Suomen Hypoteekkiyhdistys näyttää tarjoavan Luottokunnan Visaa ilman pankkisidonnaisuutta.
http://www.hypo.fi/index.asp?41;60;;1
Ainakin minusta vaikuttaa hyvältä vaihtoehdolta. Jäi askarruttamaan, voiko mistään netin kautta tarkistaa ostoskertymäänsä ja jäljellä olevaa limittiä, koska kortti ei ole sidottu minkään pankin tiliin.
Hypo Visa
6
2113
Vastaukset
- Taloyhtiön laina
Hypoteekkiyhdistys on turhan vähän tunnettu rahoituslaitos. Me otimme taloyhtiön putkiremonttilainan HYPO:lta ja täytyy sanoa, että erinomaista palvelua ja tarjous oli vielä kaikkien halvin.
Mutta miten tuossa Visakortissa, eikö se vaadi aina alleen jonkin tilin (eihän siinä muuten voisi olla myös pankkikorttipuolta), koska joltain tililtä nuo maksut on veloitettava.
Tai ehkä siihen tulee automaattisesti 'Visatili' kun tuon kortin heiltä ottaa? Olisiko tähän sitten saatavissa jotkin nettiavaimet, jolla pääsee näkemään Visakortin tapahtumat?
Toisaalta, jos käyttää kortteja lähinnä maksuaikakorttina, tai jonkin sidosryhmän yhdistelmäkorttina, pääsee nykyäänkin ilman turhia kortti- ja luottomaksuja.Valitettavasti en osaa vastata ketjun aloittajan kysymykseen, mutta tuohon jälkimmäiseen kylläkin:
Hypon Visan myöntää Luottokunta. Kaikkiin Visa-kortteihin liittyy luottotili, joka on tässä tapauksessa Luottokunnassa. Luottokunta lähettää Visa-korttiensa haltijoille kuukausittain laskun, jonka voi maksaa mistä pankista tahansa. Se maksuhan ei mene pankille vaan Luottokunnan pankkitilille. Aivan samoin Visa toimii kaikissa muissakin pankeissa, jotka jakavat Luottokunnan kortteja. Asiakkaat ovat sitten vain usein sopineet suoraveloituksesta, kuten minkä tahansa säännöllisesti toistuvan maksun voi laittaa suoraveloitukseen.
Yhdistelmäkortit, joissa on sekä Visa että pankkikortti jäävät kaikilta pankeilta historiaan hyvin pian. Ne korvataan Visa Credit/Debit -yhdistelmäkorteilla. Onko Hypollekin tulossa sellainen, sitä en tiedä.Timontti kirjoitti:
Valitettavasti en osaa vastata ketjun aloittajan kysymykseen, mutta tuohon jälkimmäiseen kylläkin:
Hypon Visan myöntää Luottokunta. Kaikkiin Visa-kortteihin liittyy luottotili, joka on tässä tapauksessa Luottokunnassa. Luottokunta lähettää Visa-korttiensa haltijoille kuukausittain laskun, jonka voi maksaa mistä pankista tahansa. Se maksuhan ei mene pankille vaan Luottokunnan pankkitilille. Aivan samoin Visa toimii kaikissa muissakin pankeissa, jotka jakavat Luottokunnan kortteja. Asiakkaat ovat sitten vain usein sopineet suoraveloituksesta, kuten minkä tahansa säännöllisesti toistuvan maksun voi laittaa suoraveloitukseen.
Yhdistelmäkortit, joissa on sekä Visa että pankkikortti jäävät kaikilta pankeilta historiaan hyvin pian. Ne korvataan Visa Credit/Debit -yhdistelmäkorteilla. Onko Hypollekin tulossa sellainen, sitä en tiedä.Kysyin asiaa Hyposta: Tällä hetkellä Visa-luottotilin tapahtumia ja jäljellä olevaa käyttövaraa ei näe mistään. Lähikuukausina pitäisi valmistua verkkopankki, josta ne sitten näkee. Verkkopankin käyttöoikeus tulee kaikille asiakkaille maksutta.
- njeetnjet
Timontti kirjoitti:
Kysyin asiaa Hyposta: Tällä hetkellä Visa-luottotilin tapahtumia ja jäljellä olevaa käyttövaraa ei näe mistään. Lähikuukausina pitäisi valmistua verkkopankki, josta ne sitten näkee. Verkkopankin käyttöoikeus tulee kaikille asiakkaille maksutta.
ole valmistunut tuo ominaisuus. kumma juttu.
- ville-samuel
omassa pankissa tuo visa-kortin nettiseurantapuoli on maksulinen, joten eipä tuota ole käytössä. mitä sillä seurannalla edes tekee? ei luottokorttia kannata käyttää, jos ei ole sen vertaa perillä raha-asioistaan, että pitää jatkuvasti tiliotetta syynätä. siitä laskustahan sen summan sitten näkee ja se maksetaan pois kuten mikä tahansa muukin lasku. viitenumero on aina sama, joten tilille voi myös etukäteen maksaa rahaa jos epäilee että limiitti alkaa kolkutella. onpahan sekin seuraavasta laskusta pois!
- loiukj
Hypopankkin verkkopankin tunnukset saa maksutta. Verkkopankista voi seurata mm. Hypo Visan tapahtumia.
Joskus voi olla kiinnostavaa nähdä paitsi luottokorttimaksuja myös hyvityksiä. Ei tarvitse odottaa paperilaskuun asti nähdäkseen, onko firma hyvittänyt ostoksesta. Tietyissä tilanteissa esimerkiksi Paypal lähettää nimellisen maksun jäkeen koodin. Tämän näkee luottokorttitapahtumista eikä tarvitse odottaa paperilaskuun asti, jotta saa syötettyä koodin paypaliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.673798Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883179Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin982436Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151659Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701418- 981280
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä421218Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561030- 501021
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11021