Hei,
onko teillä kokemusta omenapuun siirtämisestä.
Istutin 3 vuotta sitten omenapuun mökille ja se ei tunnu viihtyvän, ehkä siksi että maaperä on metsärinne johon on ajettu peltomultaa päälle noin metrin kerros. Mäki on kuiva ja osin isojen puiden varjostama.
Nyt siirtäisin sen omakotitalon puutarhaan muutaman muun omenapuun (viihtyvät erinomaisesti) seuraan. Miten suuri juuripaakku täytyy ottaa, riittääkö sellainen jonka jaksaa lapiolla kaivaa ja miesvoimin siirtää vai tarvitaanko konevoimaa ja onnistuuko sittenkään?
Mihin vuodenaikaan siirto olisi parasta suorittaa?
Omenapuun siirtäminen????
5
9740
Vastaukset
- siirrolle nyt
Vielä ei ole puussa lehdet niin isot että vedentarve olisi valtaisa, selviää siis vaikka vahingossa osa juuristosta kärsisi.
Ei kolme vuotta takaperin istutetulle puulle ainakaan kaivinkonetta tarvita, riuskat miehet ja Fiskarsin etukuormaaja riittävät ihan hyvin.
Jonkinn nyrkkisäännön olen joskus kuullut että juuristo on yhtä leveällä kuin mitä latvuksen koko.Kuvittelet siis uloimmista oksanpäistä pystysuoran viivan maahan, siinä on juuriston "reuna".
Ei se kuole vaikka osa juurista katkeaisikin mutta se hidastaa juurtumista uuteen paikkaan.
Kun puu on siirretty tukekaa se niin hyvin ettei pääse heilumaan ja hölskyttämään juuristoaan,muuten se ei juurru kunnolla vaan joku isompi myrsky sen kaataa, - muistele tehneeni
Meillä on yhtä ja samaa omenapuuta siirretty pariinkin kertaan.
Nyt se on täynnä kukkia ja toipunut siirroista täydellisesti.
Me siirsimme siten, että kaivoimme jo keväällä mahdollisimman aikaisin puun juuret ja niitä ympäröivän mullan irti maasta. Laitoimme muovikankaan maan ja juurikokkareen välille ja annoimme puun sopeutua ja kerätä voimia kesän aikana oman juuri-maakokkareen turvin.
Kuinkako suuren maakokkareen kaivoimme puulle? Suurinpiirtein samansuuruisen (läpimitaltaan) kuin puun kruunu oli. Ja niin syvän kuin lapiolla kaivamalla kykenee.
kesän aikana ole kastellut ja hoivaillut normaaliin tapaan. Muistelen myös poimineeni kukannuput, jotteivät vie ravintoa puulta.
Syksyllä, kun puu taas lepäsi siirsimme muovikankaan avulla puun juurikokkareineen uuteen paikkaan.
Melko kätevä juttu on ollut.
En ole myöskään leikannut oksia/ versoja muuton yhteydessä, vaan tuuminut, että antaa puun hoidella ne ravintojutut ja tarpeen mukaan johtaa ravinto elinkelpoisiin oksiin. Sittenhän ajan mittaan näkee, mitkä oksat ovat nuutuneet.
Juuri tänä keväänä katson, että puu on niin kukassa ja oksat niin kehittyneitä ja tukevia, että voin alkaa leikkaamaankin parin vuoden kuluttua. Onhan selvää, että normaali kasvu hidastuu, mutta pääasia on, että puu jää eloon muuton yhteydessä ja sen jälkeenkin.
Tämä on kokemukseni. On varmasti muitakin onnistuneita siirtotapoja. Lykkyä tykö! - Helppoa se on.
Me kyllä leikkasimme oksiakin samalla ja poistimme myös nuput. Jos yrittää säästää oksia liikaa, muutossa kuitenkin vahingoittuneet juuret kuivuvat lehtien haihduttaessa ylenmäärin.
Me siirsimme 10 vuotta vanhan omenan (6 vuotta istutuksesta). Suhteellisen pienellä (matalalla) juuripaakulla (noin latvuksen kokoinen ja ehkä 15 cm syvä). Hyvin selvisi puu ja kukki jo toisena keväänä siirrosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492288- 262043
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271495Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161424- 1211371
- 181055
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71954Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107904Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad78886Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333873