polkupyörälle katos

helpoin tapa?!

Joo,koira on vallannut pyörävajan,eli asustelee siellä.Olen säilyttänyt polkupyörääni(joka päivä käytössä)kuistilla ja nyt en enää haluaisi.
Mikähän olisi helpoin tapa saada jonkinlainen katos aikaiseksi?Se voisi olla esim.katon räystään jatkeena..vai voisiko?Jotenkin se kuitenkin pitäisi saada autotallin seinustalle pökättyä.Siis esim.jonkinlainen jatke räystääseen tai sen alle ,pitäis kehitellä,siisti sellainen.Pihamme on aika luonnollinen ja rakennukset puusta, n.30v vanhoja. Joo..naisihminen tässä kyselee apua,isäntä painaa hommia kesisin kylillä,ei tee kotona mitään,elikkä mun huoleni se olis.Siksi mahdollisimman yksinkertainen konsti olis mieleen ,tai jos jollain on vinkkiä mistä vois esim. ostaa jotain tarkoitukseen sopivaa rakennelmaa.

2

1000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varastoa tai pergolaa

      tai jätekatosta mutta ilman peittävää seinää.
      Alla olevassa linkissä viidennessä kuvassa on aitajalka. Eli noilla saat kulmatolpat maahan kiinni. Aitajalkoihin vaan sopivat puutolpat. Tallin viereiset tolpat pidemmiksi ja ulommat lyhemmiksi. Jättäisin hiukan autotallin katon alapuolelle.
      Rimalaudoitus tai muutama lauta "seinäksi" tai ainakin tueksi.

      Katsohan jonkun jätekatoksen sisälle miten vinokatto on tehty. Ehkä googlettamalla löytyisi myös kuvia.

      http://www.rakentaja.fi/index.asp?
      s=/suorakanava/tvtulostus.asp?id=497

      t. toinen nainen

      • pyörälle vaja

        oli mielenkiintoinen linkki.Kiitos että näit vaivaa,katotaan kuinka ämmän käy..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      155
      3576
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      13
      3046
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      25
      2771
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      51
      2641
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      88
      2527
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      49
      2509
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      11
      2300
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      83
      1977
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      202
      1827
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      140
      1793
    Aihe