Olen elänyt 11 lapsisessa perheessä. Olen kahdeksas lapsi. Voin sanoa, että en ole ollut onnellinen ennen, kun vasta nyt aikuisena. Se jatkuva syyllistäminen, pelottelu ja muu vastaava ei tehnyt hyvää minulle, eikä muillekaan sisaruksilleni. En voi ymmärtää tätä koko lahkoa. Säännöt ovat omasta päästä keksittyjä ihan vaan, että erotuttaisiin joukosta ja tulisi yhtäläisyyden tunne. Snaotaan, että ei saa meikata, jotta tytöillä ei tulisi kilpailua kauneudesta. Kuitenkin muuten saa laittautua ja vl-tytöt laittavat hiuksia paljon ja ostavat muotivaatteita. Hiuksia ei saa värjätä, mutta permanentin kuitenkin saa laittaa.
Ylinopeuden ajaminen ei ole syntiä, vaikka silloin altistaakin itsensä ja muille kuolemanvaaralle alttiiksi. Kunhan vaan ei kuuntele poppia autossa.
Meillä ainkain on käytetty fyysistä ja henkistä väkivaltaa hyvällä omallatunnolla. Isäni pitää itseään muita korkeammassa asemassa, eikä juurikaan arvosta äitini mielipiteitä. Isäni myös flirttailee toisille naisille suurieleisesti, vaikka äitini on paikalla. Ja kukaan vl ei ole siihen puuttunut.
Ihan hullua koko touhu.
Ja vielä se ihmetyttää, että tv:tä ei saa katsoa, mutta samat ohjelmat saa katsoa netistä. Tekopyhää!
Ylinopeuden ajaminen ei ole syntiä, vaikka silloin altistaakin itsensä ja muille kuolemanvaaralle alttiiksi. Kunhan vaan ei kuuntele poppia autossa.
Meillä ainkain on käytetty fyysistä ja henkistä väkivaltaa hyvällä omallatunnolla. Isäni pitää itseään muita korkeammassa asemassa, eikä juurikaan arvosta äitini mielipiteitä. Isäni myös flirttailee toisille naisille suurieleisesti, vaikka äitini on paikalla. Ja kukaan vl ei ole siihen puuttunut.
Ihan hullua koko touhu.
Ja vielä se ihmetyttää, että tv:tä ei saa katsoa, mutta samat ohjelmat saa katsoa netistä. Tekopyhää!
Vastaukset 28
Vanhimmat
Vanhoillislestadiolaisuus iskostetaan ihmisiin ja se saa ihmiset elämään erityisesti niiden painotusten mukaan, mitkä iskostuksessa ovat eniten esillä. Puhujat eivät välttämättä ole kiinnostuneita todellisista ongelmista, koska ne eivät ole hengellisiä ja niistä puhuminen ei ole silloin "rakentavaa". Enemmän sitten kiinnitetään huomiota joihinkin poikkeamiin perinteestä, koska kuvitellaan niiden uhkaavan autuutta. Ylinopeudet ja permanentit eivät kuulu tähän kategoriaan.
Minäkin olen kasvanut isossa perheessä. Eniten ärsyttää se, että on syntynyt vaan sen takia, että äidin oli pakko synnyttää. Minut on synnytetty, jotta jumalan valtakunta ei näivettyisi, minut on synnytetty lahkon vuoksi.
Sitten kun sanoo että inhoaa tätä lahkoa, koko suku ajattelee, että turhaan tuli tuokin synnytettyä. Huomaa, ettet sinä olekaan arvokas sinuna itsenäsi. Kukaan ei ole kiinnostunut sinusta.
En tarkoita ollenkaan sitä, että olisin onneton, että olen syntynyt, mutta vain sitä että rakkaus näissä piireissä on täysin ehdollista.
Itsekseen saa pärjäillä sen jälkeen kun lähtee.
Sinut melkein tunnistaa, kun annoit noin selvät tuntomerkit. Ei elämässä ole pysyvää onnea, olitpa uskovainen tai et.
Mutta aika pitkälle onnessa ja elämän laadussa pääsee jo silläkin, että on säästynyt tupakan ja alkoholin orjuudelta.
Eikä se isänä oleminen ole helppoa, tulet sen kohta itse huomaamaan, kunhan perustat perheen.
Ei lestadiolaisena oleminen hullua ole, kun osaa ottaa asiat rennosti.
Uskovaisen elämä on laatuelämää, kun ei ota kaikkea niin tosissaan.
Uskovaisuus suojelee alkoholikulttuurilta ja moraalittomalta elämältä.
Vaikka uskovaisuus saattaa latistaakkin, niin elämän laatu voittaa silti epäuskoisen elämänlaadun.
Maailmassa on niin paljon turhuutta, jolta säästyy, kun noudattaa uskovaista elämäntapaa.
Elokuvat, teatterit, tanssit ym. eivät ole tarpeellisia ihmiselle.
Liika viihde on pahasta.
Joo, mutta jos oot nainen niin saatat joutua hengenvaaralliseen synnytysrumbaan. Jos et hyväksy ehkäisyoppia, sut laitetaan pihalle.
Toisaalta miksi piäisi olla mukana jossain johon ei usko, vaan siksi että se on helppoa. Ei tosin naiselle.
Sinut tunnistaa täysin, olet SRK;n manipuloituja sopuleita.
Miksi sinä aloit heti syyllistää ystäväämme, kun Hän kertoi asiansa. Melkein tunnistaa, luuletko saavasi Hänen suunsa tukkoon, kun noin kerrot? Melkein tunnistaa, Voihan vitalis. Hyökkäys on paras puolustus.
””Ei elämässä ole pysyvää onnea, olitpa uskovainen tai et.”” Oletko koskaan kuullut Jeesuksesta, Joka minun ikeeni ottaa päälleen, ei koskaan ole janoinen, vaan onnellinen.> Ylinopeuden ajaminen ei ole syntiä, vaikka silloin altistaakin itsensä ja muille kuolemanvaaralle alttiiksi. Kunhan vaan ei kuuntele poppia autossa. Meillä ainkain on käytetty fyysistä ja henkistä väkivaltaa hyvällä omallatunnolla. Isäni pitää itseään muita korkeammassa asemassa, eikä juurikaan arvosta äitini mielipiteitä. Isäni myös flirttailee toisille naisille suurieleisesti, vaikka äitini on paikalla. Ja kukaan vl ei ole siihen puuttunut.
Olen kanssasi aivan samaa mieltä, vaikka en olekaan uskovainen.
Olen aina ihaillut uskovisia.
Nuoruuden asuin mummolassa murrosiät ja kaikki.
Ei ole muuten valittamista siitä ajasta,
mutta ois saanut tiukempi kuri olla. =)
että vl-herätysliike opettaa lukuisia ja törkeitä Raamatun vastaisia valheoppeja? Tunnetko vl-herätysliikkeen ihmisoikeusloukkaukset ja julmuudet (hoitokokoukset)? Tiedätkö, että vl-herätysliike alistaa naiset pakkosynnyttäjiksi? Tiedätkö, että vanhoillislestadiolaiset opettavat olevansa koko maailman ainoita oikeita uskovaisia ja halveksivat kaikkia muita uskovaisia?
Oletko perillä em. asioista?
Ei lisättävää.
Tupakan polttaminen, niin että tupakoimattomat altistuvat savulle, ylinopeutta ajaminen, henkiset painostukset(hoitokokoukset) selkäsaunat ym. voidaan sanoa olevan moraalitonta. Kaksinaismoralismi kukkii!
Teit pahan virheen vl-perheen luopiolapsi, kun kerroit tuntomerkkisi täällä. SRK rankaisee vanhempiasi maineensa mustaamisesta. Odothan vaan!
Miksi sinun täytyy elää uskossa voidaksesi toteuttaa noita asioita muuten elämässäsi? Monetkaan tutuistani eivät omista televisiota, käy teattereissa tai käytä alkoholia. He eivät tarvitse siihen mitään uskontoa tuekseen. Miksi sinä tarvitset?
Maailmassa on turhia asioita, mutta me voimme itse tehdä valintoja mitä haluamme elämäämme ja mitä emme. En ymmärrä tuota näkökantaa, että VL:n mielestä KAIKKI maailman ihmiset harrastavat syntiä ja saastaa ja turhuuksia. Miten voikin olla noin mustavalkoinen näkemys??
Minulle henk.koht. sama, oletko uskossa vai et, kannatamme suurinpiirtein samanlaisia arvoja maailmassa. Ainoa ero meidän välillämme on se, että sinun mielestäsi minä "vääräuskoinen" en pääse kanssasi Taivaan kotiin. Sitä en ymmärrä, miksi joku uskoo saaneensa tuollaisen ylemmyyydentuntoisen roolin maailmassa, uskoa kuka pääsee sinne ja kuka ei, ja käyttäytyä sen mukaisesti.
Tuo on ainoa asia, mitä en hyväksy. En minäkään ota oikeudekseni kertoa VL:lle, etteikö hän pääse Taivaankotiin.
Suomessa käyttää alkoholia valtaosa väestöstä ja se osa, joka ei käytä, on niitä jonkin sortin uskovaisia.
Ilman uskovaisuutta ei voi elää raittiisti.
Ei todellakaan raittius edellytä uskovaisuutta! Mistä tuollaista olet kuullut?? Olenhan minäkin raitis, enkä ole uskossa.
Sitäpaitsi, alkoholin kohtuukäyttö ei tarkoita automaattisesti humalaa tai alkoholismia.
Koko liikehän perustettiin raitistamaan juoppo lapinkansa.
Olen samoin suuren vl-perheen aikuinen lapsi. Kirjoitit täyttä asiaa liikkeen kielloista, joilla ei oel mitään perustaa Jumalan sanassa.
" tv:tä ei saa katsoa, mutta samat ohjelmat saa katsoa netistä. Tekopyhää! "
Herätysliike on samassa sairaan tekopyhässä, farisealaisessa jamassa kuin katolinen kirkko oli Lutherin aikaan. Luther oli itse katolilainen munkki joka ei enää kestänyt kirkkonsa kaksinaismoralismia. Niinpä hän ryhtyi niitä arvostelemaan ja teki ehdotuksia opin tervehdyttämiseksi. Tästä ei katolinen kirkko tykännyt. Ihan kuten SRK ja vl-liikkeen saarnamiehistä surin osa: he torjuvat asiallisen kritiikin.
Mutta toiselta puolen, vanhojenkin vl-puhujien keskuudessa esiintyy raamatullisia käsityksiä joiden pohjalta he eivät pidä alkuunkaan oikeana nykyistä vl-opetusta. He vaan eivät rohkene tuoda ajatuksiaan esiin puhujainkokouksessa. Heilläkin nimittäin on omaiset ja ystävät ... kaikki vl-liikkeessä...
Miten kauan vl-uskovaisten omatunto venyy oman liikkeen farisealaisten oppien kanssa?
..sopinut luostarielämään. "Yksi on mestarinne, Kristus"(jumlaihminen meissä), sanoo Jeesus. Ei siis mitään ulkoisia, maanpäällisiä oppi-isiä.
Luther teki pahan virheen, kun pyyhkäisi kristinuskostaan pois kuolemanjälkeisen kiirastulivaiheen. Osittain siitä syystä moni vieläkin uskoo loputtomaan helvetintuleen.
ei kaikki ole nyt ihan noinkaan.
provoja täällä, ettei viitsi edes lukea, kun jo vilkaisulla näkee, että sitä samaa iänikuista sepitettä taas
kyllähän nuo asiat sinänsä voi paikkansa pitää, tuommoistakin varmasti on, mutta jotenkin sen vaan erottaa mikä on aitoa tarinaa
Onko tämä sitä taitoa "haistaa henki"?
Vl:thän osaavat erottaa henkiä. Tiedetään kuka on oikeassa hengessä ja kuka väärässä? Tämä aloitus taisi olla sitä väärää henkeä, vai?
provohengen haistelun taidon, tai siis vaikea sitä on olla oppimatta, kun niin auliisti työnnetään nenän alle aina samaa tuttua lemua, niin johan sen huonommallakin hajuaistilla tunnistaa
veeällät haistelevat niitä hengellisiä henkiä, mutta minä oon oppinut erottamaan vain näitä palstahajuja
oon ite kasvanu tusinan sisaruksen perheessä ja ei tossa kirjotuksessa ollut mitään mitä en olis voinu allekirjoittaa.
Minulla on kokemus viidentenä syntyneenä, 12-lapsisesta vl-uskovaisesta perheestä. Ihan on samat "tuntemiset" kuin avaajalla. En kuvittele että koskaan pääsen eroon lapsuuden ja erityisesti vl-kasvatuksen traumoista, mutta opin elämään niiden kanssa, terapian tukemana.
Mikä?
Minä olen myöskin saanut tuntea tuon lahkon toiminnan selkäpiissäni ja sydämessäni. Minulla on lukuisia serkkuja, ja ihmettelen, miksi he pelkäävät minua, ei-VL:a sukulaista. He eivät uskalla edes puhua minulle. Minusta se on surullista. Vanhemmat ilmeisesti ovat mustamaalanneet minua sekä vanhempiani.
On ikävää, että lahko on riistänyt meiltä terveen sukulaisuussuhteen. On ikävää, ettemme sukujuhlissa voi tavata tasavertaisena, ilman ennakkoluuloja ja muuta, mikä ei kuuluisi välillemme.
En riistä kuitenkaan ihmisarvoa, vaikka en ymmärräkään lahkoa ja sen periaatteita. Minusta ulkoapäin seuranneena siinä täytyy olla jotain vialla, koska minusta tuntuu tavatessamme pahalta. Minusta tuntuu pahalta, että sukuni näkee minut eriarvoisena ja saastaisena, ja sanoo minun joutuvan helvettiin. Ainoa, joka voi sellaista todeta on se ylempi voima, ei sukulainen eikä täti eikä setä.
Toivon sinulle voimia. Kenenkään ei pitäisi tulla hyljätyksi ja hyljityksi vain ajatustensa tähden. Tiedän, mitä tapahtuu VL:n perheen lapselle, joka ajattelee toisin. Se on silkkaa henkistä väkivaltaa - sanotaan, että suvaitaan erilaisuutta, ja samalla ilmein ja elein halveksutaan mitä ehditään.
Minä toivon joskus, että saisin kohdata sukulaisiani joskus ilman uskonlahkon luomaa ahdistavaa ilmapiiriä.
Tiedättekö miltä minusta tuntuu vierailla luonanne? Tiedättekö miltä tuntuu, kun on ulkopuolinen? Kuvitelkaa itsenne minun asemaani. Tiedättekö, kun tuntee itsensä vieraaksi omien isovanhempiensa luona? Jossa näkee, että teidät otetaan sydämmellisemmin vastaan, kuin minut? Ja vain siksi, että lahko on lyönyt kiilan välillemme.
Kiitos puhuttelevasta ja liikuttavasta kirjoituksestasi. Sama suru ja ulos sujetuksi tulemisen kokemus on ollut itselläni. Suhde isovanhempiin jäi auttamatta etäiseksi sillä he eivät ole olleet koskaan kiinnostuneita ei-vl-lapsenlapsestaan. Surullista... vastuun tilanteesta kantavat he, sillä kun olin lapsi olin usein heidän luonaan ja vanhempani yrittivät kaikkensa että välillemme olisi rakentunut isovanhempi-lapsenlapsi-suhde uskon eroista huolimatta. he eivät koskaan hyväksyneet minua.
Mutta nyt vl-opin linjaus on sellainen että PÄivämiehen pääkirjoituksessa torjutaan oikeus väkivaltaan. Kukaan ei saa käyttää väkivaltaa, eivät vanhemmat keskenään eikä lapsia kohtaan.
Vl-liike hyväksyy enää pelkästään hengellisen väkivallan ja painostuksen.
Näkemääsi, kokemaasi ja kuvittelemaasi tosiksi.Jos sinun isäsi tai kuka muu hyvänsä vl on esim.kotonaan isäntähenkinen väkivallan käyttäjä , ei se tarkoita että menettely olisi oikein ja Jumalan Hengen mukainen .Ehdottomasti ei. Isäsi on viassa tässä, josta hänen pitäisi saada synnintunto ja kuka ties lääkityskin on monesti tarpeellinen.
Jos olet ihan rehellinen itsellesi, tiedät ettemme karta syntiä sääntöjen pelossa, vaan säilyttääksemme uskon.En tiedä mitä te tytöt kilpailette keskenänne, mutta ei kai se kauneus taida meikkaamalla lisääntyä.
Ylinopeuden hyväksyminen on tuulesta temmattu.Jos joku ei sitä näe synniksi ,niin ei sitä voi hänelle väkisin vääntää.Puhuttu siitä on paljon seurasaarnoissa ja teroitettu uskovaisena lain kuuliaisuuteen.
Ristiriitainen ja hiukan feikin kuvan antaa kirjoittelusi isäsi vioista joihin ei ole puututtu.Toisaalla täällä krjoitellaan liiasta hoidosta ja seurakuntakurista ja sitten tällainen sinun kertoma juttusi.
Me todella olemme syntisiä jokainen ja tarvitsemme paljon Jumalan armoa.Jos jollakin on salaisia syntejä jää se hänen vastuulleen.Puuttuminen toisen perhe-elämään väkivaltaisuuksineen jne ei ole yhteisön asia muutoin , kuin jos perhe kertoo ongelmistaan ja pyytää apua esim.johtokunnalta. Itse menettelen siten, että jos minulle perhe kertoo ongelmastaan, pyydän keskustella vanhenpien kanssa. Jos vakivaltainen isä näkee vikansa asia yleensä korjaantuu perheessä.Olen tällaisen asian edessä sanonutkin , että jos asia vielä toistuu ilmoitan lastensuojeluun kylmästi. Lasten ei tarvitse kärsiä väkivallasta kotona eikä muualla.
Lopuksi; Oikea usko ei ole koskaan tekopyhä. Ihminen joka ei usko oikealla sydämellä on itse tekopyhä.
juu juu -aivankuin juttusi olisi uskottava :/