on sen verran aikaa kun viimeksi kirjoitin, etten muista enää tunnuksiani, mut pääasia että tiedätte kuka olen. Tuli oltua taas kapakissa ja nyt on sellanen krapula et pää hajoo. Pitää mennä makuulleni kohta kun näen kaiken kahtena ja lapsetkin on jossain en tiädä missä! Aijuu nehän on koulussa nyt on tiistai! Sori!
minä (jaana) taas kuvioissa!
jaana,
6568
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Näitten sivujen taso on -0,sais lopettaa kokonaan.
Tiedetään että olet Pökäle. Kovasti sitä Jaanaa taidat kaipailla? Mut ei tollanen jätkä naista saa.
Miestähän se taitaa etsiä, jutuista päätellen olen siitä jopa melko saletti.
Tässä lienee taustalla tilanne, jossa vaikuttaa:
-Syrjäytyneisyys
-keskimääräistä heikompi koulutus
-alhainen sosiaaliluokka
-heikko itsetunto
-seksuaalinen turhautuneisuus
Mielestäni nämä käyvät selvästi ilmi näistä häirikköviesteistä.
Edellmänmainitut siis ovat riskitekijöitä, mitä enemmän niitä on, sitä suurempi riski.
Tässä oireita mitkä sopivat tähän häirikköön, olisi syytä hakeutua kyllä hoitoon, tai ainakin koittaa repäistä itsensä irti häirikkökäyttäytymisestä, vahvoilta ihmisiltä onnistuu joskus sekin.
Otteita oireista:
-kieltäytyy tottelemasta muiden pyyntöjä ja uhmaa sääntöjä
-tekee tahallaan asioita, jotka ärsyttävät muita
-syyttää muita omista virheistään
-suuttuu helposti ja on helposti toisten ärsytettävissä
-on usein vihainen tai harmistunut
-on usein ilkeä ja kostonhaluinen
-valehtelee usein rai rikkoo lupauksiaan saadakseen hyötyä tai välttääksen velvollisuuksiaan
-riitelee usein
Lähde: Räsänen, E. (2000). Mielenterveyden häiriöt ja syrjäytyminen.
Jokin epämiellyttävä tapahtuma lapsuudessa tai varhaisnuoruudessa on saattanut jäädä hänen mieleltään käsittelemättä. Nyt aikuis-iässä tämä käsittelemätön asia ikäänkuin nousee pintaan ja antaa juuri edellämainittuja häiriökäytösongelmia.
Potilas kuuluu suljettuun sairaalahoitoon ja vahvalle lääkitykselle. Tässä mielen sairaudessa ei ympäristön muutoksella, esim. matkustamisella toiselle paikkakunnalle ole apua. Pikemmin haittaa. Niin sanottu mielen "parveke" on hänellä ilman kaidetta. Ilman ulkopuolista apua hän voi joko hypätä tai pudota muuten ammattiavun saavuttamattomiin. On ensiarvoisen tärkeää, jopa välttämätöntä ,kanavoida hänen sisäinen raivonsa johonkin muuhun kuin ihmisiin.