Mikä mänty?

Haluaisin lisätietoa

Tunteeko kukaan nimeltä mäntyä, joka on ulkomailta tuotu Suomeen. Kyse on hyvin tiheälatvaisesta ja paksuoksaisesta männystä,joka tuottaa runsaasti tavallisen männyn näköisiä ja kokoisia käpyjä. Runkokin on paksumpi ja neulaisa paljon.

3

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tärkeä tietää

      Latvus on jopa 7m halkaisijaltaan ja männyt ovat jo nyt yli 15m korkeita ja tiheitä. Niin että ko. metsässä ei ilmasta näe alhaalla olevia ihmisiä vaikka männyt olisivat harvaan istutettuja. Tiedän että joitain metsiköitä on metsän tuottamiseksi istutettu Pirkanmaalla, olen ollut sienessä ko. mäntymetsässä. Mutta lähinnä kiinnostaa kaupunkipihaan istutetut vastaavat männyt, eli kuinka suureksi ne vielä kasvavat. Ko. männyt tuottavat esim. siitepölyä massoittain ja oksat rikkovat painavuutensa vuoksi kattoja ja lamppuja. olen kerran löytänyt nimen ja hukannut.

    • vois
      • Kysyjä itse

        Kiitos osoitteesta, luultavasti mänty on kontortamänty, koska muut ulkolaiset vastaavat männyt eivät ole levinneet luontaisesti käpyjen avulla ja toinen syy, siitepölyä alkaa muodostua jo 10 vuoden jälkeen, muilla ulkomaalaisilla mänyillä vasta 20-30 vuoden jälkeen. Pelottavaa on että männyt voivat kasvaa 50 metriä korkeiksi. Ehkä kaadettava hieman ennemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5047
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      21
      4440
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      3007
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      42
      1812
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1780
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    Aihe