milloin yo-juhlat pitäisi pitää

mari---

pitääkö juhlat pitää samana päivänä kuin lakkiaiset on vai käykö esim. jos seuraavana viikonloppuna pitää?

6

4456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivottavasti ylioppilas K08

      Tee miten tykkäät. Ite pidän varmaan heti lakkiaispäivänä, sikäli mikäli pääsen ylioppilaaksi. No jos en pääse niin ei mitään, syksyllä uusiksi. Jos mulle kuitenkin tulee juhlat vasta syksyllä, niin tarkkaa juhlapäivää en oo vielä niin pitkälle suunnitellu.

    • #minna#

      Luulisin, että useimmat pitävät juhlat samana päivänä, kun koulussa on lakitus, eli tänä vuonna 31.5. Niin ainakin itse aion tehdä ja useimmat tuttavanikin pitävät juhlansa silloin. Myös monet jo lakin saaneet ystäväni ovat pitäneet sukulaisjuhlat lakkiaispäivänä.

      Mutta ei kai kukaan sinua estä, vaikka pitäsit juhlat jokin muu päivä. Ainakin siinä tapauksessa, jos sinulla on jotain muuta tärkeää sinä päivänä. (Tai vaikkei olisikaan.)

    • lakkiaispäivässä on...?

      Ongelma on tietysti, jos tuttavien pitäisi juosta monissa juhlissa.

      Ei niitä voi enää viikon kuluttua pitää...

    • syksystä vai

      keväästä

      Tuntuuko ylioppilaaksi pääsy syksyllä enää miltään... ei ainakaan sukulaisista. Ainoa oikea aika päästä ylioppilaaksi on keväällä.

      Yksinomaan jo opiskelupaikan hakemisenkin takia.

      • Böre

        Kevät ei oo mikään ainoa oikea aika päästä ylioppilaaksi. Se ei himmennä yhtään ylioppilasjuhlien/ylioppilaaksi pääsyn arvoa, jos pääsee ylioppilaaksi vasta syksyllä. Yo-juhlat syksyllä on ylioppilasjuhlat siinä missä muutkin. Ja vaikka sen lakin sais vasta uusintojen kautta, niin ei sekään yhtään himmennä lakin arvoa. Uusintojen kautta ylioppilaiksi päässeet on ylioppilaita siinä missä muutkin. Jos itellä ois juhlat vaikka vasta syksyllä, niin kyllä se ois mulle ainakin ihan yhtä arvokas juttu kun keväänkin juhlat.


      • ylppärit

        Mikäli pääsee keväällä ylioppilaaksi, ja hakee yliopistoon opiskelemaan, niin sanoisin että se kevät on aika hirveä. Ensin kirjotukset, sitten pääsykokeisiin luku, töitä mahdollisesti, kaiken päälle vielä pieni stressi juhlista. Jos oikein fiksu tahtoisi olla, niin kannattaisi kirjoittaa syksyllä ja olla sitten alkutalvi rauhassa ja käydä vaikka töissä tai tehdä asiaa X, jotta keväällä olis sitten rauha pääsykokeisiin lukemiselle. Tämä tietenkin koskee vaan aloja, joille täytyy oikeasti tehdä PALJON pänttäämistä ja alkutyötä ennen kuin se paikka aukenee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      109
      5143
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      264
      2120
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1736
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1200
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1187
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1101
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1059
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      994
    Aihe