eli miten käytännössä tapahtuu? Samanlaista nettihakua kun ei käsittääkseni ole kun amk:ssa? Itse olen ensi vuonna ulkomailla siihen aikaan kun yliopistojen haut ovat, eli kuinka toimin jos kerran haku ei mene samalla tavalla netissä kuin ammattikorkeessa?
Yliopistoon haku
lwrmi
2379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olen sikäli huono vastaamaan, että minulla ei ole kokemusta kuin yliopiston pääsykokeista. Toisekseen en tiedä, mihin yliopiston tiedekuntaan olet aikeissa hakea? Tai mitä olet ajatellut alkaa opiskelemaan?
suurimpaan osaan tiedekuntia (opiskelupaikkoja) on pääsykokeet, jotka on läpäistävä ennen kuin pääsee varsinaiseksi opiskelijaksi. Ylioppilas-tutkinto on siten kärsinyt inflaation, että pelkästään sen avulla pääseminen haluamaansa yliopiston opiskelupaikkaan on vain hyvin harvoin mahdollista. Joihinkin, teknillisten tieteiden ja matikan paikkoihin voinee päästä. (Kirjoitin voinee, koska pääsykoe vaatimukset monesti vahvistetaan vuosittain)
Lisäksi suomessa voi päästä kouluun ammattikoulun jälkeenkin, eli yo-tutkinto ei ole, mikään pakollinen "esi-aste." Eli kerrattakoon vielä: todennäköisesti joudut osallistumaan pääsykokeisiin ennen kuin saat yliopistolta opiskelupaikan. (Tätä ennen joudut lähettämään hakemuksen valitsemaasi tiedekuntaan. Hakulomakkeita saa tilattua yliopistolta)
Pääsykokeita varten sinun on yleensä opiskeltava jokin (opiskelu)alan "kirja-paketti" eli ns. pääsykoekirjat. Toisiin paikkoihin joutuu, myös tekemään ennakko tehtäviä, kuten monesti taide-aineisiin. Kaikki eivät tule valituksi, joten paikoista kisaaminen on toisinaan kovaakin. Pääsykoe saattaa kestää joko yhden iltapäivän
(klo 12-16) tai se voi kestää useamman päivän: alkukarsinta ja jatooon päässeet, joista suoritetaan valinta)
Vaikka edellä kirjoitin,että yo-todistus on kärsinyt inflaation jne., niin aivan "turha lärpäke" se ei ole, sillä yo-todistuksessa olevista arvosanoista voi saada lisäpisteitä pääsykokeisiin. Itse en tiedä voiko, minkään yliopiston pääsykokeeseen saada lisäpisteitä ammattikoulun papereista/todistuksista.
Onnea hakuun!
1. Valitset haluamasi opiskelualan.
2. Tutkit, missä yliopistoissa alaa opetetaan. Apuna voit käyttää esim. http://www.mol.fi/avo/avo.htm -sivun Koulutustiedot-kohtaa rajaamalla pudotusvalikoista yliopistotutkinnon ja haluamasi koulutusalan.
3. Valitset niistä yliopistoista, joissa alaasi opetetaan, itsellesi sopivimman hakukohteen (tai -kohteet). Painotukset voivat eri yliopistossa olla erilaisia, joten päätös kannattaa tehdä muunkin kuin etäisyyden perusteella.
4. Etsit ko. yliopiston sivuilta hakuoppaan ja luet sen.
5. Toimit hakuoppaan mukaan: hankit alasi pääsykoekirjat (jos on), täytät hakulomakkeet oppaassa tai sivuilla neuvotulla tavalla ja pyydetyssä ajassa.
Yleensä hakulomakkeet printataan hakukohteena olevan yliopiston sivuilta ja pistetään perinteisesti postin kuljetettavaksi. Yhteisiä hakulomakkeita kovin monella yliopistolla ei taida olla, ja jos onkin, ne ovat yleensä tiedekunta- tai alakohtaisia (esim. psykologia Helsinki/Tampere).
6. Alat lukea omalla aikataulullasi, osallistut pääsykokeeseen ilmoitettuna ajankohtana.
7. Odottelet tuloksia.
Unohtuikohan jotakin? :)