Mansikantaimia

mistä...

No maatalouskaupastahan niitä saa, mutta kun ei ole semmosta kauppaa lähimailla. No tota onko mansikan siemeniä olemassa ?

7

1020

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siemeniä,

      mutta mahtavatko keretä tuottaa satoa ensimmäisenä kesänä.
      Eikö sulla ole naapuria, jolla on mansikkamaa. Sieltähän saisi versoja, jotka ovat muutenkin joutavia.

    • mansikantaimia

      saa tilattua netin kautta eri firmoista esim. Viherpeukaloilta.

      • juha123

        Omenapuun voi kylvää siemenestä samoin onnistuu mansikan kylväminen. Lajike on sitten arvoitus tai siis on uusi lajike, kun tulee tehtyä omaa jalostusta ;)

        Perunan kanssa voi kylvää siemenestä, jos haluaa etsiä uutta lajiketta. Perunan normaali lisääminen vastannee mansikan lisäämistä rönsyistä -- samaa yksilöä monistetaan.

        Jos haluaa säästää, niin ostaa aluksi vähän taimia ja jatkaa myöhemmin rönsyistä. Helpompi ehkä ettei kerralla tee isoa alaa. Mansikoita kannattaa uusia kolmen neljän vuoden välein, että myöhemmin se uusiminen ei ole kallista -- työtä kumminkin. Taimen hinta on n. 1 e/kpl.


    • vuokki

      Ylimääräsiä rönsyjä vaikka kuinka lähetänkö postissa?

      • mimmima

        lähetä postissa


      • mimmima

        minkä hintaisia, tarvitsisin 35 kpl polkaa?


    • toinen toistansa tarvitsee

      Taimet ovat kalliita ostettavia. Monet ostavatkin niitä aluksi vain muutaman ja kun taimet alkavat tehdä rönsyjä syksypuoleen, ottavat ne uuteen istutukseen. Lähinnä tainta oleva rönsy on paras. Minulta saisi vaikka millä mitalla. Rönsyt ovat yleensä mansikanviljelijälle riesa. Asun Etelä-Pohjanmaalla. Jos sattuisit asumaan naapurissa, niin kannattaisi hakea ;-)
      Kuukausimansikat voi kasvattaa siemenestä. Satoa saa vasta ensi vuonna. Satoa tulee pakkasille asti. On ihanteellinen kasvi.Terveisin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      149
      2443
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      987
    3. Ketä haluaisit suudella?

      🤣
      Ikävä
      66
      980
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      120
      947
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      793
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      611
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      90
      561
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      536
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      522
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      488
    Aihe