äkäämäpunkeista

tietoa

Viime keväänä oli mustaherukassa isoja silmuja jotka ei olleet avautuneet. Ajattelin silloin että se johtuu varhaisesta keväästä ja sen jälkeen tulleita pakkasista. Mutta kun tänä keväänä oli myös niin netin perusteella arvailin että kyse voisi olla äkämäpunkista. Eilen keräisin äkämät roskiin. Onko nyt pensaat menetetty ja koko mustaherukat, koska naapureiden hoitamattomista pensaista ne leviää jos nyt kyse on punkista. Pensaat kukkivat nyt. Onko jotain jota voisi laittaa niin että ensikevään silmut suojaantuisivat.

2

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juha123

      Jos se pensas on vahva/hyväkuntoinen, niin se ei kärsi yhtä paljoa punkista. Itsestään se punkki ei lähde pois.

      Se äkämäpunkki menee niihin silmuihin kaiketi jo syksyllä. Aikaisin keväällä voi poimia turvonneita silmuja pois & muuten pensas pysyy hengissä. Sillä keväisellä keräyksellä saa estettyä punkin leviämistä. Silmut kannattaa polttaa, jottei ne lähde roskien joukosta lenteleen.

      Kun kerran naapurin pensaita ei voi mennä leikkaan alas (ainakaan sopimatta asiasta), niin siihen saakka pitää aina lumien sulettua etsiä viottuneet silmut & polttaa ne.

      • Anonyymi

        Äkämäpunkkia voi torjua jo syksyllä. Syksyllä riittää yleensa sadonkorjuun jälkeen tehty pensaiden sumutus mäntysuopaliuoksella ja yksi kasvualustan kastelu mäntysuopaliuoksella.

        Keväällä ennen kasvun alkua yksi pensaan sumuttaminen mäntysuopaliuoksella. Toinen sumutus noin viikon kuluttua ensimmäisestä ja yksi sumutus ennen kukintaa. Lisäksi maaperän kastelu mäntysuopalioksella hiukan ennen kukintaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe