Mikä kasvi verhoaisi nopeimmin ruman rinteen pihallamme? Rajautuu metsään ja jos siihen ei istuta mitään, kohta pukkaa vatukko ja maitohorsmat siihen..
Nopeasti kasvava kasvi peittämään rumaa rinteikköä!!!
ehdotuksia??
53720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niitä voi kasvattaa myös maanpeittokasvina, esim. säleikkövilliviini.
Tosin aika pian täytyisi ostaa lisää taimia, muuten horsmat valtaavat alaa. Multaa rinteessä ei juurikaan ole, on sellaista oranssista hiekkamaata. Laitoin täytemaata eli pellon pohjaa nyt hieman taimien ymärille ja istutuskuoppaan kunnon multaa..
Seppelvarpua on meillä toisessa rinteessä eikä tunnu viihtyvän, talven aikana näyttää puolet kuolleen..
Seppelvarpu, tosi mainio kasvaa jopa hiekka rinteessä. Keltainen kukka. Mut sopii vain eteläsuomeen, kasvaa huonosti pohjoisessa.
Mulla kasvaa suikeroalpi kukkapenkkien reunuksiksi tarkoitetussa hiekassa auringonpuoleisella pihalla. Nätti on ja suht nopsaan on levinnyt. On myös yksi toinen maanpeittokasvi, joka kasvaa todella agressiivisesti, nimeä en muista, mutta voin pistokkaan lähettää. Siinäkin keltaiset kukat ja täällä Kainuunkin korkeudella on jo lumen alla vihreä. Myös se on vaatimaton kasvupaikkansa suhteen. Myös maahumala leviää kuin ruttotauti.
olemassakaan? Minkälainen rinne mahtanee olla, ei kaiketi kalliota. Jos olisi kallio, olisi tilanne helpompi. Panisin sinne köynnöshortensan. "Rumaan rinteeseen" en istuttaisi vielä mitääm, ennen kuin rinne on niin hyvin kitketty kasvualustaltaan, että se ei ala kilpailemaan kasvussa esim. villiviinin kanssa. Niitäkin on useampia laatuja. Panisin sen, joka on syksyisin kauniin punertavan kirjava. Villiviineistä jotkut tarvitsevat tukea, yhdellä on imukärhit omasta takaa. Viihtyvyydet ovat, lajista riippuen I, II ja III vyöhyke.
Itse kipuilin vuosia kellarin katolle istutettavan kasvin löytämiseksi, kunnes monien epäonnistumisien jälkeen villiviini oli justiinsa passeli katon peitekasviksi. Sinne tänne sirottelin vielä Hertta vuorenkilpiä, jotka juuri tähän aikaan kukkivat kauniisti.
Toivottavasti onnistut kasvin hankinnassa. Mikään tavoittelemisen arvoinen ei tule yht´äkkiä! Puutarha, jos mikä, opettaa itsehillintää. Moni ei ehkä huomaakaan , että se paikka on ryteikköä, onhan se kuitenkin luontoa, ei kaatopaikka autonromuineen, muovipussineen yms.