armeijameininki treeneissä?

Kiinnostaisi aloittaa itsepuolustuslaji, mutta onko treeneissä mieletön armeijameininki? Siis tietty jonkin verran varmaan on, mutta jos se on yhtä totista kuin armeijassa, niin luulisi siitä häviävän myös se mukavuus harrastusta kohtaan.
91429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

siis joo ja ei. joo siinä mielessä että ku iso kasa erilaisia, eritapaisia ja eriviisaisia immeisiä huitoo toisiaan on pakko pitää tarkkaa jöötä ettei satu loukkaantumisia. pelleilyä ei varmaan suvaita juuri missään seurassa vaan turvallisuuden ja tarkkaavaisuuden kannalta on tarkka kuri jokaisessa kunnon mestassa. muunlaiseen en suostuisi menemään. mutta ei siinä mielessä, jos armeijameiningillä tarkoitetaan jotain simputusta ja lattian nuolentaa. sellainen ei kuulu kamppailulajiharjoitteluun.

Äänestä

Kamppailulajithan, ainakin useimmat, pohjautuvat pitkälti vanhoihin sotataitoihin. Osaksi kyseessä on perinne, osaksi ihan pelkästään treenien sujuvuus ja harjottelijoiden turvallisuus. Kamppailulajitreeneissä ei ole turvallista jos siellä päästetään harrastajat sooloilemaan ja tekemään sitä mitä huvittaa.

Treenejä vetää yksi henkilö, jonka sana on laki. Jos ei huvita, voi lähteä ovesta ulos. Ylimääräinen pulina ja meteli taas vaikeuttaa opetustilannetta ja saattaa johtaa siihen että taaempana olevat eivät kuule opettajan ääntä.

Kuri ei ole kamppailulajitreeneissä välttämättä itsetarkoitus, vaan keino vetää treenit turvallisesti ja tehokkaasti. Jos kuriin on sinusta vaikea sopeutua, ei kamppailulajit ole sinua varten.

Äänestä
  • Edellinen kaveri puhui asiaa. Kuulin kun kerran eräs kokenut sensei otti sivuun kaksi jotain 15 vuotiasta peruskurssilaista jotka eivät pystyneet harjoittelemaan hiljaa ja sanoi heille "tämä ei ole mikään peruskoulu vaan kamppailutaitosali". Siinä mun mielestä asia kiteytyi aika hyvin.

    Nykypäivänä muutenkin tuntuu että porukka ei ole tottunut tekemään mitään hiljaa ja tosissaan. Kurihan ei ole kamppailulajeissa itse tarkoitus vaan ennenkaikkea turvallisuusasia ja perinne jossa kunnioitetaan muita.

    Äänestä

  • MrOfficer kirjoitti:

    Edellinen kaveri puhui asiaa. Kuulin kun kerran eräs kokenut sensei otti sivuun kaksi jotain 15 vuotiasta peruskurssilaista jotka eivät pystyneet harjoittelemaan hiljaa ja sanoi heille "tämä ei ole mikään peruskoulu vaan kamppailutaitosali". Siinä mun mielestä asia kiteytyi aika hyvin.

    Nykypäivänä muutenkin tuntuu että porukka ei ole tottunut tekemään mitään hiljaa ja tosissaan. Kurihan ei ole kamppailulajeissa itse tarkoitus vaan ennenkaikkea turvallisuusasia ja perinne jossa kunnioitetaan muita.

    Tuntuu, että kännykkänuorilla on vaikeuksia ymmärtää keskittymisen ja kurin merkitystä. Itse olen myös oppinut, että treenissä kuri on juuri turvallisuuskysymys.

    Pantse - shotokan

    Äänestä

  • Pantse kirjoitti:

    Tuntuu, että kännykkänuorilla on vaikeuksia ymmärtää keskittymisen ja kurin merkitystä. Itse olen myös oppinut, että treenissä kuri on juuri turvallisuuskysymys.

    Pantse - shotokan

    Mielestäni yleistät. Ehdottomasti suurin osa niin nuorista kuin vanhemmistakin harjoittelijoista pystyy ihan järkevään kurinalaiseen toimintaan salilla. Ongelmatapauksia on kaiken ikäisissä, mutta yleensä ne karisevat äkkiä pois.

    Äänestä

Mee kattoo parit harkat mitä se oikeestaan on.
Yleensä kuri on sitä kovempi mitä enemmän siellä pullikoidaan valmentajia/opettajia/senseitä vastaan. Mut jos homma toimii niin kuin pitääkin niin ei siellä sillon mitään armeija meininkiä ole. Mut täytyy muistaa et ei se mitään lastenkaa leikkiä ole, vaan hommiin on keskityttävä kunnolla.

Äänestä

Siis riippuu täysin ohjaajasta ja jonkinverran lajista. Meillä ainakin alkulämmittelyt vedetään kovaa, mutta ohjaaja on sanonut moneen kertaan, että se riittää, kun tekee sen minkä jaksaa. Ei tule tarvetta näyttää, kun kaikki vain keskittyvät omaan suoritukseensa tms. Puhua kaverin/harjoituskumppanin kanssa saa, kunhan ei häiritse muita ja kuuntelee, kun ohjaaja puhuu... Jotkut ohjaajat ovat kovempia, kuin toiset. Paras ohjaaja mielestäni on sellainen, joka pitää kyllä kurin, mutta tekee silti rennon tunnelman. Lajista taas sen verran, että kyllä se tiettyä asiallisuutta tuo lajiin, kun esim. myöhästyessä pitää kumarrella yms. (

Äänestä

Pitää myös muistaa että noudattamalla kuria kunnioittaa muita harrastajia jotka varmasti haluavat oppia ja treenata tosissaan.
Intensiteetistä senverran että mikään ei turhauta ainakaan minua yhtä paljon kuin kaveri joka löysäilee harjoitellessaan minun kanssani. Treeneissä pitää olla terve "tappamisen meininki".
Ja useimmat Suomalaiset kamppailulajivalmentajat
tekevät työtä talkoohengellä, on mukava tehdä työtä opilaiden eteen jotka yrittävät parhaansa ja antavat työrauhan.

Äänestä

Meillä tkd:ssä hoidetaan alku ja loppu rituaalit muodollisesti ja noudatetaan tiettyjä sääntöjä, mutta muuten on tosi rento meininki

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uuuusi kirjoitti:

Kiinnostaisi aloittaa itsepuolustuslaji, mutta onko treeneissä mieletön armeijameininki? Siis tietty jonkin verran varmaan on, mutta jos se on yhtä totista kuin armeijassa, niin luulisi siitä häviävän myös se mukavuus harrastusta kohtaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu