jos sattuisit tv:n ääreen MM-jääkiekon aikaan ja olisi vaikka SUOMI - LATVIA peli menossa, niin kumman puolella olisit Suomen vai Latvian?
Jääkiekko ei kiinnosta Virolaisia
muttaMUtta
13704
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Suomalaisena minä en itsekkään ymmärrä mitä ihmiset näkee tuossa typerässä jääkiekossa? minusta on ajanhukkaa katsella kun isot miehet luistelee pienen mustan kiekon perässä ja kansaa huutaa perässä todella typerää ja tällaista vielä vuonna 2008!
varmaan on mutta ihan kiinnostuneena että vetääkö Balttialaiset yhtä köyttä jos toinen joukkue (oli laji mikä tahansa Latvia) vai onko kaikki virolaiset Suomen puolella vaikka laji ei kiinnostaisikaan.
Ja kiinnostaahan virolaisia Formula 1.
Eihän jalkapallossakaan ole mitään järkeä tai golfissa. Mitä himpatin järkeä huitoa pikkupalloa rautakepillä jonka päässä on mötikkä.
joku typerä F1 jossa ajetaan miljoonie eurojen arvoisten autojen kanssa ympäri pyöreää rataa ja jos käy huono tuuri niin miljoonien eurojen auto menee paskaksi osuessaan kaiteeseen. Sitten vielä fanit ottavat mittaa toisistaan joskus nyrkkein katsomoiden ulkopuolella, vähän kuin jalkapallossakin.
Omassa silmissäni jääkiekko on paljon fiksumpaa ja viihdyttävämpää katseltavaa kuin joku saastutus-F1 tai huligaanien luvattu jalkapallo.
nyt fiksumpaa kuin tapella jostain himputin patsaasta.
tai pikemminkin kina.
pronssuoturipatsaalle huutelemaan!
Halusin aloittaa keskustelun ihan sosiologiselta kannaltakin.
Jääkiekko on urheilua sekä teollisuutta !
Fanit maksavat sekä pelaajien että toimitsijoiden & välineiden valmistajien palkat !
Mikä oli se mitä et ymmärrä ?
Olen seurannut jääkiekkoa ahkerasti 70 luvun lopulta alkaen. Tähän saakkaa suurin elämysottelu minulle oli 80 luvun alussa (en tähän hätään tarkkaan muista)kun usa voitti venäjän. Silloin muistaakseni jopa kyynel tuli silmään. Yleisesti ottaen olin aina sen joukkueen puolella kuka pelasi venäjää vastaan mutta lempijoukkueita ovat aina olleet suomi ja canada.
Niin ja kyllä virossa mm kisoja ihan kivasti seurataan.Neuvostoaikana luku oli varmasti suurempi koska kaikki odottelivat tappiota venäjälle mitä tosin ei juuri tapahtunut.
Läti poolt, loomulikult. Ja miks? Selle pärast, et lätlased pole sellised "maailmanabad".
MINA KA LÄTI POOLT.
Kyllä tässä yksi virolainen taas valvoi ja nyt työpaikalla ei näe oikein mitään. Eli kyllä me seurataan pelejä. Seuraava peli sitten huomenna.
Kyllä Virossa tehdään lätkän eteen kovasti hommia, olen sitä täällä asuessani seurannut jo vuosia, ja Viron lätkäpiirit kunnioittavat Suomen jääkiekkoa, ja ovat tehneet yhteistyötä jo kauan! Ottaa vain aikansa pienen maan nostaa lätkän tasoa ylöspäin, junioriharjoittelu on kasvanut, ja tulee yhä kasvamaan. Erittäin mukavaa porukkaa koko jääkiekkoon panostava väki täällä Virossa..kaikki tuki vain heille...
veini
Jääkiekko ei kiinnosta virolaisia? Miksei? Myös Suomessa kaikki eivät tykkää urheilusta.
Meidän perheessä on CCCP aikana aina peukaloita pidetty Suomen puolesta.
Kaiken huippu oli, kun v.1980 Moskovan OK regatta voitto tuli Suomen pojille ja Piritalla soi kansanlaulu – se melodia Virossa virallisesti soitettuna … arvaa, miltä se tuntui!
Virolaiset ja suomalaiset OVAT veljeskansa, vaikka täällä palstalla joskus onkin kova tappelu.