Anteeksipyytely.

LillaSexy

Itselläni on ollut tätä niin kauan kuin muistan. Pyytelen anteeksi kaikilta, kaikkea - silloinkin, kun vika ei selvästikään ole minun. Olen miettinyt pitkään, mistä tämä voisi johtua ja potilasvihkosen luettuani tulin siihen tulokseen, että se lähes satavarmasti johtuu pakko-oireisesta häiriöstä.

Haluaisin nyt kuullakin, onko muilla tätä samaa ongelmaa, että joka asiaa pyydetään anteeksi ja sillä saadaan muut hermostumaan itseensä.

7

3170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapsena muistan äitini sanoneen minulle, ettei pitäisi aina turhan tähden pyydellä anteeksi jos ei ole mitään pyydettävääkään.. Nykyään itsetuntoni on siinä määrin kehittynyt -Luojan kiitos!- etten turhia pyytele anteeksi, paitsi kaikkein rakkaimmaltani eli mieheltäni, jonka kyllä saan helpostikin hermostumaan ajoittaisella 'anteeksi kun olen olemassa' -asenteellani..

    • *star*

      Nythän tämä mulle kirkastui !
      Miespuolinen kaverini hokee tuota anteeksipyyntöä
      ihan koko ajan niin että hermot menee. Enpä oo tullut ajatelleeksi että se voi johtua tuosta.
      Varsinkin jos se on vähääkään ottanut niin alkaa
      se vatkutus; anna anteeks, hei anteeks, no anteeks, anteeksanteeksanteeks...

      Eileinen lätkän katsominen meni ihan samalla
      viisiin, muut koitti katsoa peliä niin tämä
      pyytelee anteeksi minulta kun on tullut mukaan
      katsoman, matsi katottiin täällä mun luona.
      (ensin tietysti anteeksipyydellen kysyi saako tulla)

      Muutes ihan terve (?), yli 4-kymppinen ja
      työelämässä oleva tyyppi.

      Kiitos paljon vinkistä, pitääkin vähän perehtyä
      aiheeseen ja koittaa varovasti vihjaista asiasta. Onhan se varmaan "potilaallekkin" helpompi jos tajuaa tilansa ja saa siihen apua.

      Eikä kanssaihmisiltä pala käämit :o)

      • *star*

        äskeiseen; sain juuri naapurilta tekstarin että
        nyt se pyytelee anteeksi jo kaikilta muiltakin...
        ...hmmm...


      • oikeesti syylli-
        *star* kirjoitti:

        äskeiseen; sain juuri naapurilta tekstarin että
        nyt se pyytelee anteeksi jo kaikilta muiltakin...
        ...hmmm...

        oikeastikin syyllisyydentuntoinen jatkuvasti ja joka asiasta, niin se myös on merkki masennuksesta. Ylikorostunut syyllisyydentunne on oire sinänsä, mutta on loogista että myös se just teettää tuota hokemista.

        Kysy häneltä jonkun pyynnön jälkeen, että MITÄ hän pyytää anteeksi?! On varmaan raskasta. "Anteeksi, että olen olemassa."


    • ANTEEKSI PYYTÄJÄ

      Mä olen ihan samanlainen. Usein jää vaivaamaanmonet asiat ja sitten pyydän anteeksi, vaikka toinen ei olisi edes mun huomannut sanovan mitään, mistä mun tarvitsisi pyytää anteeksi. Usein on tarvetta pyytää anteeksi samaa asiaa moneen kertaan, jää semmoinen olo, että pyysinköhän nyt tarpeeksi selvästi anteeksi. Usein ihmettelen ihmisiä, ketkä pystyy elämään elämäänsä pyytämättä anteeksi, vaikka heillä siihen totisesti olisi aihetta.

    • En nyt tiedä onko tämä ihan pakko-oireista kuitenkaan, mutta olen huomannut että mulla on masennuksen myötä alkanut tulla useammin anteeksi pyytämistä. Hyvin usein tuntuu että olen anteeksipyynnön velkaa jollekin läheiselle koska olen tällainen sairas" joka ei jaksa yksinkertaisesti olla enää mukana kaikessa mihin pyydetään (jos pyydetään). Pyysin kerran anteeksi "julkisesti" mesessä kaikilta kirjoilla olevilta sitä että olen pipipää....
      Sain vaihtelevaa palauttetta, suurin osa ei edes tajunnut miksi pyydän anteeksi..

    • kasvatuksesta

      Voipi johtua kasvatuksesta tai huonommuudentunteesta.
      itsekin pyytelen aina ja joka paikassa anteeksi.
      Ei ole kiva kun työkaverit huomaavat että olen "alakynnessä".
      Tulevat ylpeiksi ja heittävät kaiken syyn minun niskoille sillä olenhan se joka aina pyytelee anteeksi kaikkea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1258
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      914
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      94
      894
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      22
      828
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      723
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      636
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      33
      617
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      571
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      129
      550
    Aihe