SDP ja muut vasemmistopuolueet ovat säälittäviä. Forssan kokouksen tavoitteista on saavutettu järkevät, eli ne jotka länsimaissa on ilman vasemmiston apua yleensäkin saavutettu. Niistä on turha vasurien kunniaa ottaa. Mutta sosialisointitavoitteet, joita siellä Forssassa haahuiltiin on onneksi muiden puolueiden tuella estetty.
Forssan rappio
Terttu
3222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aika uskomaton väite, että länsimaissa on samat edut saavutettu jotenkin muutenkin kuin vasemmiston ajaman politiikan ansiosta. En tiedä mitä länsimaita tässä tarkoitetaan, mutta ainakin Saksassa, Ruotsissa ja muissa Pohjoismaissa on ollut vahva sosiaalidemokraatinen kannatus ja politiikka, joka on johtanut nykyisenkaltaisiin hyvinvointivaltioihin ja sosiaaliturvaetuihin sekä tasa-arvoistumiseen. Samoin Englannissa työväenpuolue on ollut näitä etuja ajamassa. Italiassa ja Espanjassa ekä vähän jyrkempikin vasemmisto, mutta näistä varsinkin Espanja oli pitkään diktatuuri ja myös Italiassa kommunismin suosion ymmärtää Mussolinin diktatuurin vastapainona. Sosiaalidemokraatinen liike on ollut länsi-Euroopassa yleinen, joskaan ei mikään yhtenäinen suuntaus. Suomalainen sosiaalidemokratia muistuttaa tavoitteiltaan ja ideologialtaan saksalaista ja ruotsalaista. Wily Brandt ja Olof Palme ovatkin olleet täällä ihailtuja poliitikkoja.
Eli kyllä kunnia saavutuksista sille jolle se kuuluu eli Suomessa pitkälti demareille. Demarien ehkä vieläkin suurempi ansio oli siinä, että he saivat asevelisosialismillaan torjutuksi kommunismin. Demarien vasemmistolaisuus on ollut revisionismiä, demokraattista uudistuspolitiikkaa. Sosialismia tämän aatteen edustajat eivät ole tavoitelleet enää pitkään aikaan. On ymmärretty sosialistisen talousjärjestelmän vakavat ongelmat. Demariliikkeen voima onkin praktisuudessa, siinä että järjen käyttö on sallittua eikä mennä jonkun aatteen perässä kritiikittä.
Jos olisit elänyt sata vuotta sitten olisit pitänyt kaikkia vaatimuksia pöyristyttävinä, etkä mitään niistä järkevänä.
Ottamatta paremmin kantaa tähän aiheeseen.Tertulle,ehkä sinun kannattaisi laajentaa ajatusmaailmaasi..