Onko tuo yrittäjäkurssi pakollinen, jos perustaa oman yrityksen tai toimii omalla toiminimellä. Olen palkkatyössä tällä hetkellä ja harkitsen siirtymistä yrittäjäksi. Olen huomannut, että ainakin jollain aloilla kurssi vaaditaan, mutta jos omaa esim. kaupallisen koulutuksen (vuosien takaa :), niin tarviiko tuo yrittäjäkurssi käydä?
Sen tiedän, että se vaaditaan jotain tukia haettaessa...
Yrittäjäkurssi
3
886
Vastaukset
- osaamistaan
Maailma muuttuu ja yli viisi vuotta vanha kaupallinen koulutus on yhtä vanha kuin kolmekymmentä vuotta vanha koulutus... tulikohan silloin koulutuksessa sitten kumminkaan käytyä asioita läpi yrittämisen näkökulmasta vai koulutettiinko oppilaista palkollisia simppeleihin tehtäviin yrityksen sisälle? Se on aika erilainen jobi verrattuna yksinyrittämiseen...
Kyllä se kurssi hyvä on käydä, jos on sillä on hyvät kouluttajat. Pakollinen se tietenkään ei ole, mutta hyvä suositus esim. rahoitusta haettaessa. Tutkimustiedon mukaan kurssin käyneiden yritykset jäävät merkittävästi useammin henkiin viiden vuoden ikään saakka kuin kurssia käymättömien yritykset.- kohti omaa suuntaa
Kurssi olisi mielestänikin hyvä käydä. Ongelmaksi tässä tulee aikapula, sillä tuleva suurin asiakas tarvisi palveluani välittömästi.
En tarvitse rahoitusta yrityksen perustamiseen, sillä omistan jo tarvittavat työvälineet ja työtilan. - riskialtis
kohti omaa suuntaa kirjoitti:
Kurssi olisi mielestänikin hyvä käydä. Ongelmaksi tässä tulee aikapula, sillä tuleva suurin asiakas tarvisi palveluani välittömästi.
En tarvitse rahoitusta yrityksen perustamiseen, sillä omistan jo tarvittavat työvälineet ja työtilan.Älä rupea yrittäjäksi, jos on vain yksi asiakas.
En rupea kertomaan miksi, mutta ei kannata riskeerata yhden asiakkan varaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663392Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463212Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1252771- 442553
- 311963
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391240