Hevoskastanjan siirto

talon seinustalta

Meillä ok-talo jonka sokkelit pitäisi kaivaa kesällä auki ja laittaa routaeristeet ja patolevyt.Ongelmana on että talon seinustalle on aikojen saatossa istutettu puita ja pensaita sekä vuorenkilpeä ylt`ympäri.Nämä puut ainakin kärsivät kun kaivinkoneella yritetään kaivaa talon vierustaa.
Vuorenkilvet saa helposti pois, mutta miten kaivat ja siirrät puut?Toinen vaihtoehto olisi poistaa--> katkoa, mutta, mutta.Niitä puita kyllä on leikattu ja pidetty matalana, mutta lehteä ne katolle edelleen tuottavat.
Mahtaako tuollainen 6m:nen puu lähteä enää kasvunalkuun jos sen siirtäisi toiseen paikkaan?Ja todettakoon että puu on vanha, runko on n.20-30cm halkaisijaltaan....

3

985

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täysin toivoton

      tilanne ei onnistu tee vain saunapuita.

    • suuri homma

      Kannattaa konsultoida ammattilaista, soita vaikka puutarhakouluun ja kysy sieltä, onko edes teoriassa mahdollista ton kokoiselle.

      Periaatteessa isohkojakin puita siirretään (siinä tarvitaan jo koneiden apua tietenkin), mutta se vaatii tietoa ja kokemusta muutenkin, ensin kaivetaan yhdessä erässä puolen puun sivullinen juuriston sivuun kuoppaa ja valmistellaan puu juuristoineen, toisena vuonna sitten se toinen puoli ja muutto - eli valmistelut on aikamoiset ja kaivannot kanssa.

      Ohjeiden ja apureiden kera voisi ehkä onnistua, mutta yhden kesän projekti se ei käsittääkseni ole. Soita nyt kuitenkin eka ja varmista, ettei jälkikäteen harmita.

      • kirjoitus

        Sitähän minäkin...surku tulee mutta talon kunto on ensisijalla, valitettavasti...puun kannalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe