Punakorvakilpikonnat

ja raskaus

Heips vaan. Oliskohan täällä asiantuntijoita tästä aiheesta. Meillä on ollut punakorvia kohta 10 vuotta ja lapsiakin tässä välissä tullut.

Aiemmin asia ei ole mietityttänyt, mutta nyt eräs tuttavani pelotteli minua että kilpikonnien käsittely jne, voivat aiheuttaa keskenmenon, tai vakavia häiriöitä sikiöllä. Tiedän salmonella asiat jne. Mutta tuttavani nimenomaan sanoi, että noita bakteereja leijuu ilmassa, ja sitäkautta voi saada tartunnan. Mistään en tallaista tietoa löytänyt, mutta asia jäi vaivaamaan sen nyt ollessa taas ajankohtainen.

Minä olen perheessä se, joka hoitaa kilpparit, puhdistaa 1000 litraisen altaan ja joutuu olemaan päivittäin tekemisissä kilppareiden kanssa. Oliskohan täällä jollain tietoa asiasta?

3

819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kilpikonnasta voi tarttua ihmiseen salmonella bakteeri, kuten tiedätkin jo. Muita ihmisille ja kilpikonnille yhteisiä taudinaiheuttajia tuskin on. En tiedä aiheuttaako salmonella kehityshäiriöitä sikiössä. Konnien akvaario on toki hyvä kasvualusta monille muille bakteereille, onhan siellä kosteutta ja ravinteita. Normaali hygieniasta huolehtiminen kuitenkin on riittää niidenkin torjumiseen.

      Jotta salmonella tarttuu, bakteerin tulee päästä sisälle ihmisen elimistöön, eli käytännössä sinun täytyy syödä kilpikonnan ulosteita. Tämä on toki mahdollista, jos unohdat pestä kädet käsiteltyäsi konnia tai vaikkapa vaihdat vettä konnien akvasta ja vahingossa imaiset letkusta vettä suuhun asti käynnistäessäsi imua. Muita tapoja salmonellan tarttumiseen ei ole.

      Konna ei eritä ympäristöönsä mitään ilmassa leijailevia bakteereita. Mikään bakteeri ei kauaa selviä hengissä puhtaassa ilmassa ja jo ihan maan vetovoimakin jo vetää ne bakteerit maahan. Ilman välityksellä tarttuu pisaratartuntana leviäviä tauteja, kuten ihmisen nuhataudit aivastusten välityksellä. Bakteerit tarvitsevat ravinteikkaan kasvualustan selvitäkseen hengissä ja vaikka ne jotenkin kummasti voisivatkin välttää maan vetovoiman ja leijailla ilmassa, ne kuolisivat pian ravinnon puutteeseen.

      Voit siis edelleen hoitaa konniasi, kunhan muistat huolehtia käsien pesuista. Voit vaikka pestä kätesi jollain erityisen tehokkaalla pesuaineella, tai vaikka käsidesi-desinfiointi aineella varmistaaksesi, ettei salmonella pääse tarttumaan. Ilmassa leijailevia bakteereja sinun ei kuitenkaan tarvitse pelätä :)

      • Miten usein konnan vesi on syytä vaihtaa?
        "adoptoin" konnaherran ja vaihdan sen n.viikon välein,riippuu tietysti ruokinnasta
        ja osan ravinnosta tarjoilen pesuvadissa
        kuten tomaatin palaset. Ainoastaan pelletti-tyyppisen kelluvan ravinnon laitan akvaarioon
        joka on 200 litraa. Vettä alle 1/3 tästä.
        Meneeköhän tämä kaiken taiteen mukaan?
        Ulkosuodatin on mutta toistaiseksi käytän
        sisäsuodatinta. Ei oikein haluaisi niellä sitä akvaariovettä pumpun käynnistyksessä...


      • nielisit akvaario-
        Lumimies73 kirjoitti:

        Miten usein konnan vesi on syytä vaihtaa?
        "adoptoin" konnaherran ja vaihdan sen n.viikon välein,riippuu tietysti ruokinnasta
        ja osan ravinnosta tarjoilen pesuvadissa
        kuten tomaatin palaset. Ainoastaan pelletti-tyyppisen kelluvan ravinnon laitan akvaarioon
        joka on 200 litraa. Vettä alle 1/3 tästä.
        Meneeköhän tämä kaiken taiteen mukaan?
        Ulkosuodatin on mutta toistaiseksi käytän
        sisäsuodatinta. Ei oikein haluaisi niellä sitä akvaariovettä pumpun käynnistyksessä...

        vettä pumpun käynnistykseen...???

        mulla on eheimin professional II ulkosuodatin ja just vaihdoin sen sisälmykset tänään ja en ole koskaan niellyt enkä imaissut vettä sitä käynnistääkseni. yhtälailla letkut voi täyttää täyteen vettä suihkulla ja se käynnistyy omalla paineellaan.

        mul oli aiemmin kilppareita 2-3 ja vaihdoin veden noin joka toinen vko. ulkosuodatin on kyllä tehokkaampi, suosittelen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1252
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      112
      659
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe