armeijameininki treeneissä?

uuuusi

Kiinnostaisi aloittaa itsepuolustuslaji, mutta onko treeneissä mieletön armeijameininki? Siis tietty jonkin verran varmaan on, mutta jos se on yhtä totista kuin armeijassa, niin luulisi siitä häviävän myös se mukavuus harrastusta kohtaan.

9

1410

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nih

      siis joo ja ei. joo siinä mielessä että ku iso kasa erilaisia, eritapaisia ja eriviisaisia immeisiä huitoo toisiaan on pakko pitää tarkkaa jöötä ettei satu loukkaantumisia. pelleilyä ei varmaan suvaita juuri missään seurassa vaan turvallisuuden ja tarkkaavaisuuden kannalta on tarkka kuri jokaisessa kunnon mestassa. muunlaiseen en suostuisi menemään. mutta ei siinä mielessä, jos armeijameiningillä tarkoitetaan jotain simputusta ja lattian nuolentaa. sellainen ei kuulu kamppailulajiharjoitteluun.

    • Kuri

      Kamppailulajithan, ainakin useimmat, pohjautuvat pitkälti vanhoihin sotataitoihin. Osaksi kyseessä on perinne, osaksi ihan pelkästään treenien sujuvuus ja harjottelijoiden turvallisuus. Kamppailulajitreeneissä ei ole turvallista jos siellä päästetään harrastajat sooloilemaan ja tekemään sitä mitä huvittaa.

      Treenejä vetää yksi henkilö, jonka sana on laki. Jos ei huvita, voi lähteä ovesta ulos. Ylimääräinen pulina ja meteli taas vaikeuttaa opetustilannetta ja saattaa johtaa siihen että taaempana olevat eivät kuule opettajan ääntä.

      Kuri ei ole kamppailulajitreeneissä välttämättä itsetarkoitus, vaan keino vetää treenit turvallisesti ja tehokkaasti. Jos kuriin on sinusta vaikea sopeutua, ei kamppailulajit ole sinua varten.

      • MrOfficer

        Edellinen kaveri puhui asiaa. Kuulin kun kerran eräs kokenut sensei otti sivuun kaksi jotain 15 vuotiasta peruskurssilaista jotka eivät pystyneet harjoittelemaan hiljaa ja sanoi heille "tämä ei ole mikään peruskoulu vaan kamppailutaitosali". Siinä mun mielestä asia kiteytyi aika hyvin.

        Nykypäivänä muutenkin tuntuu että porukka ei ole tottunut tekemään mitään hiljaa ja tosissaan. Kurihan ei ole kamppailulajeissa itse tarkoitus vaan ennenkaikkea turvallisuusasia ja perinne jossa kunnioitetaan muita.


      • Pantse
        MrOfficer kirjoitti:

        Edellinen kaveri puhui asiaa. Kuulin kun kerran eräs kokenut sensei otti sivuun kaksi jotain 15 vuotiasta peruskurssilaista jotka eivät pystyneet harjoittelemaan hiljaa ja sanoi heille "tämä ei ole mikään peruskoulu vaan kamppailutaitosali". Siinä mun mielestä asia kiteytyi aika hyvin.

        Nykypäivänä muutenkin tuntuu että porukka ei ole tottunut tekemään mitään hiljaa ja tosissaan. Kurihan ei ole kamppailulajeissa itse tarkoitus vaan ennenkaikkea turvallisuusasia ja perinne jossa kunnioitetaan muita.

        Tuntuu, että kännykkänuorilla on vaikeuksia ymmärtää keskittymisen ja kurin merkitystä. Itse olen myös oppinut, että treenissä kuri on juuri turvallisuuskysymys.

        Pantse - shotokan


      • Andy
        Pantse kirjoitti:

        Tuntuu, että kännykkänuorilla on vaikeuksia ymmärtää keskittymisen ja kurin merkitystä. Itse olen myös oppinut, että treenissä kuri on juuri turvallisuuskysymys.

        Pantse - shotokan

        Mielestäni yleistät. Ehdottomasti suurin osa niin nuorista kuin vanhemmistakin harjoittelijoista pystyy ihan järkevään kurinalaiseen toimintaan salilla. Ongelmatapauksia on kaiken ikäisissä, mutta yleensä ne karisevat äkkiä pois.


    • Phoenix82

      Mee kattoo parit harkat mitä se oikeestaan on.
      Yleensä kuri on sitä kovempi mitä enemmän siellä pullikoidaan valmentajia/opettajia/senseitä vastaan. Mut jos homma toimii niin kuin pitääkin niin ei siellä sillon mitään armeija meininkiä ole. Mut täytyy muistaa et ei se mitään lastenkaa leikkiä ole, vaan hommiin on keskityttävä kunnolla.

    • Tohlo

      Siis riippuu täysin ohjaajasta ja jonkinverran lajista. Meillä ainakin alkulämmittelyt vedetään kovaa, mutta ohjaaja on sanonut moneen kertaan, että se riittää, kun tekee sen minkä jaksaa. Ei tule tarvetta näyttää, kun kaikki vain keskittyvät omaan suoritukseensa tms. Puhua kaverin/harjoituskumppanin kanssa saa, kunhan ei häiritse muita ja kuuntelee, kun ohjaaja puhuu... Jotkut ohjaajat ovat kovempia, kuin toiset. Paras ohjaaja mielestäni on sellainen, joka pitää kyllä kurin, mutta tekee silti rennon tunnelman. Lajista taas sen verran, että kyllä se tiettyä asiallisuutta tuo lajiin, kun esim. myöhästyessä pitää kumarrella yms. (

    • Harrastaja

      Pitää myös muistaa että noudattamalla kuria kunnioittaa muita harrastajia jotka varmasti haluavat oppia ja treenata tosissaan.
      Intensiteetistä senverran että mikään ei turhauta ainakaan minua yhtä paljon kuin kaveri joka löysäilee harjoitellessaan minun kanssani. Treeneissä pitää olla terve "tappamisen meininki".
      Ja useimmat Suomalaiset kamppailulajivalmentajat
      tekevät työtä talkoohengellä, on mukava tehdä työtä opilaiden eteen jotka yrittävät parhaansa ja antavat työrauhan.

    • Harrastaja

      Meillä tkd:ssä hoidetaan alku ja loppu rituaalit muodollisesti ja noudatetaan tiettyjä sääntöjä, mutta muuten on tosi rento meininki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      651
      7996
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2283
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2199
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1775
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1262
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1243
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1165
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      849
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      815
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      754
    Aihe