mustamarja-aronian leikkaus

kaikki pois

Mistähän löytäisin faktaa mustamarja-aronian hoidosta/leikkauksesta. Googletin asian, mutta en ollut tyytyväinen löydöksiini.

Naapurilleni pitäisi olla faktaa paperilla kun marja-aronia leikattiin n.15cm mittaisesksi. Naapuri kun väittää että aita hävitettiin. Häneltä oli lupa aidan leikkaamiseen, muttei kertonut kuinka paljon sitä saa leikata.

Marja-aronia oli kasvanut 2,5m korkeaksi ja useat oksat roikkuivat maassa marjojen painosta. N.1m korkeudella alkoi vasta lehdet kasvamaan joten aita oli jo ruman näköinen.

Aroniahan kasvaa uudelleen, mutta naapuri ei sitä usko. Faktan puute, "mielipiteelläni" ei ole kuulemma merkitystä.

3

2528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että kannattaa
      • puskan kaataja

        Juuri tuollaista tekstiä kaipailinkin. Nyt voin vahvistaa "kommenttini".


    • leikattiin

      Mieheni leikkasi n.25-30 cm tänä keväänä ja kasvaa nyt täysillä. Mielestänä olisi voinut leikata lyhyemmäksi. Kesäkuulla leikkaan kasvuilta latvat niin että suunta on ylös, ja jotta tuuhettuvat leikkauskohdasta. Voi olla että maantienpuoleinen aita ei ehkä lähde hyvin koska kärsii tieltä tulevasta suolasta ja lahoavista kannoista. Miten voi estää että n.5v sitten kaadetun puun kanto ei tappaisi kasveja? Olen laittanut tuhkaa. Kannon poistot on liian suuri toimenpide.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      40
      3714
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      99
      1768
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1635
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      1620
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1371
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      31
      1283
    7. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      297
      1176
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1145
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      127
      1041
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1011
    Aihe