Olen tottunut lukemaan Päikkärin pääkirjoitusta kolmen vuosikymmenen ajan. Paljon siellä kirjoitetaan ja sanotaan ihan "selvällä suomen kielellä".
Niin kuin muutkin uskovaiset tietävät monta asiaa viestitetääån pääkirjoituksessa rivien välissäkin. Siis vihjailemalla tai siten että jätetään joku asia tarjoituksella vajaaksi.
Tämän viikon päikkärissä on puhe äitienpäivästä. Nyt ei ollut enää sen enempää tekstissä kuin rivien välissä että lapsien rajaton tulo olisi ehto autuudelle. Miksi se puuttui???
En tiedä miten muut lukevat mutta minusta kirjoitus oli melkoisen radikaali juuri syntyvyyden säännöstelyn sivuuttamisen vuoksi. Alan itsekin pikkuhiljaa uskomaan että linja on muuttumassa sallivammaksi siten että ei-kemialliset ehkäisytavat ovat tulossa sallituksi muuallakin kuin etelän siioneissa.
Niin kuin muutkin uskovaiset tietävät monta asiaa viestitetääån pääkirjoituksessa rivien välissäkin. Siis vihjailemalla tai siten että jätetään joku asia tarjoituksella vajaaksi.
Tämän viikon päikkärissä on puhe äitienpäivästä. Nyt ei ollut enää sen enempää tekstissä kuin rivien välissä että lapsien rajaton tulo olisi ehto autuudelle. Miksi se puuttui???
En tiedä miten muut lukevat mutta minusta kirjoitus oli melkoisen radikaali juuri syntyvyyden säännöstelyn sivuuttamisen vuoksi. Alan itsekin pikkuhiljaa uskomaan että linja on muuttumassa sallivammaksi siten että ei-kemialliset ehkäisytavat ovat tulossa sallituksi muuallakin kuin etelän siioneissa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
En äkkisestään löydä erityistä moitittavaa Päivämiehen tuoreimmasta pääkirjoituksesta. Siinä on päinvastoin monia hatunnoston arvoisia huomioita, kuten:
"Maailma on moniarvoisempi ja monikulttuurisempi kuin takavuosikymmeninä. Sen seurauksena vanhemmuus näyttää vaativan enemmän valintoja kuin ennen. Monet perheet elävät vaatimusten ristipaineessa."
Nuo 'valinnat' voisi hyvällä tahdolla tulkita myös varovaiseksi kysymyksen käsittelyksi, että onko oikein 'kiusata Jumalaa' tehtailemalla lapsia siinäkin tilanteessa kun tiedetään että sillä on huonoja seurauksia...
Toinen huomion arvoinen ja hatunnoston paikka on mielestäni tämä kappale:
"Toinen toisensa kunnioittaminen avioliitossa ja perheessä sisältää paljon. Siihen kuuluu muun muassa se, ettei kumpikaan puoliso kohdista toiseen henkistä tai fyysistä väkivaltaa. Aiheesta keskustellaan yhteiskunnassamme ja kirkon piirissä laajasti, sillä perheväkivalta näyttää lisääntyneen. Laki kieltää minkä tahansa väkivallan, johon kuuluu myös lasten ruumiillinen kuritus."
Valitettavasti vanhoillislestadiolaisuus ei takaa sitä, etteikö perheväkivaltaa olisi. Hyvä että tähän kiinnitetään huomiota:)
Pääkirjoitus on luettavissa kokonaisuudessaan täällä:
http://www.srk.fi/index.php?p=ensi_sunnuntaina_muistetaan_ai
minun aikanani. VL-käsityksen mukaan piiskaamaton lapsi = kasvattamaton lapsi.
On hieno asia, että Päivämiehen päkirjoitustuomittaja selvin sanoin torjuu väkivallan parisuhteessa ja perheessä.
Nyt vl-herätysliike hyväksyy vain hengellisen väkivallan.
Milloin Päivämiehen pääkirjoitus selvin sanoin torjuu myös hengellisen painostuksen ja väkivallan, jota liikkeessä on harjoitettu vuosikymmenet erityisesti hoitokokouksissa?
SRK:lta ja vl-liikkeeltä odotetaan julkista irtisanoutumista omasta väkivallankäytöstään.
Siinähän todetaan näin: "Seurakuntaäidin kantavassa ilmapiirissä äiti saa kokea täydellistä äitiyttä Kristuksen ansiosta ja Jumalan armosta."
Eiköhän tuohon ole piilotettu kaikki se mitä ei jostakin syystä siinä yhteydessä haluta panna näkyviin?
"Valitettavasti vanhoillislestadiolaisuus ei takaa sitä, etteikö perheväkivaltaa olisi. Hyvä että tähän kiinnitetään huomiota:) "
Vastaus:
Tämähän pätee joka puolella, oletko vaan vl:iä täällä pilkaamassa ja osoittlemassa sormella.
"Jos tämä maailma teitä pilkaa, niin tietäkää sen tehneen ennen teitä sitä minulle," Jeesuksen hyvästijättöpuhe opetuslapsile.
selvästi että sinulla ei ole lapsia.
Mikä vl-opissa on muuttumatointa? Ei varmaan mikään..
Televisio on edelleen saatanan sontaluukku. Sitä ei koteihin laiteta. Ehkäisykielto on edelleen voimassa. Sitä vastoin monia kieltoja on rauennut aikojensaatossa. Viulut ovat tulleet sallituiksi.
Nykyaikana myös sallitaan yhähelpommin myös sähkökitarat. Särösoundi on silti edelleen epäsopivaa. Sähkökitaralla saa soittaa, jos sillä soittaa ns. "säädyllisesti".
Korvakoruasiakaan tuskin lähiaikoina tulee muuttuu ainakaan Suomessa. Uskoisin, että täällä halutaan uskoa, että Togolaisetkin jättävät vähitellen korvikset pois sitä mukaa, ku "ymmärrystä" avataan.
Kolme tyypillisintä kieltoa tulee säilyy aina, TV-kielto, ehkäisykielto ja itsensäehostamiskielto(värit,tatuoinnit,korvakorut ja lävistykset).
Nämä ovat oleellisin osa vl-oppia.
Luepa Mopin palstalta, Nimimerkki Blastus kertoi siellä että nykyään ei tv-kielto ole enää voimassa. Yhä yleisempää on että uskovaisella on nykyään tv "huonekalu" kotona.
Minulla ei ole kuin radio ja tietokone -huonekalut.
Voisko saada linkin miten Mopin palstan löytäisi?
Vaikka sinulla ei olisikaan televisiota, siitä ei seuraa että se olisi uskovaisilel enää kielletty. Päinvastoin, televisio on nykyisin uskovaisille sallittu. Miks pitäis kysyä lupa siihen jostain? Suomi on vapaa maa!
http://p2.foorumi.info/keskusteluavanhoillislestadiolaisuudesta/viewtopic.php?t=709
määrää TVlaitteen TVksi ja ilman boxia se on vain videoidenkatselulaite, ei ole enää niin tiukkaa. Ja kyllähän se vielä muuttuu, kun TV ja netti on pian sama laite, siihen suuntaanhan tekniikka nyt kehittyy. Ehkä nyt odotetaan, että "vanhat pierut" häipyy taivaan peräkammareihin, ja uusi nettisukupolvi valtaa kaikki tuolit, niin tulee luonnollisempi muutosaika.
Parin viikon takaisessa pääkirjoituksessa puhuttiin kyllä siitä, että "uskovainen ei halua lähteä tämän maailman malliin suunnittelemaan perhettään".
Eli puhuttiin että ehkäisy on edelleen synti.
Kun joku joskus (ehkäisykiellon rauettua) ottaa puheeksi asian, vl:t sanovat että näytäpä missä kohdassa siinäkin tekstissä puhuttiin ehkäisykiellosta? Kiero on SRK -todella kiero.
ensiviikolla lukea kuinka rivejä suoristetaan vähän joka päästä. Ehkä tämä vain oli tälläinen juhla-ajan lehti jotta äidit eivät aivan löisi hanskoja tiskiin näin pyhänä.
haista kukkanen minkä lehmä söi eilen