Yrittäisin kokeilla Linuxia, mutta en saa bootattua konetta että kone käynnistyisi CD:ltä. Kone on todella vanha ja käyttis Win2000. Tolta Linuxin asennus CD:ltä pitäisi saada ajettua Linux livenä testiksi ettäi tarvitsisi asentaa katsoakseen millainen käyttis Linux on. Eli neuvoa miten saan koneen boottaamaan cd:ltä!"!!
Boottaus
Linuxin asennus cd
31296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kone ei osaa bootata rompulta niin se ei osaa. Ilmeisesti pitäisi tehdä käynnistyskorppu. Taitaa olla toistakymmentä vuotta siitä kun noita boottaamattomia koneita oli käytössä. Taidot on jo niin ruosteessa etten osaa enää itsekään.
Noin vanhassa koneessa live-Linux tuskin edes toimii. Sellainen vaatii tehoja ja muistia, joita ei wanhoista koneista löydy.
Ensin todellakin kannattaa varmistaa koneessa olevan vähintään 256 MB käyttömuistia (RAM), ennenkuin edes yrittää Linux Live CD:llä testailua. Kone käynnistyy, ehkä jopa graafiseen tilaan pienemmälläkin muistimäärällä, mutta toiminta on niin järkyttävän hidasta, että ei sellaisesta Linuxin kokeilemisesta jää kuin ikävä muisto. ;)
Pääsetkö koneen BIOS Setupiin? Vanhoissa kloonikoneissa yleensä painamalla heti koneen käynnistyksen jälkeen DEL ja merkkikoneissa eri funktionäppäimiä vähän merkin ja oikun mukaan, ruudussa vilahtaa usein teksti, mitä näppäintä olisi pitänyt painaa . . . ja eikun uudestaan resetoimaan.
Käynnistysjärjestys valitaan usein kohdasta "Advanced BIOS Setup" -kohdasta, mutta eri bioksia on niin paljon, että voipi sanoa, että etsivä löytää kyllä oikean kohdan, kun on looginen ja tarkka.
ja asenna se Windowsista käsin. Aja Wubi.exe, se asentaa Ubuntun Windows-tiedostoon. CD:n ei tarvi buutata. Kunhan ajat asennusohjelman normaaliin tapaan Windowsista.
Ja jos et tykkää, niin poistokin sujuu helposti.