Arvoisat asijantuntijat,
Olen katsellut traktorimallista ajoleikkuria, kriteereinä mm. suuret pyörät ja tukevahko rakenne epätasaista maastoa varten sekä jonkinlainen automaattivaihteisto helppoon etenemiseen. Nämä ehdot täyttyvät mukavasti Wizard-merkkisessä 12,5 hv:n leikkurissa ja hintakin olisi kohdallaan, mutta eräs juttu epäilyttää: Mahtaako 12,5 hv kone kuljettaa 275 kiloista konetta ja samalla pyörittää 107 cm leikkuulaitetta? Esim. Jonseredilla löytyy jo aloitusmallista 14 hv ja kevyempi, muttei kuitenkaan ihan heppoinen runko. MTD:ssä 13,5 hv, mutta runko tosi köykäinen.
Kertokaahan kokemuksianne ylipäänsä Wizard-leikkureista ja sanokaa samalla, huolehdinko turhaan pienestä koneesta isossa leikkurissa? Entäpä kannattaako panostaa tukevaan runkoon? Vaikuttaako vaihteiston tyyppi manuaali/automaatti tehon tarpeeseen?
Ajoleikkurin valinta, tarpeeksi tehoa Wizardissa?
4
2750
Vastaukset
- etuleikkuri ?
pitäisikö kone välttämättä traktori ,kun sen
etupyörät polkee leikattavaa nurmikkoa tahtoo
jäädä eturenkaan jälkeä .
Itse käytän etuleikkuri mallia bio hv 12.5 ,
leikkurinleveys 85 sm Stica Villa , mutta en
suosittele mäkisiin pihoihin tätä ,tahtoo jäädä
ylämäkeen kiinni ja on vähän raskaanoloinen ohjaus
verrattuna Jonsered runko-ohjattaviin verrattuna
moottori teho on tässä riittävä . - tietäjä
selaa jotain vanhoja tekniikan maailmoja ja kuluttuja- nimistä lehteä yms jne. hevosvoimat ei katsos ole vanhetuvaa voimaa. 80-luvulla 15hv jaksoi yhtä paljon 300 kiloista möhkälettä työntää kuin nykyäänkin.
- jaana
mulla on itellä jonseredin LT 13 olen monenlaisella ajanut työkseni niin kyllä tämä on tähän astisista paras. Renkaat on leveät ja ei mulla ainakaan paina nurmikkoa edestä alas jos näin käy ettei nurmikko tule siistiksi niin silloin on tylsä terä. Tässä mallissa on keskileikkuri ja hyvin tulee rinteet ylös.
- markku
Meillä on ollut 12.5 hp malli nyt pari vuotta. Se on hydrostaattisella voimansiirrolla. Hyvin on toiminut. Leikkurin terät kannattaa pitää hyvässä kunnossa, silloin jälki on ok. Pakettiin kuulunella peräkärryllä on kuskattu kohtuullisia polttopuu kuormia.Ennen renkaiden pito loppuu kun teho.
Wizard on markkinointinimi. Samaa konetta myydään myös mm Partner merkkisenä. Valmistaja on Electrolux Home Products Usassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242921No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760