ei siis ole oikeutta harkita salassapidettävyyttä. Tämäkin on täytynyt olla juristin koulutuksen saaneen entisen oikeusministerin tiedossa.
Sinällään salaisen asiakirjan pyytäminen ei ole rikos, mutta jos pyytäjä tietää olevansa luvattomalla asialla ja käyttää siinä "epävirallista kanavaa" ja henkilöä, johon uskoo omaavansa vaikutusvaltaa, niin tarkastelukulma ja johtopäätös onkin toinen, jolloin "pyyntökin" muuttuu yllytykseksi.
Mutta, kuten jo totesin, Kuusimäki pitää huolen siitä, että juttua ei viedä tuomioistuimessa tulkittavaksi. Tällöin Kuusimäki tulee tosiasiassa käyttäneeksi PL 3§:ssä tuomioistuimille säädettyä tuomiovaltaa, mutta eihän siitä ole aiemminkaan mitään seurannut. Tässä tapauksessa vielä vähemmän, koska seurauksista joutuisi eduskunta päättämään.