Jos - joku käyttäisi sanaa kun - viranomainen ilmoittaa, että valuuttakauppaa ei ole 100 % varmuudella käyty, rikosilmoitusten määrä pomppaa huimasti. Ja peli lienee myöskin pelattu. Kuka muuten poliisissa ottaa vastuun noin kovasta lausunnosta? Täällä palstalla eräs henkilö on jo viikon verran toitottanut, että huijauksen tutkija oli hänelle asian jo lipsauttanut! Odotetaan vain muodollista lupaa Panamalta, Norjasta tai Venäjältä.
Auttakaapa hyvät ihmiset löytämään merkkejä valuuttakaupasta. Liikesalaisuus tai ei.
Kaksi paikkaa, joita ei tarvitse mainita ovat Panaman kanava sekä thaimaalaisten prostituoitujen osasto.
Auttakaapa hyvät ihmiset löytämään merkkejä valuuttakaupasta. Liikesalaisuus tai ei.
Kaksi paikkaa, joita ei tarvitse mainita ovat Panaman kanava sekä thaimaalaisten prostituoitujen osasto.
Vastaukset 49
Vanhimmat
ja näin minulle sanottiin sille en mitään voi. Mutta tuosta valuuttakaupasta senverran. Eli aina kun teet kaupan siitä jää jonkinlainen jälki johonkin. Jos annat kaverille rahaa suoraan käteen siitä ei jää mitään tietoa mihinkään. Eräs pääkaupunkiseudulla asuva osakesijoitusyhtiössä toimiva henkilö piti minulle tunnin esitelmän =) miten tuollaisen kuvion valuuttakaupan teko on mahdotonta. Kauppahan käydään vastapuolen kanssa ja mikään taho ei yksinkertaisesti ota vastaan kauppaa miltään salaseuralta. Siis tällä tarkoitan sitä, että jokaisesta ainoasta tekemästäsi kaupasta jää niin sanotusti "kuitti". Mieti millaisia määriä kauppaa clubin on täytynyt käydä (voitolliset/tappiolliset kaupat). Tältä tyypiltä kun joskus kyselen näitä asioita niin hän ei oikein edes jaksa kommentoida. "eiköhän nyt jokainen tajua senverran mistä on kyse" on kommentti useinmiten. Ei vissiin 10000 suomalaista tajunnut.
Varmasti olet tuosta jäljestä oikeassa.
Olisiko mahdollista, että kauppaa olisi käyty jonkun muun lukuun ja/tai nimissä ja tätä klubi ei olisi valmis paljastamaan? Tai sitten asia on niin yksinkertainen, ettei kauppaa vaan ole tehty.
hämmästyttävän yksinkertaisia.
terveisn yksinkertainen
todistaa ja tähän myös KRP:n lausunto perustunee. Valuuttakauppaa ei ole käyty, koska WC:n tilillä, johon MB:stä jäsenten rahat ovat siirtyneet ei ole muuta rahaliikennettä kuin jäseiltä - jäsenille - sekä vetäjien välistävedot. Ei minkäänlaista ulkopuolista rahanlähdettä.
Eikös tässä jo pikkasen oiota?
Useilla yksityishenkilöilläkin tai perheillä on kaksi tiliä, vaikkapa Nordeassa ja Sampossa. Ei kai voida sanoa, että jos Nordean tilit tutkitaan, että koko totuus selviää. Jos siis Sampo jää tutkimatta.
Kolmas yksinkertainen.
ovat keksineet, että kaupat on tehty eri nimellä. Hohhoijaa erittäin viisaasti keksitty taas "normaali" ihmisille. Ainoa pointti vaan, että kukaan tuntemistani klubilaisista ei ollut kuullut mitään tällaista ennen sivujen sulkeutumista. Ja kun kaupassa on aina se vastapuoli ja "alustoja ei ole rajaton määrä" sanoi eräs josta en viitsi sanoa, kun sanotaan että puhut paskaa. Ja vaikka teet kauppaa eri "firmalla" sinusta tai firmastasi täytyy olla tarkat tiedot ennenkuin vastapuoli hyväksyy kaupan.
että MB:n ja WC:n välillä on rahaliikenne vain tuolle yhdelle tilille. Ja jos tilejä on muita, toki nekin voi tutkia. Jos ulkopuolista rahanlähdettä ei ole, ei ole myöskään valuuttakauppaa. Hyvin yksinkertaista ja peräti helposti 11.9. tapahtumien jälkeen tutkittavissa. Rahanpesuepäily avaa tilitiedot kaikissa sivistysvaltioissa kaikissa veroparatiiseissa. Näin se vaan on. Ehkä omistajatiedot salataan, mutta tapahtumat saa varmasti.
Oletko tarjonnut apuasi poliisille? Tässä on kaksi omituisuutta, toki enemmänkin, mutta ...
1. Miksi ihmeessä joku vielä jaksaa vaahdota, että valuuttakauppaa olisi käyty ja käydään, jos asia on näin yksinkertainen? Huijaus on huijaus ja siitä on on jääty kiinni. Miksi siis vielä pitää pitää profiilia yllä, että kauppaa on käyty. Rikosilmoituksia on 250 kpl, enempää ei tarvita. Ei tässä mikään ajan peluu ketään auta.
2. Miksi poliisi ei varmista asiaa suuntaan eikä toiseen? Sanoo kyllä, että ei ole löytynyt viitteitä mistään kaupoista. Jos asia on helppo, niin tuosta vaan tiedote jakoon. 100 % huijaus.
Mistä sinä itse lähtisit metsästämään näitä kauppoja? Ajattelen vaan, että pitääkö mahdollisten yhteistyökumppanien (mm. alustan ja vivun tarjoaja) ilmoittautua poliisille vapaaehtoisesti vai pitääkö poliisin lähestyä ensin ko. tahoa. Pankeilla ja vastaavilla on mm. rahanpesussa ilmoitusvelvollisuus, mutta entäpä alustat?
Se kolmas yksinkertainen.
Pelkästään USAssa on 7600 pankkia.
käydään vaan läpi pankit, joihin MB:stä on siirretty rahaa WC:lle ja mistä WC on siirtänyt rahaa MB:hen. Ei niitä montaa ole. Itseasiassa vain ehkä vain yksi. Jos niihin ei ole tullut rahaa muualta kuin MB:n kautta jäseniltä, ei valuuttakauppa ole todellakaan käyty.
Jos klubilla olisi paljon rahoja (ja kai sillä on ollutkin), niin ei ne MB:ssä olisi. MB on pelkkä kukkaro, ei se ole oikea pankki.
MB varmaan on hoitanut kulbin ja jäsenten rahaliikennettä, mutta ei kai MB hoida rahaa alustalle sähköpostilla kulbin toiveesta. Kyllä tuossa välissä pitää olla pankki. Siis jos kauppaa on käyty, sitähän tässä metsästetään.
ja MB:stä selviää, mihin pankkiin WC:n rahat menivät ja mistä ne tulivat MB:hen. Jos tuossa pankissa ei ole muuta tulevan rahan liikennettä kuin MB:n kautta tulleet jäsenten rahat, ei valuuttakauppaa ole käyty.
kauttahan se näkyy mitä pankkia/pankkeja on käytetty ja kuka on käyttänyt.
Tämä tili ei todennäköisesti ole mikään "päätili". Löytyy tili X.
Jos valuuttakauppaa on tehty, siinä ei tarvita MB:tä lainkaan. MB pystyy siirtämään vain "pikkusummia".
jäseniltä klubiin ja klubista jäsenille on tapahtunut MB:n kautta. Ja rahaliikenne on tapahtunut WC:n tilille, jonka saa selville MB:stä. Jos tuolle tilille ei ole tullut rahaa mistään muualta kuin MB:stä jäsenten maksamina ja jos kaikki maksut jäsenille on tapahtunut tuolta samalta tililtä, ei valuuttakauppaa ole käyty, vaan kaikki kotiutukset on maksettu niillä rahoilla, joita jäsenet MB:n kautta tuonne tilille ovat työntäneet. Onko se oikeasti noin vaikeaa käsittää?
Citibank tai Sampo: rahaliikenne jäsenten, MB:n ja klubin välillä.
Wells Fargo tai Nordea: rahaliikenne alustan ja klubin välillä.
Wells Fargo löytyy ainoastaan, jos sillä on ollut liikennettä MB:n kautta. Tuossa välissä on voitu käyttää välittäjää, jolloin itse päätiliä ei edelleenkään MB:n kautta löydy.
jos oletus oli tuo mikä alunperin, että tilille, josta kotiutukset MB:n kautta on maksettu, ei ole tullut rahaa muualta kuin MB:n kautta jäseniltä. Tällöin ei ole kuin tili X josta kaikki rahaliikenne on tapahtunut. Ei mitään päätiliä Y, jossa olisi valuuttakaupan tuloja jotka tietysti olisi pitänyt siirtää tilille X josta jäsenille. Mutta jos tilille X ei ole tullut mistään muualta rahaa kuin jäseniltä ei myöskään tuloja ole tullut tuolle tilille valuuttakaupasta.
On oletettavaa, että jos kaikki rahaliikenne jäsenten ja klubin välillä on hoidettu MB:n ja tilin X kautta, kuittiliikenteessä pitäisi löytyä ns. isoja panoja myös päätililtä tai suoraan valuutta-alustan pankilta. MB:n kautta tulisi siis selvitä lähes varmasti myös ulkopuolinen rahalähde.
Kuvauksessa on kaksi hypoteettista rajakohtaa. Rahaa on tullut jäseniltä niin paljon, ettei valuuttapäätiliä Y ole (vielä) tarvittu, vaikka se olisi olemassakin. Tai sitten rahaa on maksettu muitakin reittejä kuin MB:tä.
on ainoastaan tilin X ja MB:n välistä ilman mitään muuta rahaliikennettä. Eli aina toisena osapuolena olisi MB, niin eipä sieltä "valuuttakaupasta" ainakaan tuolle X tilille olisi mitään tullut. Onhan vetäjät tietysti voineet tililtä X nostella omaan käyttöön, mutta jos tulopuolta ei muualta ole kuin MB:n kautta jäseniltä, on varsin selvää, ettei valuuttakauppaa koskaan käyty.
"on varsin selvää, ettei valuuttakauppaa koskaan käyty."
Jos noita "isoja ulkopuolisia panoja" ei löydy, niin on hyvin todennäköistä juuri noin. Lisäksi, jos noita panoja olisi, niin niistä päässee kiinni mahdolliseen muuhun pankkitoimintaan.
Jossakin vaiheessa KRP kertonee, onko MB:n kautta pyörinyt muuta rahaliikennettä kuin jäsenten.
Paljon mahdollista, että päätiliin Y ei ole tarvittu koskea joka kerta, jos kertaakaan. Vaan MB tili on toiminut pikalompakkona josta ollaan laiskuuksissa maksettu ulospäin tuloutuksia johonka oli kertynyt myös näitä sisääntulleita varoja.
Tähän krp kompastuu.
Muuten hyvä, mutta vaikka Clubilla olisi useampi tili käytössä, niin aina jää jälki rahan siirrosta:
1. Klubilainen siirtää omalta tililtään rahaa MB:n kautta Clubin tilille
2. Club siirtää rahaa omalta jäsen tililtä omalle sijoitustilille (vaikkapa eri pankkiin)
Tästäkin jää jälki, jota poliisi voi seurata selvittäessään mitä rahoille on tapahtunut.
Ainoa keino estää tuollaisen jäljen syntyminen on nostaa käteiseksi noi jäsenien tallettamat rahat, ja tallentaa taas ne käteiset sille toisen pankin "sijoitustilille". Ja se ei ainakaan rehellisen firman toiminnassa ole mahdollista (kuluja, hidasta, laitonta).
Kyllä mbn kautta on täydytty siirtää rahaa ulospäin myös siis alustalle... vai pelaako clubi alusta asti omillaan.
Asian tekee vaikeaksi se että jos panamassa on vaikka viisi yritystä jotka käyttää viittä paikallista pankkia ja siirtää niistä pankeista eurooppaan alustalle ja alustalta taas panamalaiseen pankkiin ja siitä mb.
Panamassa on aika hyvä pankki ja yrityssalaisuus eikä niitä tietoja luovuteta ihan noin vain.
Jäljet jää kyllä mutta niitä jälkiä on hirmu vaikea löytää.
että jos rahanpesusta epäillään aukeaa tilit panamassakin: http://www.panamalaw.org/financial_action_task_force.html
Sellaista vaan, että kaikkia clubilaisia ei luultavasti hetkauttaisi tuo "valuuttakauppaa ei ole käyty" -päätös. Ainakin oma läheinen sukulaiseni tokaisi, että "mitä väliä sillä on mistä se raha tulee", kun kysyin hänen kantaansa siihen, että mitä jos valuuttakauppaa ei ole käyty. Eli aivan sama kunhan rahaa tulee. Tässä vaan se että eipä taida tulla.
Siis joitakin saa pissiä silmään ja kusettaa lähes miten paljon eivätkä tajua sitä. Hieman ymmärrän sitä, että mukaan toimintaan on lähdetty, mutta joku raja kaikella; joillakin tyypeilla uskomukset menevät faktojen edelle selvästi.
Kerran keskustelin erään capitaan mukaan lähteneen kanssa ja yritin saada tajuamaan että tee jo rikosilmoitus. Lopulta häneltä paloi päreet ja sanoi että "mitä muuta voin tehdä kuin uskoa?" LOL
Jos saisin tuloni rehellisestä treidauksesta, vai huijauksen sivutulon, ikään kuin kiitoksena.
Treidaus voittoja kun ei tarvitse palauttaa valtiolle. Mutta rikoksen kautta hankitut varat menevät automaattisesti. Niin tietysti siinä tapauksessa, että jäät kiinni.
En oikein ymmärrä mitä vaikeaa tässä treidaus jutussa on.
Mb on "pankki" siinä missä muutkin. No siellä säilytetään rahaa ja se toimii ikäänkuin rahapussina. Mutta heiltäkin näkyy kuka on nostanut rahaa ja milloin. Eli minkälaisia summia in siirretty millekin tilille. Sieltä kun ei ilmeisesti voi nostaa käteissummia.
Onko se niin vaikeaa katso tilitiedoista, että kunka monta euroa on pistetty treidaukseen. koska Mb ei vissiin treidausta suorita. Ja epäilen vahvasti, että treidaukseen laitettavat rahat laitetaan vähän isompina köntteinä, eikä satoina 1000-5000€ suorituksina.
Kusetus on tehty ja loistava sellainen vielä. Hatunnosto sen keksineille ja pitkän nenän näyttö tuollaiseen lähteneille.
Jos jokin kuulostaa liian hyvälle ollakseen totta, se ei yleensä ole totta
että "mitä väliä sillä mistä raha tulee". Entä jos se on huume- tai ihmiskaupparahaa? Eikö siltikään mitään väliä? Ei uskoisi, että noita lausuntoja antaa sivistysvaltiossa asuvat ja mahdollisesti jopa koulutettu ihminen. Alas on suomalaisten moraali vajonnut.
jos tältä" ei mitään väliä mistä rahat tulee kaverilta" viedään eurokin, niin heti on parkumassa poliisia apuun: TÄÄLLÄ ON VARKAITA; Poliisi, poliisi , auttakaa.
Että silleen.
Näinhän se menee.. joku heittää "mitä sillä on väliä mistä se tulee" seuraava hyväkäs keksii huumekaupan, seuraava ihmiskaupan, mitäs seuraavaksi ??
Lähinnä mua jonkin verran risoo, että täällä ne ihmiset kirjoittaa asioista, joista ne ei tiedä yhtään mitään mitään. Kateus , joka näkyy kirjoituksissa, jotka kirjoittaa sellaiset henkilöt, joilla ei ole osaa eikä arpaa koko juttuun, mutta he ovat "pelastamassa" nyt näitä 10000 onnetonta, jotka ovat lähteneet hyvään sijoitukseen mukaan.
Eikö siellä jo hälytyskellojen pitäisi soida.. 250 ilmoitusta reilusta 10 000:sta. ?? Eli aika moni tyytyväinen asiakas klupilla on.
Nyt sitten tietysti, joku heittää vastapalloon, että pelätään tulla nolatuksi. heh, Ei pidä paikkansa. Vaan ne ketkä ovat mukana ja ovat perillä asioista tietävät missä mennään.
Enemmin kirjoittelisin tällä hetkellä noiden kymmenien tuhansien burmalaisten tilanteesta. Siellä köyhässä maassa on iso hätä ja tulossa paljon ongelmia.
Myöskin olisin huolissani ennemmin lastemme tulevaisuudesta. Millaisen maailman olemme heille toimillamme tehneet ja jos tiedemiehiä on uskomista( vaikka näillä palstoilla on oikeassa vain nälvijät), niin meille on tulossa aika karmit ajat lähitulevaisuudessa.
On paljon muitakin asioita , joista te voisitte pitää parempaa huolta, kuin capitan asiakkaista, jotka ovat jo tehneet hilloa.
Itse olen sieltä tienannut..ja paljon.. veroni olen maksanut ja lähimmäsiä olen auttanut.
Jotta voi auttaa nykymaailmassa muita ja tulla hyväntekijäksi, niin ensin on tienattava ne hillot.
Minulla on puhdas omatinto... onko sinulla ??
odota vaan. Muutaman vuoden kun olet odottanut klubin avautumista, niin ehkä sinäkin pikkuhiljaa alat herätä ankeaan todellisuuteen.
puhuttiin yhdestä miehestä, jolla oli puhdas omatunto.
Senjälkeen ei tiedetä löytyneen muita, joilla olisi puhdas omatunto.
voidaan ohittaa pelkällä kliseellä tai sanonnalla.
Surullisinta on , että käytetään vertauksena sellaisia asioita , joita ei voi tedentaa.
Capitan kohdalla, ei tod. ole kyse uskosta. Vaan ihan maallisesta asiasta. Asiat etenee omalla painollaan.
nukun edelleenkin yöni rauhassa...
Kateus-kortti on juuri niin turha kuin miltä se kuulostaa.
Kun jollekin "ei ole mitään väliä mistä raha tulee" ja toinen huomauttaa olisiko sillä väliä jos raha tulisi huumekaupasta, ihmiskaupasta, keskustelijan tyttären parittamisesta tai ihan vain tavanomaisemmista rikoksista niin ei todellakaan ole kateudesta kiinni että tällaisia kysytään.
Sillä kun on AINA merkitystä mistä se raha tulee. Joltain se on aina pois, jos on rikoksella hankittua.
Takavuosina minä kritisoin eri foorumeilla useita vedätyksiä (jotka ovat kaikki menneet sittemmin nurin), ja sain kerta toisensa jälkeen kuulla olevani kateellinen (sama porukka oli sitten aika hiljaista poikaa kuplansa puhjettua). Ongelmana vaan on se, ettei minua ole koskaan kiinnostanut saada rahaa enemmän kuin tarvitaan kohtuulliseen toimeentuloon (tällä hetkellä 3000 euron bruttoa kuussa pidän erittäin tyydyttävänä).
En ole kateellinen esim. jollekin Vesa Keskiselle tai Sedu Koskiselle, enkä ole heidän liiketoimistaan huomauttelemassa. Huijarit ovat aivan toinen asia kuin rehelliset liiketoiminnanharjoittajat - heidän toimistaan kuuluu pitää meteliä, eikä tässä ole mitään kateutta. Omalta osaltani olen räksytyksestä luopunut, nuorempi polvi hoitaa sen suuremmalla innolla - hatunnosto heille.
Huijaamalla ja rikoksella hankittu hyöty tuomitaan menetettäväksi valtiolle. Ala jo panemaan massia piiloon.
Alle 10% huijatuista, siis tarkoitan yleensä huijatuista ihmisistä tekevät rikosilmoituksen.
Se johtuu puhtaasti häpeästä. Ei kehdata mennä tunnustamaan poliisille, että ollaan oltu typeriä ja lähdetty humpuukijuttuun mukaan.
Siinä ei ole tyytyväisyyden kanssa mitään tekemistä. Olen aina ihmetellyt, miten näissä VM jutuissa kaikki tienaa, mutta kukaan ei ole koskaan tavannut näitä tienaajia. Aina on jonkun kaveri tienannut, mutta koskaan se ei ole konkreettinen ihminen.
Minulla on tuttava joka on tienannut sponssina WCstä. Savolainen mies joka asuu pienellä paikkakunnalla. On ajanut itsensä siihen pisteeseen, ettei uskalla tulla Thaimaasta pois. Tammikuussa lähti karkuun, kun tiedossa oli, että kohta pamahtaa ja sen jälkeen ei ole miestä näkynyt. Muutamiin ihmisiin pitää täällä yhteyttä ja tiedustelee kuulumiset. En itse haluaisi olla ko ihmisen housuissa, sillä henki voi lähteä, kun kotikylälleen ilmestyy. Niin monta sielläkin on näitä "tyytyväisiä WC sijoittajia.
Ja olet näköjään myös sillä kannalla, että nyt kun on "huijattu", niin saa surutta tappaa.
Ilman sinunlaisia, tää maailma olis parempi paikka elää ja luultavasti huijaeritakin vähemmän.
Jos on huijannut ja se oikeuttaa viemään saunan taakse, niin luulen että tässäkin yhteiskunnassa on iso joukko porhoja ja rahvaita, jotka olis jonossa menossa sinne.
Kattele vähän pidememmäle sieltä tynniristäs mistä olet maailmaa katsonut ja muiden tienisteillä velliä syönyt.
Viittamassasi tekstissä lukee "En itse haluaisi olla ko ihmisen housuissa, sillä henki voi lähteä, kun kotikylälleen ilmestyy." - eihän tuossa missään kohtaa väitetä, että surutta saisi tappaa. Ts. kirjoittaja ei mielestäni missään väitä hyväksyvän väkivaltaisuuksia, toteaa vain että niitä voi olla edessä. Taitaa eräillä olla monenlaisia ongelmia - prosenttilasku hakusessa, samoin luetun ymmärtäminen (poliisin lausuntojakin ovat eräät pässit lukeneet niin toivorikkaasti, että alta pois).
Jotkut ihmiset myös "katsovat loppuun asti miten käy". Voi jessus.
Nämä ovat sitä samaa porukkaa jotka eivät vain jaksa tai viitsi tehdä rikosilmoitusta. Ovat yleensä muutenkin laiskoja ja keksivät itselleen tekosyitä ettei tarvitse ryhtyä asiaan.
Lyhyesti, Wincapita porukka on sellaista, jotka eivät uskalla tarttua ongelmien ytimeen missään asiassa.
sanonut, että minä tapan. Minä vain tunnen ko ihmisen. Viittasin vain hengenlähdöllä sitä, että näin onnellisia ovat nämä WC ihmiset. Joita tämä yksi täällä hehkutti. Koska rikosilmoituksia ei ole tehty kuin 250, niin silloinhan 9750 on tyytyväisiä.
No tyytyväisethän ne toisen henkeä uhkaavat eikö.
En hyväksy missään määrin toisen hengen riistoa, vaikka olisi huijatuksi tullutkin, en edes väkivaltaa.
Kysyy vaan esim.http://www.saxobank.com
pankista
mistä vyölaukkumies kertoikin WinCapitan käyttäneen välittäjä.http://www.aamulehti.fi/teema/wincapita/82415.shtml
Tosi helpposta hommaa ovat varmaan jo muuten kyselleet Saxopankista ja vastaus on ollut että ei ole käynyt ko.yhtiö meidän kauttamme minkäänlaista kauppaa
Miksei KRP sitten ilmoita, että on ollut niin helpposta hommaa (ja Saxosta on jo kysytty)? Valittavat, että on vaativaa.
oikealla nimellä.
Eihän capitan nimellä olla mitään kauppaa käyty.
Varmastikin on mahdollista. Moniko henkilö tietää, millä nimellä kauppaa on käyty? Yksi, kaksi vaiko ehkä kymmenen?
Valuuttakauppaa on kyllä käyty, mutte ei varmaan wincapitan nimellä tai sen toimesta. Muutoinhan jäsenet olisivat astuneet julkisuuteen ja tiedottaneet asiasta. Sehän olisi capitan ja sen jäsenten etujen mukaista. Eli...kauppaa ei ole käyty.
kuinka lähes jokaisella klubin jäsenellä oli "todisteet" valuuttakaupasta. Mihinkäs ne ovat joutuneet vai oliko niitä sittenkään?
Tässä varma ja viralliselta taholta varmistettu tieto: WinClub/WinCapita ei ole käynyt lainkaan valuuttakauppaa ja heidän FxTrader signaalit oli "varastettu". Myös näytetyt kaupat oli "varastettuja". Toiselta kusetukselta.
Kyllähän se nyt on selvää pässin lihaa, että valuuttakauppaa on käyty. Siitä ei ole epäilystäkään.
Ainakin euroja on vaihtunut bahteiksi ja punniksi valtavat määrät.
Winclubilaisilla on outu lähtökohta asiaan... He eivät vaadi clubilta todisteita valuuttakaupasta vaan vaativat todisteita siitä ettei sitä olisi käyty... Eikö tämä ole hieman ristiriitaista?
Sinulle sanoo taho X että me sijoitamme rahat osakkeisiin. Et kuitenkaan saa osakekaupoista mitään näkyviä todisteita.. Sitten kun paljastuukin että koko homma on huijausta ja rahoja ei ole varmaan sijoitettu ollenkaan osakkeisiin niin edelleen kyselet että missä on todisteet siitä ettei osakekauppoja ole käyty?
Kauppaa on käyty.