Kammelan kyläkauppa

Muinainen ukkovanhus

Oon känyt kammelan kyläkaupassa jo muinaisista purjelaiva-ajoista lähtien. Leikkeleitä on aina saanut maustevoinapin kanssa.

5

1324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kammelan

      Leikkele on leivän päälle laitettava esim. porsaan tai naudanlihasta tehty viipalemuodossa oleva tuote. Se on joko keitetty, palvattu tai savustettu valmistusvaiheessa. Leike taas on kokolihaa sekin, mutta laitetaan raakana, mieluummin nuijittuna, pannulle ja paistetaan rasvassa joko leivitettynä tai ilman.
      Toki kauppias myy maustevoinappeja leikkeleidenkin kanssa, hän on joustava siinäkin suhteessa. Mutta alunperinhän maustevoinappi on tarkoitettu sulamaan hiljalleen juuri paistinpannulta nostetun leikkeen päällä. Jotkut paikka kuntalaiset ovat tosin omaksuneen merikapteeni G.A. Höckerstedtin (1855-1954) tavan laittaa maustevoinappi Ooolannin ranskanperunoiden päälle. Hän muuten toi Suomeen alkuperäiset ranskanperunat Oolannin purjehduksiltaan. Oikea vanhan ajan herkkusuu, eli pitkän ja vaiherikkaan elämän maailman merillä. Kuoli kuitenkin unohdettuna keuhkopöhöön VOhdensaaren piilopirtissään vuonna 1954.

    • Tutkija Turun Yliopist

      Harva tietääkään Kammelan taustaa merenkulun saralla. Sieltä ollaan lähdetty merille omatekoisilla laivoilla ja eväänä vain pettuleipää ja suolasilliä tynnyrissä. Osa Kammelasta alkujaan olevia on vielä siirtolaisina Amerikassa. Siellä ovat nimenneet alueitaan Kammelan mukaan kuten Kammel-City, NikuCurious, LambIsland..

    • Kammelan

      Nyt saat niit menemättä kmmelaan. Ostin ison satsin ja myyn niitä halvalla maustevoinapin kera.

    • -velikani-

      Halpoja ja hyviä oli. Kaiken kruunasi maukas maustevoinappi

      • Anonyymi

        Mukava kuulla vanhoja historiallisia tapahtumia, koska historian kirjoista ei kaikkea tunnetusti käy ilmi. Isäni isä oli merimies ja seilasi Uudestakaupungista aina Ameriikkaan saakka. Matkalla oli kuulemma välillä ruokavalio yksitoikkoista, kun varastotilat vanhoissa purjelaivoissa puutteelliset. Keripukki oli vaarana koska c-vitamiinin puute oli ilmeinen, koska vihanneksia ja hedelmiä ei laivaan voinut paljoa ostaa, niiden pilaantumisvaaran vuoksi. Se oli reipasta elämää!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      208
      1530
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1154
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      730
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      721
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      656
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe