Voisiko joku auttaa jolla on kokemusta ?

yksiössä, jossa on hometta kylpyhuoneessa.
noin viikko sitten aloin saada hengitysoireita.. henkeä ahdistaa illalla ja aamuisin eniten. Erittyy limaa ja olo on tukkoinen. Korvia ja päätä särkee..

Tarttuuko home kahdessa kuukaudessa vaatteitsiin jne ?!

saako sitä mitenkään puhdistettua jos ?

kuka on vastuussa ja korvaa jos näin on käynyt ?
2239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

näissä asioissa ei ole järjellä mitään tekemistä. Homekämppiä myydään, vuokrataan jatkuvasti, koska se on yksinkertaisesti niin helppoa, ei vastuuta ja sairastuneet kärsivät suurimman osan aikaa. Juurikaan korvauksia ei saa mistään.
Joten muutto pois, kirjallinen valitus, vuokran alennus, korvausvaade kaluston, vaatteiden yms. osalta, mutta tuskin saat kuin ehkä vuokraan alennusta jos sitäkään.
Mutta kannattaa yritää, tärkeintä on MUUTTAA POIS nopeasti. Minne vain, kotiin, ystäville, sukulaisten nurkkiin... minne ikinä on varaa muuttaa. Tuohon kämpään ei pidä jäädä!

Äänestä
  • Meil on ihan sama juttu.Helmikuus muutettiin ja nyt pojal 2.v on ollu koko ajan kauhee yskä,nuha,korvatulehduksia.Itse olen myös oireillu jo yli kuukauden eli on nenän tukkoisuutta ja limaa erittyy aivan sairaasti ja välil nenä vuotaa koko ajan niin paljon et näköö haittaa.Nukkumaan ei pysty kun ahdistaa.Sokeritoukat lekottelee sohvalla suurinpiirtein ja asutaan kerrostalos maantasal.Mieheni on päättänyt ottaa yhteyttä isännöitsijään ja se on yks mikä on varma mitään kustannuksia ei itelle siitä seuraa vaan sulle siitä joudutaan korvaamaan.Mullaki ois sellanen olo et vuokranantaja on velvollinen korvaaamaan siltä ajalta kun on asunnossa asunut ainakin osa vuokrista tulisi palauttaa.Voin olla vääräs mut toivotaan et se menis niin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olen asunut kaksi kuukautta... kirjoitti:

yksiössä, jossa on hometta kylpyhuoneessa.
noin viikko sitten aloin saada hengitysoireita.. henkeä ahdistaa illalla ja aamuisin eniten. Erittyy limaa ja olo on tukkoinen. Korvia ja päätä särkee..

Tarttuuko home kahdessa kuukaudessa vaatteitsiin jne ?!

saako sitä mitenkään puhdistettua jos ?

kuka on vastuussa ja korvaa jos näin on käynyt ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu