roolipeli kännykälle

löytyisiköhän kysyntää kännykkäroolipelille, semmoiselle suht. yksinkertaiselle 2d-grafiikan omaavalle jossa kuitenkin tietokoneroolipelille tyypilliset komponentit (statistiikka mm. hahmonkehitys, örkkien mätkintä, juonenkerronta..) kohdallaan? ajattelin alkaa tekemään sellaista.
4716
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kun kattelee kuinka ihmiset maksaa euron laaki siitä, että saavat potkaista palloa tv-juontajaa kohti...

Äänestä

Jos porttaisit jonkun hyvän olemassa olevan roolipelin (esim. nethackin) kännykkään, kysyntää voisi olla paljon enemmän kuin jollekin omatekemälle jutulle.

Äänestä
  • on jo ainakin nokian kommareille. toimii myös muissa kuin mainituissa.

    http://www.modeemi.fi/~pekangas/nethack/

    taitaa olla kommaria pienenpään ruutuun jo ahtamista tuossa. ainakin pitäis tehdä erilainen "grafiikan"scrollaus.. ja näppäimistön puutteelle pitäis kans tehdä jotain..

    no mutta nethakki taitaa olla opensorsaa joten eikun vaan värkkäämään..

    p.s. vaikka tuo on " as early beta" ja tuskin enää porttausta jatketaan niin se toimii ihan hyvin. paitsi tallennuksen kanssa tais olla jotain häikkää.

    Äänestä

Netistä löytyy tekstipohjaisia roolipelejä (MUD = multi user dungeon), joita voi pelata kännykän Telnet-clientillä. Samaten Nethackkiä voi pelata unix-serveriltä puhelimen SSH-clientillä.

Itse pelaan mudia Telmu-nimisellä softalla, joka on alunperin tehty mudiclientiksi. Myöhemmin siihen on lisätty myös SSH-tuki, jolloinka Nethackin, ircin, etc käyttö onnistuu myös kätevästi. Softa toimii s60-luureissa.

Telmun demoversion voi ladata osoitteesta
www.suresockets.com/telmu. Demoversion voi upgradeta täydelliseksi ostamalla 15e maksavan avainkoodin.

Mudiosoitteita:
www.zombiemud.org
www.bat.org

Sivuilta löytyy ohjeita kuinka peliin pääsee mukaan. Periaatteessa pelkkä yksinkertainen telnet-client (esim windowsin komentorivin telnet) riittää alkuun, mutta hiukan pidemmälle päästyä alkaa jo kaipaamaan kehittyneempää clienttiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


löytyisiköhän pelaajia kirjoitti:

löytyisiköhän kysyntää kännykkäroolipelille, semmoiselle suht. yksinkertaiselle 2d-grafiikan omaavalle jossa kuitenkin tietokoneroolipelille tyypilliset komponentit (statistiikka mm. hahmonkehitys, örkkien mätkintä, juonenkerronta..) kohdallaan? ajattelin alkaa tekemään sellaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu