Mitä pahaa Porissa?

timppa

Mitä ihmeen kamalaa on Porissa kun ihmiset muuttaa pois ja merikin pakenee?

11

988

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rio de Koke

      Ilmeisesti ei mitään. Eikö sinne olla perustettu opiskelu mahdollisuuksia niin, ettei tarvitse enään pois muuttaa koko kaupungista ?

      Kohta alkaa olemaan Porissakin, korkeakoulu tutkinnon suorittaneita.

      • Mää

        Näinhän se on. Porin väkiluvun kasvu oli vuoden 2003 ensimmäisen kuuden kuukauden aikana niin prosentuaalisesti kuin määrällisestikin suurempaa kuin esim. Tampereen.

        Nyt Tampere on tosin kasvanut enemmän kuin Pori, koska sinne on muuttanut tänä syksynä enemmän opiskelijoita kuin Poriin.

        Joka tapauksessa Porissakin on tätä nykyä yli 1000 opsikelijan yliopisto ja opiskelijamäärät vain jatkavat voimakasta kasvuaan. Ensi vuonna opiskelijoita Porin Yliopistokeskuksessa tulee olemaan jo n. 1500. Tämän takia myös itse kaupunki kasvaa. Uusimpien uutisten mukaan asuntojen kysyntä Porissa on erittäin kiivasta ja esim. yksiöistä on enemmän kysyntää kuin tarjontaa. Ja koska kysyntä on suurta, myös uusia kerrostalokohteita rakennetaan melko hyvään tahtiin.

        Porista on kehittymässä kasvukeskus.


    • Sergei

      Rakentaisivat Porin ympärille viisi metriä korkean muurin niin ei pääse kukaan pois! ;)

    • kumma juttu

      miks poria kutsutaan merikaupungiksi? sieltähän on merelle matkaa niin helv....

      • Nikke

        Katos dorka kun se kaupunki jatkuu keskustan ulkopuolellakin! Esim. yyteriin (missä on yllätys, yllätys merta) on matkaa keskustasta vain noin kymmenen kilometriä. Tainnut kaverilta jäädä maantiedon tunnit väliin..


      • Mää
        Nikke kirjoitti:

        Katos dorka kun se kaupunki jatkuu keskustan ulkopuolellakin! Esim. yyteriin (missä on yllätys, yllätys merta) on matkaa keskustasta vain noin kymmenen kilometriä. Tainnut kaverilta jäädä maantiedon tunnit väliin..

        Aivan. Ja meri lötyy Yyteriä lähempääkin. Yyteri beach löytyy niemen kärjen läheltä, mutta merenrantaa pitkin pääsee kävelemään Preiviikinlahdella jo 5 kilometrin päässä kaupungin ydinkeskustasta tai vaihtoehotoisesti jokisuiston lähellä Porinlahdella.


    • City TV

      Ei Porissa mitään vikaa ole.

      Kaupunki on vain vähän liian hajallaan, kun kaikki haluaa oman puutarhan.

      CITY kulttuuri kärsii, kun jengi asuu pitkin maaseutua.

    • City Hall

      Jos porukat asuisivat hieman tiiviimmässä Porissa, niin varmasti tulisi paljon uusia ajatuksia & ideoita.

      Olisi helpompi muodostaa bändejä & kieliryhmiä &
      kerhoja & muita clubeja.

      Nyt kun porukat asuvat kuin maalla, niin kaikki City hommat ovat kaukana muiden nuorten & kaupunkien vastaavista.

    • olin kaapissa

      Tapasin monen vuoden jälkeen yhden, samassa koulussa minun kanssani olleen.

      Paljon oli tapahtunut asioita, mutta silti olimme pitänee Poriin eri kavereihin yhteyttä.

      Suunnittelemmekin nyt yhteistä tapaamista, ja kaikkien vanhojen kavereiden sinne kutsumista.

      Kyllä kaikki odottavat sydän lääpällään, että saamme taas koheltaa yhdessä.

      • Sirppi & Vasara

        Tälläisii juttuja kuulee todella paljon...

        " Olin kaapissa " ennenkuin muutin, ja löysin sen oikean. Mitä hel... näillä asioilla on tekemistä tämänpäivän Porin kanssa.

        Eikö ole hyvä että olette pystyneet hyväksymään itse itsenne, ja vieläpä siellä missä nykyään asunette & vielä toivottavasti pitempäänkin ?


    • porityttö

      ..valittaakseni ei täällä muuta pahaa ole kuin ihmiset, jotka ovat hirviöitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      652
      8005
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2293
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2209
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1788
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1280
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1244
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1173
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      853
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      828
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      760
    Aihe