Ei se bensa koskaan tule halpenemaan, kyse taitaa olla vain, miten monta vuotta öljyä vielä on tähän malliin saatavilla.
pari vuotta ja maksaa 2e/litra ja sen jälkeen 3 ja 5e.
olisiko joku kompostikama-auto vai vihdoin se sähköauto toimivamman julkisen liikenteen lisä?
2 euroa litra - pari vuotta
11
996
Vastaukset
- Vihreän rauhan oranki
se öljy loppuu. Näitä lopunajan maalareita on riittänyt maailmalla viimeiset 50 vuotta.
- ei riitä kysyntään
Öljy-yhtiöt myöntävät jo, että kysyntä on tarjontaan nähden liikaa. Öljyntuotantoa ei pystytä enää ainakaan kasvattamaan, että laskussa on. Niinpä kasvua haetaan kaikenmaailman pettuöljyillä, eli biodieseleillä/etanoleilla...
- Öljy ei uusiudu
Öljy EI ole uusiutuva luonnonvara, siitä on kyse. Harva voi oikeasti olla noin tietämätön, että kuvittelee öljyn riittävän loputtomiin.
Aika kiistaton arvio on nykyisellä menolla noin 30-50 vuotta. Sen jälkeen hinta on jo niin hirveä, että öljylle on löydettävä korvaava vaihtoehto.
En kuulu 'viherpipertäjiin', olen silti huolissani millä lapsenlapset mahtaa talonsa lämmittää tai millä autonsa tankata. Luulen että ratkaisu on ydinsähkössä.
http://www.tkk.fi/~ppirila/OKKL_2002.ppt
- hinta nousee
http://www.wtrg.com/daily/clfclose.gif
Hinta tietysti sahaa päivästä toiseen, mutta pitkäaikainen trendi on nouseva.
Veikkaan, että bensa maksaa Suomessa 2 €/l ennen vuotta 2010. - S E I S
hinta nousee kirjoitti:
http://www.wtrg.com/daily/clfclose.gif
Hinta tietysti sahaa päivästä toiseen, mutta pitkäaikainen trendi on nouseva.
Veikkaan, että bensa maksaa Suomessa 2 €/l ennen vuotta 2010.Miksi valehteet?
- Anonyymi
hinta nousee kirjoitti:
http://www.wtrg.com/daily/clfclose.gif
Hinta tietysti sahaa päivästä toiseen, mutta pitkäaikainen trendi on nouseva.
Veikkaan, että bensa maksaa Suomessa 2 €/l ennen vuotta 2010.Veikkauksesi meni 12-vuodella täysin pieleen hölmöläinen!
- hybridi....
Nyt alla suht pihi TSI-moottorinen auto, ja seuraavaksi harkitsen hybridiä tai uudet Euro5-päästönormit täyttävää pikkudieseliä. Ne ovat realistinen porrashyppy seuraavalle askeleelle tekniikassa osaltani, uskon niin. Sen jälkeen sitten tulevat sähkö- ja vetyautot.
- mieti vähän
mitään pelasta sillä kun se laitetaan kunnon autoon (ei tojota eikä honda) niin kulutus on 5-6 litran paikkeilla. Nythän se on noissa kauppakasseissakin 4.5 litran paikkeilla ja mihin muuten ne akut laitetaan 2 vuoden välein?
- 98E
Muutaman vuoden sisällä raakaöljyä tuodaan suomeen amerikasta. Tätä ideaa kehitettiin jo 90-luvun lopussa. Varmasti toteutetaan piakkoin.
- Anonyymi
Ei mennyt ihan pari vuotta meni 14-vuotta ja nyt maksaa 2.3 euroa/litra kaikkialla suomessa ja monessa euroopan maissakin:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2456097Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k314506Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,242562Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E3122306Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast501505Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1781444Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611349Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1331277- 351054
- 1751021