Hei,
onko teillä kokemusta omenapuun siirtämisestä.
Istutin 3 vuotta sitten omenapuun mökille ja se ei tunnu viihtyvän, ehkä siksi että maaperä on metsärinne johon on ajettu peltomultaa päälle noin metrin kerros. Mäki on kuiva ja osin isojen puiden varjostama.
Nyt siirtäisin sen omakotitalon puutarhaan muutaman muun omenapuun (viihtyvät erinomaisesti) seuraan. Miten suuri juuripaakku täytyy ottaa, riittääkö sellainen jonka jaksaa lapiolla kaivaa ja miesvoimin siirtää vai tarvitaanko konevoimaa ja onnistuuko sittenkään?
Mihin vuodenaikaan siirto olisi parasta suorittaa?
Omenapuun siirtäminen????
5
11038
Vastaukset
- siirrolle nyt
Vielä ei ole puussa lehdet niin isot että vedentarve olisi valtaisa, selviää siis vaikka vahingossa osa juuristosta kärsisi.
Ei kolme vuotta takaperin istutetulle puulle ainakaan kaivinkonetta tarvita, riuskat miehet ja Fiskarsin etukuormaaja riittävät ihan hyvin.
Jonkinn nyrkkisäännön olen joskus kuullut että juuristo on yhtä leveällä kuin mitä latvuksen koko.Kuvittelet siis uloimmista oksanpäistä pystysuoran viivan maahan, siinä on juuriston "reuna".
Ei se kuole vaikka osa juurista katkeaisikin mutta se hidastaa juurtumista uuteen paikkaan.
Kun puu on siirretty tukekaa se niin hyvin ettei pääse heilumaan ja hölskyttämään juuristoaan,muuten se ei juurru kunnolla vaan joku isompi myrsky sen kaataa, - muistele tehneeni
Meillä on yhtä ja samaa omenapuuta siirretty pariinkin kertaan.
Nyt se on täynnä kukkia ja toipunut siirroista täydellisesti.
Me siirsimme siten, että kaivoimme jo keväällä mahdollisimman aikaisin puun juuret ja niitä ympäröivän mullan irti maasta. Laitoimme muovikankaan maan ja juurikokkareen välille ja annoimme puun sopeutua ja kerätä voimia kesän aikana oman juuri-maakokkareen turvin.
Kuinkako suuren maakokkareen kaivoimme puulle? Suurinpiirtein samansuuruisen (läpimitaltaan) kuin puun kruunu oli. Ja niin syvän kuin lapiolla kaivamalla kykenee.
kesän aikana ole kastellut ja hoivaillut normaaliin tapaan. Muistelen myös poimineeni kukannuput, jotteivät vie ravintoa puulta.
Syksyllä, kun puu taas lepäsi siirsimme muovikankaan avulla puun juurikokkareineen uuteen paikkaan.
Melko kätevä juttu on ollut.
En ole myöskään leikannut oksia/ versoja muuton yhteydessä, vaan tuuminut, että antaa puun hoidella ne ravintojutut ja tarpeen mukaan johtaa ravinto elinkelpoisiin oksiin. Sittenhän ajan mittaan näkee, mitkä oksat ovat nuutuneet.
Juuri tänä keväänä katson, että puu on niin kukassa ja oksat niin kehittyneitä ja tukevia, että voin alkaa leikkaamaankin parin vuoden kuluttua. Onhan selvää, että normaali kasvu hidastuu, mutta pääasia on, että puu jää eloon muuton yhteydessä ja sen jälkeenkin.
Tämä on kokemukseni. On varmasti muitakin onnistuneita siirtotapoja. Lykkyä tykö! - Helppoa se on.
Me kyllä leikkasimme oksiakin samalla ja poistimme myös nuput. Jos yrittää säästää oksia liikaa, muutossa kuitenkin vahingoittuneet juuret kuivuvat lehtien haihduttaessa ylenmäärin.
Me siirsimme 10 vuotta vanhan omenan (6 vuotta istutuksesta). Suhteellisen pienellä (matalalla) juuripaakulla (noin latvuksen kokoinen ja ehkä 15 cm syvä). Hyvin selvisi puu ja kukki jo toisena keväänä siirrosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi653272Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773008Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412366- 1302356
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361714Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3991653- 1001185