Suomen Hypoteekkiyhdistys näyttää tarjoavan Luottokunnan Visaa ilman pankkisidonnaisuutta.
http://www.hypo.fi/index.asp?41;60;;1
Ainakin minusta vaikuttaa hyvältä vaihtoehdolta. Jäi askarruttamaan, voiko mistään netin kautta tarkistaa ostoskertymäänsä ja jäljellä olevaa limittiä, koska kortti ei ole sidottu minkään pankin tiliin.
Hypo Visa
6
2116
Vastaukset
- Taloyhtiön laina
Hypoteekkiyhdistys on turhan vähän tunnettu rahoituslaitos. Me otimme taloyhtiön putkiremonttilainan HYPO:lta ja täytyy sanoa, että erinomaista palvelua ja tarjous oli vielä kaikkien halvin.
Mutta miten tuossa Visakortissa, eikö se vaadi aina alleen jonkin tilin (eihän siinä muuten voisi olla myös pankkikorttipuolta), koska joltain tililtä nuo maksut on veloitettava.
Tai ehkä siihen tulee automaattisesti 'Visatili' kun tuon kortin heiltä ottaa? Olisiko tähän sitten saatavissa jotkin nettiavaimet, jolla pääsee näkemään Visakortin tapahtumat?
Toisaalta, jos käyttää kortteja lähinnä maksuaikakorttina, tai jonkin sidosryhmän yhdistelmäkorttina, pääsee nykyäänkin ilman turhia kortti- ja luottomaksuja.Valitettavasti en osaa vastata ketjun aloittajan kysymykseen, mutta tuohon jälkimmäiseen kylläkin:
Hypon Visan myöntää Luottokunta. Kaikkiin Visa-kortteihin liittyy luottotili, joka on tässä tapauksessa Luottokunnassa. Luottokunta lähettää Visa-korttiensa haltijoille kuukausittain laskun, jonka voi maksaa mistä pankista tahansa. Se maksuhan ei mene pankille vaan Luottokunnan pankkitilille. Aivan samoin Visa toimii kaikissa muissakin pankeissa, jotka jakavat Luottokunnan kortteja. Asiakkaat ovat sitten vain usein sopineet suoraveloituksesta, kuten minkä tahansa säännöllisesti toistuvan maksun voi laittaa suoraveloitukseen.
Yhdistelmäkortit, joissa on sekä Visa että pankkikortti jäävät kaikilta pankeilta historiaan hyvin pian. Ne korvataan Visa Credit/Debit -yhdistelmäkorteilla. Onko Hypollekin tulossa sellainen, sitä en tiedä.Timontti kirjoitti:
Valitettavasti en osaa vastata ketjun aloittajan kysymykseen, mutta tuohon jälkimmäiseen kylläkin:
Hypon Visan myöntää Luottokunta. Kaikkiin Visa-kortteihin liittyy luottotili, joka on tässä tapauksessa Luottokunnassa. Luottokunta lähettää Visa-korttiensa haltijoille kuukausittain laskun, jonka voi maksaa mistä pankista tahansa. Se maksuhan ei mene pankille vaan Luottokunnan pankkitilille. Aivan samoin Visa toimii kaikissa muissakin pankeissa, jotka jakavat Luottokunnan kortteja. Asiakkaat ovat sitten vain usein sopineet suoraveloituksesta, kuten minkä tahansa säännöllisesti toistuvan maksun voi laittaa suoraveloitukseen.
Yhdistelmäkortit, joissa on sekä Visa että pankkikortti jäävät kaikilta pankeilta historiaan hyvin pian. Ne korvataan Visa Credit/Debit -yhdistelmäkorteilla. Onko Hypollekin tulossa sellainen, sitä en tiedä.Kysyin asiaa Hyposta: Tällä hetkellä Visa-luottotilin tapahtumia ja jäljellä olevaa käyttövaraa ei näe mistään. Lähikuukausina pitäisi valmistua verkkopankki, josta ne sitten näkee. Verkkopankin käyttöoikeus tulee kaikille asiakkaille maksutta.
- njeetnjet
Timontti kirjoitti:
Kysyin asiaa Hyposta: Tällä hetkellä Visa-luottotilin tapahtumia ja jäljellä olevaa käyttövaraa ei näe mistään. Lähikuukausina pitäisi valmistua verkkopankki, josta ne sitten näkee. Verkkopankin käyttöoikeus tulee kaikille asiakkaille maksutta.
ole valmistunut tuo ominaisuus. kumma juttu.
- ville-samuel
omassa pankissa tuo visa-kortin nettiseurantapuoli on maksulinen, joten eipä tuota ole käytössä. mitä sillä seurannalla edes tekee? ei luottokorttia kannata käyttää, jos ei ole sen vertaa perillä raha-asioistaan, että pitää jatkuvasti tiliotetta syynätä. siitä laskustahan sen summan sitten näkee ja se maksetaan pois kuten mikä tahansa muukin lasku. viitenumero on aina sama, joten tilille voi myös etukäteen maksaa rahaa jos epäilee että limiitti alkaa kolkutella. onpahan sekin seuraavasta laskusta pois!
- loiukj
Hypopankkin verkkopankin tunnukset saa maksutta. Verkkopankista voi seurata mm. Hypo Visan tapahtumia.
Joskus voi olla kiinnostavaa nähdä paitsi luottokorttimaksuja myös hyvityksiä. Ei tarvitse odottaa paperilaskuun asti nähdäkseen, onko firma hyvittänyt ostoksesta. Tietyissä tilanteissa esimerkiksi Paypal lähettää nimellisen maksun jäkeen koodin. Tämän näkee luottokorttitapahtumista eikä tarvitse odottaa paperilaskuun asti, jotta saa syötettyä koodin paypaliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1504748BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2053974- 2113177
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1093039Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main822863- 1251700
HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok91615- 611329
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2471166MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t1451133