Raudan poisto porakaivovedestä

Miten voisi toteuttaa??

Tuli hankittua porakaivo mökille, mutta vesi on ruskeaa seistyään jonkin aikaa (rautapitoisuus 6mg/l).

Miten raudasta pääsee parhaiten eroon? Tutustuin pikaisesti netistä löytyvään tarjontaan ja seuraavat vaikuttivat mahdollisilta:

1. Ilmastus kierrättämällä vettä kaivoon takaisin mekaaninen suodatus:
http://www.sednove.fi/vesivahti/asiakirjat/23030162N-15-16.pdf

2. Ioninvaihtopatruuna (esim. Orwa RFFE20-BB)
ks. http://www.hohsepartec.fi/dyn/pdf_97

3. Hapetuskatalysaattori mekaaninen suodatin
http://www.hohsepartec.fi/dyn/pdf_70 (Orwa Oxipress)
http://www.hohsepartec.fi/dyn/pdf_63 (P20-20BB)

4. Watmanin MökkiWat http://www.watman.fi/pdf/wm_rjam.pdf

Onko mistään yllämainituista käytännön kokemuksia?
Onko muita vaihtoehtoja?
Miten veden kierrättäminen takaisin kaivoon, aiheuttaako esim. raudan saostumista/rikastumista kaivoon pitkällä tähätyksellä?

8

14798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vesikauhu

      Porakaivovedessä rauta on yleensä liukoisena, joten sitä ei voida suoraan poistaa mekaanisella suodatuksella, vaan liukoisen raudan poisto edellyttää ilmastusta ja ilmastuksen jälkeistä veden suodatusta, jolloin ilmastuksen tuloksena syntyvä rautaoksidi eli ruoste jää suodattimiin.

      Viestistäsi ei ilmennyt onko tarkoituksesi käyttää vettä myös juomavetenä. Jos on, niin tuosta kaivovedestä pitäisi tietää ainakin sen mangaanipitoisuus, ph ja mahdolliset muut epäpuhtaudet, kuten esim. mahdollinen rikkivety, humus jne. ennenkuin puhdistusmenetelmää voidaan lähteä valitsemaan. Onko Sinulla tutkimustietoa vedestä muun kuin raudan osalta?

      Tuo rautapitoisuus vedessäsi on korkeahko. Esimerkiksi mainitsemasi Orwa RFFE20 edellyttää, että rautapitoisuus on alle 5 mg/l. Muutoin olisi kyllä varmaankin sopiva ja siinä mielessä hyvä laite, että poistaa myös mangaanin, rikkivedyn ja humuksen sekä nostaa veden ph:n oikealle tasolle eli pehmentää vettä. Tuo ilmastus kierrättämällä vettä, minkä jälkeen suodatus saattaa Sinun tapauksessasi olla vaikeammin järjestettävissä riittävän tehokkaaksi noilla rautapitoisuuksilla. Orwan järeämmän pään suodattimet taatusti riittävät, mutta myös maksavat.

      Tuon kierrätysilmastuksen tuloksena luonnollisesti kaivon pohjalle laskeutuu ruostetta, mutta pääosin ruoste kyllä suodatuksen yhteydessä jää suodattimiin ja poistuu niiden vaihdon myötä kaivosta.

      Erilaisia talousvesien puhdistamiseen tarkoitettuja laitteita valmistavat monet yritykset. Karkeaa tietoa laitteista ja tunnetuimmista valmistajista löydät oheisesta linkistä:http://www.rakennusmaailma.fi/s/f/editor/attachments/VESITAULUKKO_2.pdf

      Toivottavasti tiedot helpottavat edes hieman ongelmasi ratkaisemista.

    • rautafe

      Olen seurannut raudanpoisto suodatinta nyt pari vuotta ja kyllä vaikuttaa toimivan. Automaattisen laitteen kannattaa valita niin pääsee helpommalla. Hyvä laite kunhan muistaa huoltaa. Osta isomman tekijän laite niin huolto toimii paremmin.
      Esim. HOH tai Watman.

      • porakaivo

        Tuli sitten laitettua otsonaattori kaivoon (ks. www.barock.fi) mekaaninen suodatin (www.sednove.fi).

        Systeemi saostaa raudan kaivossa ja saostunut rauta jää suodattimeen painesäiliön jälkeen.

        Halusin kaikki saunan lauteen alle lämpöeristettyyn koppiin, eikä mikään muu ratkaisu ollut riittävän pienikokoinen.

        Hyvin on rauta poistunut, suodattimia pitää takaisinvirtaushuuhdella säännöllisesti manuaalisesti ja ne voi putsata kemikaalilla vuoden välein tms.


    • Putkivaihtoon

      Porakaivoveden rauta voi olla peräisin myös yleisesti käytettävästä hiiliteräsputkesta, joka ruostuu, jos siinä seisoo vesi. Tämän voi testata tyhjentämällä kaivon pari kertaa ja jos sen jälkeen tuleva vesi on kirkasta, on kalliosta tuleva vesi todennäköisesti hyvää. Jos taas pari viikkoa seistyään vesi muuttuu ruosteiseksi kaivon yläpäässä, on käytetty ruostuva putki todennäköinen syypää, katso esimerkiksi https://porakaivo.wordpress.com/

    • Anonyymi

      Tässä näkee et koko porakaivo systeemi ei vaan toimi. Täyttä huijausta koko porakaivo. Myrkyllistä vettä, johon tarttee osta vielä lisää myrkyllistä kemikaalia.

      • Anonyymi

        Ihan hyvin on toiminut. Mökkikäytössä voi tuoda juomaveden mukanaankin jos juominen epäilyttää.


    • Anonyymi

      Näkyy kuitenkin myrkyllisellä vedellä palsta aktivoituvan !!

      • Anonyymi

        Aktivointi ahdistaa ja menee vatsa kuralle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe