Olen melkein 30-vuotta, nuorempana oli akne joka sitten hiljalleen hellitti. Nyt uusi vaiva ovat mustapäät, jotka ensin tuli T-alueelle. Mutta nyt, ihanaa, vuosi vuodelta mustapäät leviävät. Ensin ne levisivät poskiin, nyt ne ulottuvat jo otsaan reunoille ja korvien seutuville. Loppua ei näy.
Mustapäät ovat laajentaneet muutamia ihohuokosia rumasti. Tuntuu, että kohta naama on täynnä laajentuneita "kraatereita". Kaikenmaailman apteekin tuotteita olen käyttänyt. Silloin tällöin kosmetologilla on tehty mekaaninen ja ultraääni-ihonpuhdistus. Lopputulos: Yhtä tyhjän kanssa, rahanmenoa.
Diane Nova-ehkäisypillerit kuivattivat huulet, ym. kaikki limakalvot pahasti. Jopa verille asti, joten eivät sopineet. Siksi aknelääkkeiden syönti arveluttaa.
Nyt kysyisin teiltä, millaisia kokemuksia teillä on näistä nk. aknelääkkeistä. Ajattelin varata ihotautilääkärille aikaa, mutta tarvitaanko ensin lähete? Jos menen yksityiselle, millaisiin maksuihin saa varautua? Jos olette käyneet JKL:n seudulla, kaipaisin vinkkejä.
(Aiemmin käyttämäni tuotteet:
-Sebamed (liian raju, kuivattaa)
-Eucerin (kohtalainen, alkoholiton ei tuo mitään muutosta)
-Aco (liian raju, kuivattaa)
-Louis Widmer (kohtalainen, liian kallis)
-kaupan mömmöt (kauheita)
-mekaaninen puhdistus/ultraääni (hyvä tulos parin pvän päästä, kestää hetken, kunnes alkaa iho taas huononemaan. Joskus jopa talintuotanto lisääntyy, ihohuokoset ovat monta päivää auki ja talia tulee reippaasti, kunnes huokoset pienenevät ja tukkeutuvat)
Ihotautilääkäri
5
1055
Vastaukset
- Uncut
ennen lääkärikäyntiä vaikkapa Neurogenan Blackhead Eliminating Daily Scrubia ja Basironia, jos vaikka helpottaisi vähän tilannetta.
Ihotautilääkärille pääsee lääkärin läheteellä, mutta en usko, että mustapääongelmaa pidetään tarpeeksi pahana, että pääsisisit sinne. Yksityisellä voit varata suoraan ihotaudille lääkäri ajan. Tuskinpa kuitenkaan saat antibiootteja, koska ihossa ei ole tulehdusta, tai Roaccutania, koska ongelmana on vain mustapäät. Jotain ulkoisia voiteita ja puhdistusaineita sen sijaan saatat saada, mutta näitä voi määrätä ihan terveyskeskuslääkärikin. Yksityisellä maksaa erikoislääkärillä käynti KELA-korvausten jälkeen öbaut 60€. Heittoa on varmasti paikasta riippuen.- neurogenania
Pari päivää käytin neurogenania.
Järkyttävää!!!
Jos ei mulla aiemmin ollut finnejä naamassa niin nyt on!! Huh huh, on se outoa että yrität mustapäistä päästä apteekin tuotteella eroon, niin saatkin vaan finnit kaupan päälle.
- ajan eräälle
yksityiselle terveysasemalle. Basiron on kuulemani mukaan todella voimakas aknelääke! Jopa tahraa tyynyistäkin värit.
En ole valmis ostamaan mitään kalliita aknevalmisteita koko lopun elämääni. Ennemmin käytän rahaa vaikka lääkäriin ja kalliiseen hoitoon hetkellisesti, jos siitä on apua. Finnejä minulla on enemmän selän alueella, kasvoissa vain satunnaisesti. Mutta joskus hyvinkin kipeitä, ihonalaisia tulehduksia. Harvemmin vain näkyvät ulospäin perinteisen aknen tavoin, mutta tuntuvat kyllä.
Uskon että lääkärin kanssa saadaan hoitoa eteenpäin. Varsinkin kun epäpuhtaudet aiheuttavat jatkuvaa vahinkoa ihossani, jättäen jälkiä ja arpia vaikka iho saataisiinkin puhtaaksi. Ihoni liikarasvoittuvuus haittaa jo työtänikin. Työpäivän päätteeksi naamani pinnalla on kiiltelevä, tahmea "talilieju", joka iloisesti kelmeilee lamppujen valossa. Liika pyyhkiminen ja puhdistaminen vain pahentaisi talin tuotantoa. Meikkejä en käytä, koska ihoni kiiltelee ja tali puskee puuterin läpi. Joten aivan turhaa ihohuokosten tukkimista. Toivoisin että voisin joskus meikata ilman että heti naama kukkii.
Otan silti lisää vinkkejä vastaan. Neurogenania aion kokeilla seuraavaksi, lääkäriaikaa odotellessa.- Uncut
kokeilla mineraalimeikkejä. Ne eivät tuki, vaan parantavat ihoa. Tuolla on jo aloitettu keskustelu mineraalimeikeistä.
Sellainen tulee mieleen, että käytätkö liian kuivattavia ihonhoitoaineita? Kannattaa nimittäin siirtyä hellävaraisiin puhdistustuotteisiin, ettei sitä talia puske aina vain enemäpää, kun iho on kuiva. Pelkkä pesunestekin aamuin illoin riittää. Kosteuttaminen on myös tärkeää.
Tee sille ihotautilääkärille sitten selväksi, että ihon kunto häiritsee elämää. Antibiootteja ei kannata alkaa syömään, vaan voit ehdottaa suoraan Roaccutania, kun sulla on ihon liikarasvoittuvuuttakin. Iho tulee kuivumaan Roan aikana, mutta rasvoittuminen palaa mahdollisesti jonkin aikaa kuurin päättymisestä. Rahaa palaa sitten vähintään muutama satanen tota syödessä, mulla itselläni on mennyt ainakin neljä sataa. Akne voi myös pahentua jossain vaiheessa, varsinkin kun sulla on noita ihonalaisia tulehduksia. - tulos...
Uncut kirjoitti:
kokeilla mineraalimeikkejä. Ne eivät tuki, vaan parantavat ihoa. Tuolla on jo aloitettu keskustelu mineraalimeikeistä.
Sellainen tulee mieleen, että käytätkö liian kuivattavia ihonhoitoaineita? Kannattaa nimittäin siirtyä hellävaraisiin puhdistustuotteisiin, ettei sitä talia puske aina vain enemäpää, kun iho on kuiva. Pelkkä pesunestekin aamuin illoin riittää. Kosteuttaminen on myös tärkeää.
Tee sille ihotautilääkärille sitten selväksi, että ihon kunto häiritsee elämää. Antibiootteja ei kannata alkaa syömään, vaan voit ehdottaa suoraan Roaccutania, kun sulla on ihon liikarasvoittuvuuttakin. Iho tulee kuivumaan Roan aikana, mutta rasvoittuminen palaa mahdollisesti jonkin aikaa kuurin päättymisestä. Rahaa palaa sitten vähintään muutama satanen tota syödessä, mulla itselläni on mennyt ainakin neljä sataa. Akne voi myös pahentua jossain vaiheessa, varsinkin kun sulla on noita ihonalaisia tulehduksia.Onko teillä kokemuksia Roan jälkeisestä ajasta? Oliko lääkekuurista hyötyä? Kauhutarinoita pahenevasta aknesta voi lukea, ja ihon kuivumisesta, mutta onko lääkkeestä sitten ollut lainkaan apua??
Oletteko joutuneet syömään useamman kuurin? Tuttuni syö niitä jatkuvasti, vaikka tietää niiden haitat. Ei kuulema voi enää lopettaa.
Paheneeko vaiva jos aiemmin ollut "lievää" aknea?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505297Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.863108Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3121691Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751254Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831227Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391134- 1331116
Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611105- 1711084
- 49954