Olen vuosien varrella saanut aina vain pahemmat happovaivat. Aiemmin vain pahimmillaan poltteli heti tai muutamia tunteja syönnin jälkeen, nyt tulee myös sellaisia kausia että mikä tahansa ruoka on kuin myrkkyä. Vatsa tulee tosi kipeäksi. Ei käy: tee, mausteinen ruoka, rasva... Välillä ei siis oikeastaan mikään kuin vain kaurapuuro ja mustikkasoppa. Viime vuonna jouduin pari viikkoa elämään pelkillä marjasopilla.
Nykyään tuntuu ettei tervettä päivää näe, joka päivä on jotakin. Enkä enää edes syö särkylääkkeitä, joista vaiva vuosi sitten tuli. Tavallisen teen jätin pois, ja lutkutan vain yrttiteitä. Kahvia en ole juonut koskaan, enkä juuri viinaakaan. Elämäni ei ole erityisen stressaavaa (työtön kun olen).
Karkista ja muusta makeasta on ollut vaikeinta luopua, ja niitä sitten aina mätänkin heti kun olen vähänkin terveempi.
Menenkö aina vain paskempaan kuntoon, vai voiko tästä parantua edes joksikin aikaa? Onko kukaan saanut itseään kuntoon kun polte ja kipu alkaa olla päivittäistä?
Katarri/gastriitti
6
6984
Vastaukset
- Senni
Eli pyydäpä lääkäriltäsi losec-lääkitys niin vaivat loppuu varmasti. Se on ensisijainen vatsahaavalääke, mutta itse käytin kolmea eri lääkettä ja mikään ei auttanut niinpä lääkäri määräsi lopulta losecin ja vaiva loppui kuin seinään.
- nainen22
moi
oletko käynyt gastoskopiassa???? Itse sain sen jälkeen hyviä lääkkeitä...lanzoa, nexiumia...ja muita reseptilääkkeitä, koska vaiva löytyi..refluksi. Niistä sitten kokeilemalla löytyi paras ja mahakivut loppui. Ensin sitä syötiin parinviikon kuuri ja nykyään vain otetaan tarvittaessa. Apteekissa on myös reseptitön alsucral porejuoma joka tekee mahaan kalvon...siitä voi olla myös apua. Kannattaa käydä lääkärissä puhumassa..niin saat oikeat lääkkeet.- Justine
Kävin mahalaukun tähystyksessä -95, silloin ei havaittu mitään. Sain kuitenkin poltteluun jonkin lääkkeen, joka oli vatsahaavalääke ja auttoi (vaikka yököttikin).
Nexiumia kokeilin vuosi sitten, ja se ei auttanut yhtään. Lopulta taisin allergisoitua sille, sillä tunsin tukehtuvani sitä otettuani.
Mutta pidän mielessä tuon Alsucralin, jos se ei ole kamalan kallis. - nainen22
Justine kirjoitti:
Kävin mahalaukun tähystyksessä -95, silloin ei havaittu mitään. Sain kuitenkin poltteluun jonkin lääkkeen, joka oli vatsahaavalääke ja auttoi (vaikka yököttikin).
Nexiumia kokeilin vuosi sitten, ja se ei auttanut yhtään. Lopulta taisin allergisoitua sille, sillä tunsin tukehtuvani sitä otettuani.
Mutta pidän mielessä tuon Alsucralin, jos se ei ole kamalan kallis.moi
se alsucral ei todellakaan ole kallis...saman verran maksaa kun muut närästyslääkkeet. Se tekee mahaan tosiaan sen suojaavan kalvon...ei auta ihan heti mutta muutamanpäivän päästä voi huomata eron. Toivotaan että auttaa sulla.
- Tyttö86
Heips!
Vaivasi kuulostaa todella tutulta.
Itselläni on vaivannut mahakatari jo kolme/neljä vuotta. Lääkityksen vaivaan saan pari-kolme kertaa vuodessa. Mutta se auttaa hetkeksi ja vaiva palaa.
Lääkäri määräsi nyt minulle kahden viikon puuro/keitto paaston. Mitään muuta ei saa syödä.
Gefilus-mehuja saa juoda. (koitappa maitohappobakteereita, voivat auttaa!)
Nyt itse jouduin verikokeisiin aiheesta ja virtsanäytteetkin otettiin. Perjantaina näkee että mikä on vai onko yhtään mikään...
Mutta mene pyytämään lääkäriltä jo mainitty Losec lääke. Se auttaa suurimmalle osalle. ja itsellänikin se auttaa pitkäksi aikaa. Mutta jakselemisia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1443206EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje403012- 1101473
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1451227Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621087Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661067- 601027
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373979Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne23843- 41827