Mitä hemmettiä tämä rakkine oikein meinaa, kun on jo reilun viikon antanut mulle ilmoituksen, että kone suljettava ja avattava uudestaan, virhe jossain svchost.exe -tiedostossa. Kone antaa jatkaa käyttöä, mutta esim. tallentaminen ei onnistu ennen koneen uudelleenkäynnistystä. Virustietokannat päivitetty, käyttöjärj. Win 2000. Hermot menee, kun en ymmärrä näistä vehkeistä mitään ja pelittämään pitäis saada!
svchost.exe
11
1110
Vastaukset
- Hyge
Ongelmasi on toi windows 2000. Se on sellanen iso virus. Kannattaa poistaa se heti. Suosittelen WinXP:tä koneellesi tai jos ei löydy tarvittavaa tehoa niin sitten Win98 SE.
Jos nyt välttämättä haluat säilyttää win2000 käyttiksenä niin formatoi kovo -> asenna win 2000 -> asenna service packit.
It's so easy u know... - pip
Ei ole blondi tainnut pahemmin seurata uutisia? Välillä olisi ehkä hyvä.
http://www.f-secure.fi/news/2001/news_2003081200s.shtml - vika
Mulla sama vika tossa rakkineessa ja alkoi kans noin viikko sitten, just nyt asennan servpack 4 jos onnistuu, mista moinen johtuu??
- Vutilo
Se se on
- Jazz
Piti just kysyä samasta viasta!! Asensin juuri uudelleen win2000:n (tais viruspommitus sekoittaa koneen torjuntayrityksistä huolimmatta)...itseasiassa jo kolmatta kertaa ja se lykkää tuota virhettä koko ajan! Jumi päälle ja kone uudelleen käyntiin. Ja sama taas uudelleen. Ei ymmärrä ja käpy palaa!!
- Mikael
Minulla oli aivan sama ongelma Win2k:ssa. Sain sen poistumaan asentamalla suojauspäivityksen osoitteesta http://www.microsoft.com/finland/pr/news/2003/08/blaster2.asp
Lienee virus. - Tietoa!
svchost.exe on käytöjärjestemään kuuluva tiedosto,Welchi niminen virus konettasi riivaa joka änkeää ko.tiedostoon.
Täältä löydät suomenkielisen kuvauksen viruksesta ja ohjeet sen poistamiseen.
http://www.f-secure.com/v-kuvaus/welchi.shtml - tietoa!
svchost.exe on käytöjärjestemään kuuluva tiedosto,Welchi niminen virus konettasi riivaa joka änkeää ko.tiedostoon.
Täältä löydät suomenkielisen kuvauksen viruksesta ja ohjeet sen poistamiseen.
http://www.f-secure.com/v-kuvaus/welchi.shtml - Tietoa
Saat sen Welchi viruksen poistteua helposti tällä F-securen poisto työkalulla
ftp://ftp.f-secure.com/anti-virus/tools/f-welchi.exe - tietoa
Saat sen svchost.exe -tiedostossa jylläävän Welchi viruksen poistettua helposti tällä F-securen poisto työkalulla
ftp://ftp.f-secure.com/anti-virus/tools/f-welchi.exe- blondi
Hittolainen! Hypin jo riemusta tasajalkaa: nyt pääsee blondi ongelmastaan. Mutta ei, ei ollut Welchi-tuholainen, F-secure ei löytänyt tätä virusta koneeltani. Eli kiitän jo saamistani neuvoista (nimittäin niistä asiallisista), mutta lisää otan vastaan, sillä ongelma ei ole poistunut. Ai joo, kun tuo "svchost.exe" -ilmoitus tulee, myös spostin (Outlook 6)avauksen kanssa ongelmia "Virhe avatessa viestiä. Muisti ei riitä."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv92259Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441865- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938