Kofeiini + Stressi

Olen tässä pitkään kiinnittänyt siihen huomiota, että pari kuppia kahvia ei tunnu missään. Toisaalta pieni stressikään ei haittaa.

Mutta sitten kun nuo asiat yhdistää. Niin sitten rupeaa tulemaan ihan paniikkihäiriöinen olo. Ahdistaa sikana, ei pysty keskittymään mihinkään ja kaikki asiat ottavat vain päähän. Mitään ei saa tehtyä kun on niin kiire että pitää tehdä kaikkea.

Onko muilla vastaavia kokemuksia?
5770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • Aikaa myöten sille kehittyy allergia ja kupillinenkin....

    Mä olen ihmetellyt juuri tuota. Nykyjään tuntuu että joku 25mg vaikuttaa jo enemmän kuin 400 mg aikaisemmin (10 vuotta sitten). Yleensä vaikutus on vain ja ainoastaan negatiivinen, ahdistusta ja vitutusta. Eikä lainkaan positiivista piristymistä.

    Olenkin miettinyt voiko pitkäaikainen käyttö vaikuttaa siihen miten aine vaikuttaa elimistöön ja hermostoon. Mutta viestisi kertoi paljon asiasta.

    Äänestä

  • Tuntuu lähinnä aiheuttavan väsymystä, eikä ollenkaan piristä. Onko muita samassa junassa olevia?

    Äänestä

  • Kofeiini juomat kirjoitti:

    Tuntuu lähinnä aiheuttavan väsymystä, eikä ollenkaan piristä. Onko muita samassa junassa olevia?

    on alussa selvästi piristävä, pitkän käytön yhteydessä se muuttuu täysin päinvastaiseksi. Itse en saanut loppuaikoina nukuttua ilman isoa mukillista kahvia juuri ennen sänkyynmenoa ja muuten olo sitten oli täysin lapaantunut, jaksamaton ja aloitekyvytön. Olen nyt ollut yli 2 kuukautta ilman ja olo on mitä mahtavin. Poissa ovat mielialahäiriöt, lihas- ja neurologiset kivut, aloitekykyä ja virtaa löytyy äijästä kuin parhaassa nuoruuden vedossa ja muutenkin on olo kuin olisi saanut sen tutun oman itsensä takaisin sellaisena kuin olin joskus liki 30 vuotta sitten.

    Äänestä

on usein just tuollainen olo, ettei voi tehdä mitään kun käy niin ylikierroksilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mega tuska? kirjoitti:

Olen tässä pitkään kiinnittänyt siihen huomiota, että pari kuppia kahvia ei tunnu missään. Toisaalta pieni stressikään ei haittaa.

Mutta sitten kun nuo asiat yhdistää. Niin sitten rupeaa tulemaan ihan paniikkihäiriöinen olo. Ahdistaa sikana, ei pysty keskittymään mihinkään ja kaikki asiat ottavat vain päähän. Mitään ei saa tehtyä kun on niin kiire että pitää tehdä kaikkea.

Onko muilla vastaavia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu