Olen noin suurinpiirtein 170/55 kokoinen nuori nainen. Rinnat 75B, vyötärö on about 65-70cm, vatsa jotain 80cm paikkeilla ja lantio 90-95cm. Kyljistä kun kokeilen tosta vyötärön alapuolelta, pistää ikävästi luut silmään ja tuntuu myös, vaikka ihan mukava pömppömaha onkin ja vyötäröltäkin voisi laihduttaa. Lantio ja siitä alaspäin on okei, jalkani ovat kauniin ohuet mutta lihaksikkaat. Kaipaisin neuvoja, miten minun tulisi pukeutua, ettei ylimääräiset kohdat pistäisi niinkään silmään (huom: muotoja varmasti tulee vielä lisää :D).
Neuvoja pukeutumiseen
1
390
Vastaukset
- soulsisters
Moi!
Itse olen lähes samanlainen kuin sinä, ainot vaan että 175/55, mutta ajaa lähes saman asian =)
Voin antaa neuvon joka ei kuuluisi tälle palstalle mutta jooga on hyvä liikuntamuoto, ainakin naisille. Se staattista eli kasvattaa syvimpiä lihaksia joten pitää six packkia, pulleita pakara lihaksia tms. ei pääse muodostumaan vaan syvien lihaksia treenamaalla saa juuri sellaisen suoran pyykkilauta vatsan yms. Tulet sutkajaksi mutta et muskelikkaaksi. Hyvät syvät vatsalihakset parantavat myös ruoansulatusta ja verenkiertoa.
Eriasia tietty jos haluat lihaksikkaan vartalon.
No mutta, höpötinpä pitkään. Palataan vaatteisiin.
Itseäni ei näkyvät kylkiluut haittaa, olen oppinut pitämään niistä. Mutta jos haluat ettivät ne näy niin älä osta kylkien kohdalta mitään kovinkaan tiukkoja vaatteita, myös valkoinen väri tuo niitä enemmän esiin. Kuten itse sanoit jos sinulla on kauniit jalat niin luonnollisesti korostat niitä.
Hame on siinä parempi kuin housut. Muista kohtuus hameissa, ei liian lyhyt ja kireä mutta ei mikään jättimäinen ja leveäkään. Jos valitset housut niin muista kultainen keskitie. Liian tiukat housut saattavat helposti muuttaa lihakset läskiksi.
Tai sitten lyhkäset shortsit.
Yläosissa on hyvä keino viedä katsetta pois etupuolelta käyttämällä paitoja joiden selkä on avonainen, ei kaula-aukko. Ne toimivat usein ihanasti hoikilla ihmisillä. Hoikkien päällä
myös ne liehuvat "äitiysvaatteet" joita nyt joka kauppa tursuaa näyttävät hyviltä mikäli haluaa korostaa hoikkuuttaan. Niissäkään ei kannata kuitenkaan ampua yli. Ne liian kaapumaiset mallit eivät sovi hoikille, tekevät pullean näköiseksi.
No, toivottavasti oli jotain apua =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso234894Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1614134Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133446Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673096- 892839
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512662Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282453- 372443
- 201675
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1211650