oikea patruuna äänenvaimentimen kanssa?

vaimennin vai kovennin?

tuleeko vaimentimen kanssa käyttää jotain vaimentimelle suositeltuja ammuksia vai pitäisikö toimia joka paukulla?

vai voiko vika olla vaimentimessa?

vaimentimen pitäisi asesepän mielestä olla uusi (tai oli ostohetkellä) ja olen ampunut 2 laukausta ääni on vain sama kuin ilman koko putkea. missä vika?

5

3623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      Pitää olla alle äänennopeuden eli subsonic!

    • tavallisia

      yliäänipatruunoita, eli lähtönopeus yli n. 330-340 m/s niin kyllä laukaus kuuluu vaimentimesta huolimatta. Vaimennin kyllä lieventää suupamausta, mutta luodin lentomelu kuuluu selvästi. Ampujalle vaimennin vaikuttaa, sen sijaan etusektorista eroa ei juuri huomaa. En silti ampuisi ilman kuulosuojaimia vaimentimenkaan kanssa yliäänisiä, varsinkaan katoksesta. Vaimennin myös lieventää suuliekkiä, jos satut hämärissä ampumaan.

      Jos haluat hiljaa ammuskella, pitää käyttää aliäänipatruunoita. Vaimennettu pienoiskivääri aliäänipatruunoilla kuullostaa kutakuinkin samalta kuin ilmakivääri, ellei vieläkin hiljaisemmalta.

    • vaimentelija.

      Vaimennin vaimentaa vain laukausäänen ei luodin lentoääntä. Eli patruunan pitää olla subsonic = äliäänilataus. Luodin nopeus alle 80% äänen nopeudesta.

      Et ymmärtänyt kertoa mikä vaimennin, kaliberi ja ase.

      Itselläni on vaimennin .22 pulttilukkoisessa kiväärissä. Subsonikeilla suurin ääni on iskurin lyönti ja luodin iskeytyminen kohteeseen. Toisessa .308 kiväärissäni vaimennin on suunniteltu alentamaan suupamausta ja vaimentamaan rekyyliä. Tämä vaimennin ei poista kokonaan laukauksen ääntä ja leurin lentorääkäisy kuuluu normaalisti. Tässä en käytä aliäänilatauksia.

    • 23445678

      On vaimennin. Mut silti on ku ilman ampuisi. Paukku Winchester subsonic 42 max 320 lähtlnopeus

      • kerranlaukeava

        Ihan tosisaanko odotit 10 vuotta vastausta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe