Opiskelen nyt lääketiedettä eri paikkakunnalla, mutta kesäksi haluaisin palata Helsinkiin. Tarkoitus olisi kuitenkin opiskella myös kesällä, jotta varmistan kesätuen saannin :) Siis voinko valita Helsingin kesäyliopistosta esim. kieliä ja sisällyttää ne tutkintooni? Jolloin siis saisin myös kesällä tuen. Vai mitä minun pitää tehdä? Onko Helsingissä muita paikkoja kuin kesäyliopisto, jossa voisi kesälläkin opiskella?
kesäyliopisto
6
824
Vastaukset
- ulla
On myös Helsingin yliopiston avoin yliopisto (http://www.avoin.helsinki.fi). Sen kurssit ovat huomattavasti halvempia kuin kesäyliopiston. Lisäksi voit halutessasi suorittaa verkkokursseja virtuaaliyliopistossa (http://www.virtuaaliyliopisto.fi/).
- Emma
Olen käsittänyt, että jos opiskelee avoimessa, niin ei saa opintotukea? Sillä juuri sitä haluaisin kesällä saada.
- ulla
Emma kirjoitti:
Olen käsittänyt, että jos opiskelee avoimessa, niin ei saa opintotukea? Sillä juuri sitä haluaisin kesällä saada.
Kyllä saat, koska olet perustutkinto-opiskelija. Helsingissä avoin yliopisto toimii jopa yliopiston kesäopetusfoorumina, eli sen kurssit ovat HY:n perustutkinto-opiskelijoille ilmaisia.
KELA:a kiinnostaa vain se, että suoritat tietyn määrän opintoviikkoja - ei se, missä ne suoritat. - Emma
ulla kirjoitti:
Kyllä saat, koska olet perustutkinto-opiskelija. Helsingissä avoin yliopisto toimii jopa yliopiston kesäopetusfoorumina, eli sen kurssit ovat HY:n perustutkinto-opiskelijoille ilmaisia.
KELA:a kiinnostaa vain se, että suoritat tietyn määrän opintoviikkoja - ei se, missä ne suoritat.Eli vaikka olen perusopiskelijana Oulussa, niin voinhan tulla kesällä Helsingin avoimeen suorittamaan kursseja? Ja ilmeisesti minulle ne ovat maksullisia, kun en ole HY:n opiskelija?
- Cecilia
Emma kirjoitti:
Eli vaikka olen perusopiskelijana Oulussa, niin voinhan tulla kesällä Helsingin avoimeen suorittamaan kursseja? Ja ilmeisesti minulle ne ovat maksullisia, kun en ole HY:n opiskelija?
Avoimen yliopiston kurssi ovat ihan kaikille avoimia, ei siis tarvitse olla edes opiskelija päästäkseen sinne. Se kelpaako ne opintoviikot kelalle riippuu siitä saatko sisällytettyä nämä suorittamasi kurssit tutkintoosi. Se kannattaa varmistaa etukäteen omasta yliopistostasi, ettei tule ikäviä yllätyksiä.
- ulla
Cecilia kirjoitti:
Avoimen yliopiston kurssi ovat ihan kaikille avoimia, ei siis tarvitse olla edes opiskelija päästäkseen sinne. Se kelpaako ne opintoviikot kelalle riippuu siitä saatko sisällytettyä nämä suorittamasi kurssit tutkintoosi. Se kannattaa varmistaa etukäteen omasta yliopistostasi, ettei tule ikäviä yllätyksiä.
Moniin tutkintoihin kuuluu n. 10 opintoviikon kokonaisuus yleisiä opintoja, joihin (ainakin minä) olen sisällyttänyt mm. käymiäni kielten alkeiskursseja. Monissa tiedekunnissa irtokursseja voi sisällyttää myös sivuainekokonaisuuteen. Eli riittää, että on 1-2 kokonaista opintokokonaisuutta esim. 60 ov:n sivuainekokonaisuudessa. Lopun voikin sitten täyttää joko irrallisilla yleiskursseilla tai - jos haluaa - jollakin opintokokonaisuudella.
Tietysti kannattaa varmuuden vuoksi tietysti vielä soittaa Kelaan, mutta näin ainakin itse tein aikanani, kun olin kesätöissä. Nostin aina tukea ja asumislisää kahdelta kesäkuukaudelta, jotta kesärahoista jäi edes jotain säästöön. Tein sekä kesätenttejä että kävin avoimessa mm. saksan kursseilla töiden jälkeen.
Rankkaa oli, mutta tämä oli ainoa tapa jolla pystyin turvata lainattoman opiskelun talveksi. Tukikuukausia kyllä paloi hukkaan, koska normaalisti olisin saanut parissa kuukaudessa kasaan paljon enemmän opintoviikkoja. Mutta mieluummin noin kuin ympärivuotisesti työskennellen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683219
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753087Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682952On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662631Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442132- 611699
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251667Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181659- 351655
- 591576