Mitä pahaa Porissa?

timppa

Mitä ihmeen kamalaa on Porissa kun ihmiset muuttaa pois ja merikin pakenee?

11

1125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rio de Koke

      Ilmeisesti ei mitään. Eikö sinne olla perustettu opiskelu mahdollisuuksia niin, ettei tarvitse enään pois muuttaa koko kaupungista ?

      Kohta alkaa olemaan Porissakin, korkeakoulu tutkinnon suorittaneita.

      • Mää

        Näinhän se on. Porin väkiluvun kasvu oli vuoden 2003 ensimmäisen kuuden kuukauden aikana niin prosentuaalisesti kuin määrällisestikin suurempaa kuin esim. Tampereen.

        Nyt Tampere on tosin kasvanut enemmän kuin Pori, koska sinne on muuttanut tänä syksynä enemmän opiskelijoita kuin Poriin.

        Joka tapauksessa Porissakin on tätä nykyä yli 1000 opsikelijan yliopisto ja opiskelijamäärät vain jatkavat voimakasta kasvuaan. Ensi vuonna opiskelijoita Porin Yliopistokeskuksessa tulee olemaan jo n. 1500. Tämän takia myös itse kaupunki kasvaa. Uusimpien uutisten mukaan asuntojen kysyntä Porissa on erittäin kiivasta ja esim. yksiöistä on enemmän kysyntää kuin tarjontaa. Ja koska kysyntä on suurta, myös uusia kerrostalokohteita rakennetaan melko hyvään tahtiin.

        Porista on kehittymässä kasvukeskus.


    • Sergei

      Rakentaisivat Porin ympärille viisi metriä korkean muurin niin ei pääse kukaan pois! ;)

    • kumma juttu

      miks poria kutsutaan merikaupungiksi? sieltähän on merelle matkaa niin helv....

      • Nikke

        Katos dorka kun se kaupunki jatkuu keskustan ulkopuolellakin! Esim. yyteriin (missä on yllätys, yllätys merta) on matkaa keskustasta vain noin kymmenen kilometriä. Tainnut kaverilta jäädä maantiedon tunnit väliin..


      • Mää
        Nikke kirjoitti:

        Katos dorka kun se kaupunki jatkuu keskustan ulkopuolellakin! Esim. yyteriin (missä on yllätys, yllätys merta) on matkaa keskustasta vain noin kymmenen kilometriä. Tainnut kaverilta jäädä maantiedon tunnit väliin..

        Aivan. Ja meri lötyy Yyteriä lähempääkin. Yyteri beach löytyy niemen kärjen läheltä, mutta merenrantaa pitkin pääsee kävelemään Preiviikinlahdella jo 5 kilometrin päässä kaupungin ydinkeskustasta tai vaihtoehotoisesti jokisuiston lähellä Porinlahdella.


    • City TV

      Ei Porissa mitään vikaa ole.

      Kaupunki on vain vähän liian hajallaan, kun kaikki haluaa oman puutarhan.

      CITY kulttuuri kärsii, kun jengi asuu pitkin maaseutua.

    • City Hall

      Jos porukat asuisivat hieman tiiviimmässä Porissa, niin varmasti tulisi paljon uusia ajatuksia & ideoita.

      Olisi helpompi muodostaa bändejä & kieliryhmiä &
      kerhoja & muita clubeja.

      Nyt kun porukat asuvat kuin maalla, niin kaikki City hommat ovat kaukana muiden nuorten & kaupunkien vastaavista.

    • olin kaapissa

      Tapasin monen vuoden jälkeen yhden, samassa koulussa minun kanssani olleen.

      Paljon oli tapahtunut asioita, mutta silti olimme pitänee Poriin eri kavereihin yhteyttä.

      Suunnittelemmekin nyt yhteistä tapaamista, ja kaikkien vanhojen kavereiden sinne kutsumista.

      Kyllä kaikki odottavat sydän lääpällään, että saamme taas koheltaa yhdessä.

      • Sirppi & Vasara

        Tälläisii juttuja kuulee todella paljon...

        " Olin kaapissa " ennenkuin muutin, ja löysin sen oikean. Mitä hel... näillä asioilla on tekemistä tämänpäivän Porin kanssa.

        Eikö ole hyvä että olette pystyneet hyväksymään itse itsenne, ja vieläpä siellä missä nykyään asunette & vielä toivottavasti pitempäänkin ?


    • porityttö

      ..valittaakseni ei täällä muuta pahaa ole kuin ihmiset, jotka ovat hirviöitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2921
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe