Onko liukasajo pakollinen I-vaiheessa..

Niin siis.

Mulla on opetuslupa ja kaikki ajotunnit ja teoriat käyty, ainoa mikä puuttuu on tuo liukasajo. Asiasta liikkuu risteileviä mielipiteitä, joten olisko tietoa että onko liukasajo pakko suorittaa I-vaiheessa, kun ei siis käy autokoulussa ajotunteja?
44985
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

I-vaiheessa ja II-vaiheessa

Äänestä

Kyllä, se liukkaan ajo pitää käydä ykkösvaiheessa, ja kakkosvaiheessa myös (kuten jo todettua). Tämä on näin nykyään. Liukkaan rata on käytävä ennen inssiä, ja sitä ei voi siirtää välivaiheeseen kuten pimeän ajon. Eiköhän ne tietämättömät sano sitä, että ei sitä tarvitse käydä, ne kenellä on kortti ollut sen 30vuotta, eivätkä ole sitten sen jälkeen päivittäneet tietojansa liikenteestä, ja vielä vähemmän autokoulusta.

Äänestä

haittaa siitä ei voi missään nimessä olla.

vastuullinen vanhempi opettaa autoilusta kaiken mahdollisen ja käsittääkseni suomessa on myös liukkautta havaittavissa

Äänestä
  • Olavi Taipale, Kerava 28.12.2004 Liukkaan kelin opetuksesta
    Terve! Kysyisin vielä liukkaan kelin opetuksesta: Onko liukkaan kelin opetus pakko antaa ajoharjoitteluradalla, vai voiko opetuksen hoitaa jotenkin muuten? Sellaistakin tietoa netistä löytyy, että radoille pääsisi vain autokoulun kautta. Onko tuollaisissa tiedoissa perää?
    Erkki Karvanen, Helsinki 28.12.2004
    Liukkaan kelin opetus tulee antaa hyväksytyllä ajoharjoitteluradalla. "Todistukseen
    saadusta kuljettajaopetuksesta ja suoritetusta kuljettajatutkinnosta" tulee ajoharjoit-
    teluradan leima merkiksi radalla käynnistä. Liukkaan kelin harjoitusratojen yhteys-
    tiedot löydät linkin takaa näiden nettisivujen alasivulta "ajo-opetus".

    Edullisimmat paikat ajoharjoitteluopetuksen antamiseen täällä Etelä-Suomessa
    ovat Porvoossa ja Riihimäellä sijaitsevat Ajoharjoitteluratasäätiön radat. Niillä ei
    edellytetä maksulliseen ennakko-opastukseen osallistumista, joten Sinun itsesi
    täytyy tietysti valmistautua ennakkoon harjoittelutehtäviin hyvin, että osaat käyttää
    rataharjoitteluajan tehokkaasti hyväksi. Opetuslupakirjaan on kirjattu perustehtävät,
    jotka tulee käydä harjoituksessa läpi.

    Kyllä radoille pääsee ilman autokoulua. Joillakin radoilla opetuslupalaisille on varattu
    tietty yhteisaika parin viikon välein.

    ----------

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


id.de kirjoitti:

Niin siis.

Mulla on opetuslupa ja kaikki ajotunnit ja teoriat käyty, ainoa mikä puuttuu on tuo liukasajo. Asiasta liikkuu risteileviä mielipiteitä, joten olisko tietoa että onko liukasajo pakko suorittaa I-vaiheessa, kun ei siis käy autokoulussa ajotunteja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu