Tuli hankittua porakaivo mökille, mutta vesi on ruskeaa seistyään jonkin aikaa (rautapitoisuus 6mg/l).
Miten raudasta pääsee parhaiten eroon? Tutustuin pikaisesti netistä löytyvään tarjontaan ja seuraavat vaikuttivat mahdollisilta:
1. Ilmastus kierrättämällä vettä kaivoon takaisin mekaaninen suodatus:
http://www.sednove.fi/vesivahti/asiakirjat/23030162N-15-16.pdf
2. Ioninvaihtopatruuna (esim. Orwa RFFE20-BB)
ks. http://www.hohsepartec.fi/dyn/pdf_97
3. Hapetuskatalysaattori mekaaninen suodatin
http://www.hohsepartec.fi/dyn/pdf_70 (Orwa Oxipress)
http://www.hohsepartec.fi/dyn/pdf_63 (P20-20BB)
4. Watmanin MökkiWat http://www.watman.fi/pdf/wm_rjam.pdf
Onko mistään yllämainituista käytännön kokemuksia?
Onko muita vaihtoehtoja?
Miten veden kierrättäminen takaisin kaivoon, aiheuttaako esim. raudan saostumista/rikastumista kaivoon pitkällä tähätyksellä?
Raudan poisto porakaivovedestä
8
14954
Vastaukset 8
- vesikauhu
Porakaivovedessä rauta on yleensä liukoisena, joten sitä ei voida suoraan poistaa mekaanisella suodatuksella, vaan liukoisen raudan poisto edellyttää ilmastusta ja ilmastuksen jälkeistä veden suodatusta, jolloin ilmastuksen tuloksena syntyvä rautaoksidi eli ruoste jää suodattimiin.
Viestistäsi ei ilmennyt onko tarkoituksesi käyttää vettä myös juomavetenä. Jos on, niin tuosta kaivovedestä pitäisi tietää ainakin sen mangaanipitoisuus, ph ja mahdolliset muut epäpuhtaudet, kuten esim. mahdollinen rikkivety, humus jne. ennenkuin puhdistusmenetelmää voidaan lähteä valitsemaan. Onko Sinulla tutkimustietoa vedestä muun kuin raudan osalta?
Tuo rautapitoisuus vedessäsi on korkeahko. Esimerkiksi mainitsemasi Orwa RFFE20 edellyttää, että rautapitoisuus on alle 5 mg/l. Muutoin olisi kyllä varmaankin sopiva ja siinä mielessä hyvä laite, että poistaa myös mangaanin, rikkivedyn ja humuksen sekä nostaa veden ph:n oikealle tasolle eli pehmentää vettä. Tuo ilmastus kierrättämällä vettä, minkä jälkeen suodatus saattaa Sinun tapauksessasi olla vaikeammin järjestettävissä riittävän tehokkaaksi noilla rautapitoisuuksilla. Orwan järeämmän pään suodattimet taatusti riittävät, mutta myös maksavat.
Tuon kierrätysilmastuksen tuloksena luonnollisesti kaivon pohjalle laskeutuu ruostetta, mutta pääosin ruoste kyllä suodatuksen yhteydessä jää suodattimiin ja poistuu niiden vaihdon myötä kaivosta.
Erilaisia talousvesien puhdistamiseen tarkoitettuja laitteita valmistavat monet yritykset. Karkeaa tietoa laitteista ja tunnetuimmista valmistajista löydät oheisesta linkistä:http://www.rakennusmaailma.fi/s/f/editor/attachments/VESITAULUKKO_2.pdf
Toivottavasti tiedot helpottavat edes hieman ongelmasi ratkaisemista. - rautafe
Olen seurannut raudanpoisto suodatinta nyt pari vuotta ja kyllä vaikuttaa toimivan. Automaattisen laitteen kannattaa valita niin pääsee helpommalla. Hyvä laite kunhan muistaa huoltaa. Osta isomman tekijän laite niin huolto toimii paremmin.
Esim. HOH tai Watman.- porakaivo
Tuli sitten laitettua otsonaattori kaivoon (ks. www.barock.fi) mekaaninen suodatin (www.sednove.fi).
Systeemi saostaa raudan kaivossa ja saostunut rauta jää suodattimeen painesäiliön jälkeen.
Halusin kaikki saunan lauteen alle lämpöeristettyyn koppiin, eikä mikään muu ratkaisu ollut riittävän pienikokoinen.
Hyvin on rauta poistunut, suodattimia pitää takaisinvirtaushuuhdella säännöllisesti manuaalisesti ja ne voi putsata kemikaalilla vuoden välein tms.
- Putkivaihtoon
Porakaivoveden rauta voi olla peräisin myös yleisesti käytettävästä hiiliteräsputkesta, joka ruostuu, jos siinä seisoo vesi. Tämän voi testata tyhjentämällä kaivon pari kertaa ja jos sen jälkeen tuleva vesi on kirkasta, on kalliosta tuleva vesi todennäköisesti hyvää. Jos taas pari viikkoa seistyään vesi muuttuu ruosteiseksi kaivon yläpäässä, on käytetty ruostuva putki todennäköinen syypää, katso esimerkiksi https://porakaivo.wordpress.com/
- Anonyymi
Tässä näkee et koko porakaivo systeemi ei vaan toimi. Täyttä huijausta koko porakaivo. Myrkyllistä vettä, johon tarttee osta vielä lisää myrkyllistä kemikaalia.
- Anonyymi
Ihan hyvin on toiminut. Mökkikäytössä voi tuoda juomaveden mukanaankin jos juominen epäilyttää.
- Anonyymi
Näkyy kuitenkin myrkyllisellä vedellä palsta aktivoituvan !!
- Anonyymi
Aktivointi ahdistaa ja menee vatsa kuralle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211361- 661277
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331251- 1081235
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 86878
- 45861
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58653
- 70646
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123602- 67576
- 52564