teli vai erilliset akselit

aikoo tehrä

Jos teen telikärryn mitä etua siitä on? Jos yksi rengas poksahtaa niin silloin joka tapauksessa vanne lyö pohjaan ja renkaalla ei tee yhtään mitään ja ajo loppuu siihen. jos teen erilliset akselit silloin ei haittaa jos yksi poksahtaa. Mitäs mieltä ovat muut tekijät?

5

2646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saa lukittua

      siten, että voi lyhyen matkan ajaa varovasti 3 pyörällä.

    • xcxcxcxcxc

      kaksi akselia, niin laita uudet renkaat, ettei tarvi pelätä niiden hajoamista.

    • adfgasdfg

      Terve

      Teli tasaa kärryn kulkua. Voi ajatella että teli puolittaa "montun" syvyyden. Eli kun ajat monttuun rengas tipahtaa vaikka 50mm niin kärry tipahtaa 25mm . Karkeasti näin.
      Toinen juttu on se että jos kärryä hinataan eri autoilla joissa koukun korkeus on eri. Jos koukku on matalalla niin telitön kaksi-akselinen nostaa takapyörät ja jos koukku korkealla niin eturenkaat nousee.

      • Suosittelen

        Teliksi kutustaan kansankielessä rakennetta jossa on kaksi akselia ja siis 4 pyörää.

        Keinuteli on periaatteessa yksiakselinen vaunu, jossa on 4 pyörää.

        Kaksi erillistä akselia on vakaampi ja suositeltavampia ratkaisu, monestakin syystä.

        Keinuteli on enemmän metsäperävaunujen ratkaisu, jopa ns. ympäripyörivänä.

        Vanha myytti on että keinuteli puolittaa kuopat. Yhtä hyvin voidaan sanoa, että keinuteliratkaisussa pyörät nuohoavat jokaisen kuopan.

        Kahden erillisen akselin ratkaisussa kuopan kohdalla toinen akseli ottaa kantaakseen hieman suuremman kuorman reikä toisen askelin pyörä välttämättä putoa koko kuoppaan.

        Minulla on kokemusta molemmista ratkaisuista, ja suosittelen vilpittömästi kahta erillistä akselia. Mutta keinuteli tai kaksi erillistä akselia ovat mielekkäitä vain kantavuuden lisäämisen kannalta.

        Jos siis olet rakentamassa jarrutonta kärryä, tyydy 1-akseliseen! Kaksi akselia (tai keinuteli) jarruttomassa kärryssä on puhtaasti suomalainen ilmiö, ja jokseenkin turha. Se vain vähentää kantavuutta.

        Keinuteli ja yksiakselinen eivät ole tarkkoja vetokoukun ja vetopään korkeuksien yhteensopivuuksista, kahden erillisen akselin ratkaisu on hiukan tarkempi. Yleensä vetopään voi kuitenkin vaihtaa joko aisaston alle tai päälle (ainakin jarrullisissa kärryissä), ja siten saadaan sellainen 10 cm:n säästövara.

        Onnea projektillesi!


    • aiemmin jo..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1589
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1400
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      230
      1366
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1301
    5. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      11
      1142
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    7. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1029
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      90
      975
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    Aihe