Millaisilla välineillä kissojen karvoja leikkaamaan?

Alfred

Eli millainen väline pitäisi olla kun tarkoituksena on leikata pitkäkarvaisten kissojen karvoja hieman lyhyemmäksi? Kyseessä kotikissat, ei näyttelyissä käyvät siis.

5

307

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tabby

      Miksi karvat pitää sitten leikata lyhyemmiksi? Meillä on puolipitkäkarvainen maatiaissekoituspoika, enkä ole vuoden aikana nähnyt minkäänlaista tarvetta karvojen lyhentämiseen (pisimmät karvat ovat lähes 15 cm pitkiä).

      Kissalla on todella ohut nahka, ja sitä on ehdottomasti muistettava varoa karvoja leikatessa. Peku-poikamme kehitteli mahtavia huopatakkuja kaulaan ja kainaloihin kesähelteillä, vaikka harjasin kissan kahdesti päivässä ja edellä mainituista kohdista vielä useammin. Niin, ja kampasin tietysti myös. Leikkelin nuo huopatakut ihan tavallisilla terävillä saksilla (tässä tapauksessa niillä, joita käytän langanpätkien katkomiseen valmiista ompelutöistäni). Sormilla kiinni takusta ja sitten juuri sormien yläpuolelta nips-nips. Sormet pistin väliin ihan vain sen takia, ettei saksien kärki tökkää kissan nahkaan vahingossakaan.

    • minna27tku

      Miksi haluaisit leikata niitä lyhyemmiksi? Pitkäkarvainen kissa on aina pitkäkarvainen, siis vaikka leikkaisit karvat kasvavat kyllä takaisin. Jos ne taas ovat takussa ja haluaisit siksi leikata niitä kokeile takkukampaa. Se nostaa takun pohjavillasta ja voit sitten tavallisella (kissojen) kammalla selvittää sen tai leikata takun.

      • Alfred

        Pyysin apua kissojeni karvanleikkuuseen. En pyytänyt kommentteja tai lisäkysymyksiä.

        Mikä kysymyksessäni oli niin vaikeaa, ettet sitä ymmärtänyt? Jos sinulla ei ole vastausta esitettyyn kysymykseen - ole hiljaa.


      • minna27tku
        Alfred kirjoitti:

        Pyysin apua kissojeni karvanleikkuuseen. En pyytänyt kommentteja tai lisäkysymyksiä.

        Mikä kysymyksessäni oli niin vaikeaa, ettet sitä ymmärtänyt? Jos sinulla ei ole vastausta esitettyyn kysymykseen - ole hiljaa.

        Ohhoh. Olipas ystävällinen kommentti. Mielestäni vastasin täysin asiallisesti. Kysyin sen tähden miksi haluat leikata kissasi turkkia, kun en ole koskaan kuullut, että joku haluaisi ihan muuten vaan tehdä niin! Ei kissojen turkkia yleensäkään kuulu leikata! Itselläni on 3 pitkäkarvaista kissaa enkä ole tuntenut tarvetta lyhyntää niiden turkkia, muuten kuin takkujen takia. Siksi kerroin siihen pulmaan muitakin keinoja. Anteeksi nyt kauheasti jos vastaukseni ärsytti sinua yli sietokykysi! Tarkoitus ei toki ollut tehdä niin.

        Ystävällisin terveisin
        Minna

        Ainiin jos nyt kuitenkin jostain käsittämättömästä syystä haluat leikata kissasi turkkia menepä kysymään lähimmästä eläinkaupasta välineitä


    • Sade

      Meidän perskin karvat on leikattu pari-kolme kertaa vuodessa trimmerin kanssa. Ensin oli niitä halpoja marketti trimmereitä, mutta eihän niitä ole tarkoitettu eläinten karvojen leikkuuseen ja terät tylsyi ensimmäisen leikkuu kerran jälkeen. Joten menimme eläinkauppaan ja ostimme Moser Rex-merkkisen trimmerin. Maksoi 67 ecee, mutta on ollut hintansa väärti (eikä pidä edes niin kovaa ääntä kuin edelliset). Syy siihen, että miksi leikkaamme perskimme karvat on, että hän ei tykkää harjaamisesta ollenkaan, sitä on yritetty HYVÄLLÄ ja pahalla... Käsittelytavassani ei varmaan kauheasti vikaa, kun taas exomme tykkää suunnattomasti harjaamisesta. Ei tartte kuin ottaa kampa esille, niin on heti pörräämässä jaloissa. Lisäksi perskimme on suunnattoman onnellinen lyhytkarvaisena (varmaan toivonut et olisi syntynyt lyhytkarvaisena!!!). Karvojen ajokin sujuu hyvin, pientä hermostumista alkaa ilmetä loppuaikana, touhu kun kestää noin tunnin! Mutta on sen arvoistakin!!!!
      Trimmerin kanssa kannattaa olla ERITTÄIN varovainen, me ollaan leikattu "lisäkamman" kanssa, ettei terät osuisi nahkaan. Ensimmäisellä kerralla nimittäin meni nahkaan, kissa itse ei onneksi huomannut mitään tai touhu olisi loppunut siihen... vähän punoitti. Jos olet epävarma, niin käytä ensimmäisen kerran eläinlääkärillä karvojen leikkuussa, näet miten homma hoituu. Se kyllä on yhden trimmerin arvoista touhua, jos vielä joutuu laittaa kissan narkoosiin... tai jollain koirien trimmaajalla. Näin meillä homma hoituu ja kissa on onnellinen! Kasvattajani neuvoi minua tässä hommassa, joten miksei pitkäkarvaisen kissan turkki voisi olla välillä lyhyt!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      657
      8035
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2310
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2237
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1809
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1315
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1245
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1195
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      856
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      851
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      773
    Aihe