Mikä mänty?

Haluaisin lisätietoa

Tunteeko kukaan nimeltä mäntyä, joka on ulkomailta tuotu Suomeen. Kyse on hyvin tiheälatvaisesta ja paksuoksaisesta männystä,joka tuottaa runsaasti tavallisen männyn näköisiä ja kokoisia käpyjä. Runkokin on paksumpi ja neulaisa paljon.

3

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tärkeä tietää

      Latvus on jopa 7m halkaisijaltaan ja männyt ovat jo nyt yli 15m korkeita ja tiheitä. Niin että ko. metsässä ei ilmasta näe alhaalla olevia ihmisiä vaikka männyt olisivat harvaan istutettuja. Tiedän että joitain metsiköitä on metsän tuottamiseksi istutettu Pirkanmaalla, olen ollut sienessä ko. mäntymetsässä. Mutta lähinnä kiinnostaa kaupunkipihaan istutetut vastaavat männyt, eli kuinka suureksi ne vielä kasvavat. Ko. männyt tuottavat esim. siitepölyä massoittain ja oksat rikkovat painavuutensa vuoksi kattoja ja lamppuja. olen kerran löytänyt nimen ja hukannut.

    • vois
      • Kysyjä itse

        Kiitos osoitteesta, luultavasti mänty on kontortamänty, koska muut ulkolaiset vastaavat männyt eivät ole levinneet luontaisesti käpyjen avulla ja toinen syy, siitepölyä alkaa muodostua jo 10 vuoden jälkeen, muilla ulkomaalaisilla mänyillä vasta 20-30 vuoden jälkeen. Pelottavaa on että männyt voivat kasvaa 50 metriä korkeiksi. Ehkä kaadettava hieman ennemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      57
      2225
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1919
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1502
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1034
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      195
      791
    10. 36
      709
    Aihe