Meidän poju kastroitiin tänään ja eläinlääkäri sanoi, että kuivamuonaksi pitäisi antaa sellaisia raksuja, jotka estävät virtsakivien muodostumista. Nyt kysyisin, että minkä merkkisiä/nimisiä kuivamuonia on tuohon tarkoitukseen? Kiitos avusta!
Kuivamuona - kissan virtsakivet
8
2003
Vastaukset
- vierailija
Itse syötän royal caninin sterilized 37:aa ja siinä pakkauksessa ainakin mainitaan, että se on hyväksi juuri steriloiduille kissoille jotka ylipainoon taipuvaisia ja juuri ehkäisemään tuota virtsakivien muodostumista. En ole niitä kauaa syöttänyt ja ongelmia ei ole kyllä ollut ennekään, kissa jo 2,5v. Ja raksut ei ole pääasiallinen ravinto meillä. Katso tarkemmin rc:n sivuilta, en löytänyt itse suomenkielistä ohjetta enkä viitsi alkaa suomentamaan menee kuitenkin väärin...
- etkysynyt
minä olen ostanut eläinlääkäriltä omia tuotteita.
myös noita jota edellinenkin ,eri merkkejä.
- ...
ei koskaan varsinaisesti ehkäise virtsakiviä ym. virtsavaivoja vaan päinvastoin.
Paljon kuivaruokaa syövä kissa potee helposti kroonista nestehukkaa, koska se ei saa riittävästi nestettä ruuan mukana. Kissalla on heikko janon tunne ja se harvoin juo riittävästi.
Laadukkaampiin kuivaruokiin on lisätty erilaisia ph:n säätäjiä, kuten karpaloa ja teollista dl-metioniinia.
Esimerkiksi Maarun sivuilta löytyy varsin juurtajaksain ja selkeästi kirjoitettua asiaa tästäkin aiheesta. Kannattaa tutustua:
http://personal.inet.fi/koti/maaru/
Ns. hyviä raksuja on mm. Nutron care complete, Acana ja Orijen. Royal Canin on hieman yliarvostettu merkki ja monet royalin ruuista pitää sisällään vaarallisia lisä- ja säilöntäaineita (bha, bht)- ------
Niin eli Hillsin s/d ainakin on pitäny meidän kisuilta virtsakivet poissa. Sitä saa vaan eläinlääkäriltä, mutta ollaan oltu tyytyväisiä.
- -------
.. oikeat kuivaruoat pitää virtsakivet poissa. Ne nimittäin, jotka siihen tarkoitukseen on tehty. Tavis kuivaruoka kyllä lisää kivien riskiä.
- ....
------- kirjoitti:
.. oikeat kuivaruoat pitää virtsakivet poissa. Ne nimittäin, jotka siihen tarkoitukseen on tehty. Tavis kuivaruoka kyllä lisää kivien riskiä.
Ns. laadukkaammalla kuivaruualla ei ole niin suuri riski sairastua virtsavaivoihin, kuin huonolaatuisella kuivalla, mutta kuivaruoka lisää AINA riskiä sairastua verrattuna kosteaan muonaan tai lihaan.
- -----
.... kirjoitti:
Ns. laadukkaammalla kuivaruualla ei ole niin suuri riski sairastua virtsavaivoihin, kuin huonolaatuisella kuivalla, mutta kuivaruoka lisää AINA riskiä sairastua verrattuna kosteaan muonaan tai lihaan.
Verrattuna märkäruokaan varmaan niin sitten on, mutta esimerkiksi Hillsi s/d on tehty nimenomaan estämään virtsakivien muodostus.
- iia2
Hei Hyvät ihmiset!
Haluaisin vain kertoa että kissani virtsakivet hävisivät ja koko ongelma loppui siihen että lopetin kuivamuonan antamisen kokonaan!! Ei edes Hillsin sd/papanoita. Talvisin kun kissa liikkuu vähemmän laitan pari lusikallista vettä jokaiseen ruoka-annokseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk18010185Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi169647Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1648214Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2737671Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1636345Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k886050Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j665881Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1024935Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja264016Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist621759