Ocun pa-suodatin?

Tavio

Mistä päin autoa löytyy 81kw TDI Octavian polttoainesuodatin? Voiko sen vaihtaa ite, vai vaatiiko jotain erityistoimenpiteitä tai -työkaluja?

Ei viittis viedä "valohoitoon" tuollaisten (tärkeiden) pikkujuttujen takia.

4

535

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anne

      Tuli heti eka silmäyksellä mieleen, että otsikkosi tarkoittaa "Ocun paskansuodatin". Pikkuisen ehdin miettiä, että mistäköhän sellainen mahtaa löytyä... :) Mukavaa päivänjatkoa kaikille.

      • Ritu

        Joo sama mulla, mut eihän meillä hameväellä aina heti välähdä! Täytys vaan pysyä sielä puutarhaosastolla.


    • JoJ

      Polttoaineen paskaa suodattava suodatin (PA)löytyy kartturin puolelta lokasuojan kohdalta moottoritilassa. Ainakin omassani oli. Pikku vinkki. Kun vaihdat suodattimen, kaada suodatinkotelo naftaa täyteen. Polttoainepumppu alkaa nostaa ainetta välittömästi ja vältyt pitkältä startilta. Tietääkö joku onko toimenpide pakko tehdä? Itse en raaskinut startata niin pitkään, että moottori olisi saanut polttoainetta ja lähtetyt käyntiin. Täyttämällä suodatin se käynnistyi heti. Auto oli Tdi 90 -98. Nykyiseen ei oikein viitsi koskea kahteen eka vuoteen itse.

      • Tavio

        Tuollaisia epäilyjä kuulinkin jo, että starttauksen kanssa voi tulla ongelmia.
        Mutta ilmeisesti operaation jälkeen ei tarvi kuitenkaan tehdä mitään ihmeempiä
        ilmaus-toimenpiteitä.. kyseessä kun on sen verran nykyaikaista
        diesel-tekniikkaa.

        Täytyypä etsiskellä pa-suodatinta tuolta kartturin puolelta. Joistain autoista
        se löytyy bensa/naftatankin läheisyydestä. Siksi en alkanut itse tutkimaan.
        Ja hakua hankaloittaa se, etten tiedä miltä kyseinen esine näyttää :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      656
      8023
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2306
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2228
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1803
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1302
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1244
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1186
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      855
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      841
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      769
    Aihe